1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

impresii despre karoq

Discuție în 'Skoda Karoq' creată de Ka&Roq, 18 Iul 2018.

Taguri:
  1. Kojak 1st Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    @Misake,
    Cam 15 saptamani in perioada asta.
    Scrie in contract termenul estimat de livrare.
    Eu am intrat in posesia masinii in 2 luni jumatate din momentul achitarii avansului, deci nu a fost depasit termenul, dincontra.
    Personal, l-am considerat un teremn decent, avand in vedere ca nu am luat masina de pe stoc.

2. Misake 1st Gear Member

Mulțumesc mult...am de așteptat. Mie mi-a spus băiatul de la magazin că a dat comanda cu cod de Test Drive...orice ar însemna asta. Mă gândesc că o fi de bine, poate vine puțin mai repede .

3. Kojak 1st Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    Daca ai cu ce sa te deplaszi pana cand vine, o sa treaca repede perioada de asteptate.
    Vorba aia: numa' maine, nu-i poimanine!
    O sa intri in posesia ei inainte de inceperea perioadei (de vara) concediilor, ceea ce e foarte ok.

Nu stiu ce presupune comanda cu cod de Test Drive, chiar sunt curios care-i treaba.
    Ce culoare / motorizare / echipare / dotari suplimentare ai pe ea?

4. Misake 1st Gear Member

NU CITA ultimul mesaj!
    ...

Mulțumesc mult....așa o să arate mașinuța mea

Ultima editare de un moderator: 21 Mar 2021
  5. clavdios_bcn 1st Gear Member

Bună ziua! Sunt un viitor posesor de Skoda Karoq. Aștept livrarea undeva pe la începutul lui august, și, sincer va spun, sunt nerăbdător să întru în posesia mașinii.

Vin cu câteva întrebări, poate ma ajutati:
    1. Care sunt pașii de intrare în posesie cu tot cu inmatriculare?
    2. La ce sa fiu atent când o primesc?
    3. Ce trebuie sa știu despre rodaj?
    Multumesc anticipat!

6. Little Big

Little Big Esti prost? Citeaza ultimul mesaj postat!

Locație:
    Bucharest
    1.Pasii inmatricularii sunt pe net pe site dprciv.ro
    2.Masina sa contina ce trebuie sa contina..sa nu fie dauna totala si reparata..zgariata in fericitul caz..
    3.Rodajul e specificat si el in carte masinii.

7. clavdios_bcn 1st Gear Member

Nu cita ultimul mesaj!

Multumesc pentru răspunsuri!

Dăuna totala? Este vorba de o mașină nouă, venita din fabrică, spune dilerul.
    Se poate sa facă astfel de lucruri?

Ultima editare de un moderator: 2 Iul 2021
  8. Zaboss 2nd Gear Member

1) Dealerul îți livrează dovada de circulație și numerele roșii. Trebuie discutat de RCA, dacă o face el sau te ocupi tu (eventual în combinație cu CASCO). De regulă, CIV o primești după vreo 2 săptămâni. Cu CIV și factura finală mergi la Taxe și Impozite Locale și o treci pe rol. Cu hârtia de la DITL, CIV și cererea tip mergi la DRPCIV (este pe bază de programare) și o înmatriculezi.
    2) Ca documente trebuie să primești dovada de circulație și copia/originalul RCA. Să verifici să fie livrată cu pachetul legislativ. Aia cu „daună totală” și zgârieturi sunt prostii. Să întrebi câtă benzină ți s-a pus (eu am rămas în pana prostului la 700 m de la poarta dealerului și 500 metri de benzinărie fiindcă uitaseră să pună) și unde este cea mai apropiată benzinărie. Să mai rogi să se verifice presiunea la roți, mulți o lasă cu presiunea de pe transport care este mult prea mare.
    3) Nimic. O să te avertizeze consilierul care ți-o predă să nu o calci prea tare în primii 1000-1500 km.

9. clavdios_bcn 1st Gear Member

Multumesc frumos!
    Văzusem ceva pe YouTube legat de schimbarea uleiului după primii 1500-2000 km, pentru curățarea reziduurilor de fabricație. Nu stiu în ce condiții o sa vrea sa schimbe pe garanție uleiul mai repede de termenul specificat de ei, 10000, sau cât zic!
    Informații utile mi-ati oferit!

10. Little Big

Little Big Esti prost? Citeaza ultimul mesaj postat!

Locație:
    Bucharest
    @Zaboss nu s prostii cel putin faza cu zgarieturile..Daca n.ai patit nu inseamna ca nu exista..

11. Zaboss 2nd Gear Member

Schimbarea uleiului atăt de devreme este o altă prostie. Fiecare cât îl duce capul pe banii lui. Mașinile actuale își calculează singure uzura uleiului și te anunță ele când trebuie schimbat. La mine, cei 30.000 inițiali au ajuns acum vreo 23.000, după ce ajunseseră și la 17.000. Contează mult ce fel de drumuri ai. Ce am observat eu este că în oraș scade foarte mult, după un drum mai lung crește la loc

12. j.tibi

j.tibi Bronze Member

Locație:
    Miercurea Ciuc
    @clavdios_bcn
    Uleiul nu se schimbă "pe garanție", tu plătești toate schimburile. Nici un ulei nu rezistă 30.000km cât spun ei, mai ales făcătura de Castrol folosită cu plăcere de rețeaua Skoda România. Interesul lor nu este ca mașinile să reziste mult. Cunoscătorii recomandă pentru motoarele astea Ravenol sau Motul, care nu sunt cu mult mai scumpe decât Castrol. Eu unul i-am pus să-mi seteze intervalul de schimb la 15.000km sau un an, și nu s-au mirat deloc (de ce oare?).
    Cât despre primul schimb, pot confirma că după aproximativ 5.000 km uleiul era plin de reziduuri metalice, șpan mai pe românește. Dar fiecare face ce vrea :)

Little Big apreciază asta.
  13. Dumitru Sabin

Dumitru Sabin Silver Member

saaau Liqui Moly.... :)

j.tibi apreciază asta.

Distribuie pagina asta

1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor.
    Înlătură notificare