1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Fierbe lichidul în vasul de expansiune

Discuție în 'Discutii generale Skoda' creată de Sebastian.s, 30 Apr 2020.

  1. Sebastian.s 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Apr 2020
    Mesaje:
    2
    Vă salut!
    Este vorba despre o Skoda Rapid 1.0 tsi, 110 cp, cumpărată de nouă din România.
    Cineva care se "pricepe la mașini" a văzut, după ce am oprit motorul și am deschis capota, că ar fierbe apa în borcan, după ce am mers liniștit (70km/h vreo 15 km).
    Eu știu că încă de când mașina avea 2-3000 km că timp de vreo 2 minute după ce opresc motorul, mai circulă apa și dă senzația că fierbe.
    Acul care indică temperatura de la apă urcă frumos și rămâne la 90, temperatura uleiului crește și ea până la 80-98, în funcție de forjare. Nu a mâncat gram de ulei între schimburi.
    Acum întrebarea mea este, până ajung la service săptămâna viitoare, dacă doar circulă apa mai agresiv și dă senzația că fierbe sau chiar e o problemă. La voi cum este?
    Mulțumesc anticipat!
     
  2. JurasikMan

    JurasikMan Skoda Expert

    Înscris:
    21 Sep 2009
    Mesaje:
    1.843
    Locație:
    Brasov
    Indica in bord ca ai lichidul prea fierbinte ? Daca arata temperatura constanta ...singura posibilitate ar fi sa iti intre cumva compresie in sistemul de racire . In cazul asta nu ar fi bine sa mai mergi cu masina .
     
  3. Sebastian.s 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Apr 2020
    Mesaje:
    2
    NU CITA ULTIMUL MESAJ!
    Urcă până la 90.
     
    Ultima editare de un moderator: 1 Mai 2020

Distribuie pagina asta

  1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor.
    Înlătură notificare