1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.
  2. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Distributie

Discuție în 'Skoda Octavia III' creată de gilisor, 11 Oct 2017.

1. Pintiliosul

Pintiliosul Gold Member

Locație:
    Baia Mare
    Cureaua originala nu poate fi comparata cu nici o alta curea cumparata ulterior ptr. inlocuire. Asemeni ptr. toate piese si componentele masinii indiferent daca sunt cumparate pe original sau aftermarket.
    DAYCO pe curelele HT ofera 3 ani garantie si limita de km. cum spune producatorul masinii. ;) Stiu ei de ce.

Capture.JPG

2. virusul 1st Gear Member

Asta confirm si eu, lucrez la o firma care face pentru tot grupul WAG curelele cat si pentru Bosch, etc..., la cele de origine se cer alte materiale de catre client, ce se face cu acelasi cod dupa e puțin mai diferit si trebuie sa fie mai ieftin, oricum se testează la fel si cate 4 saptamani continua ruleaza la 2000 rpm cu intindere de 70 kg spre exemplu.

Ultima editare de un moderator: 4 Dec 2019
    CPR77 apreciază asta.
  3. kpa1gaspad

kpa1gaspad 1st Gear Member

Locație:
    Baia Mare
    Salut! Corect. Dupa 60.000km eu am sesizat acel zgomot, si (deoarece nu toate service-urile isi scolesc tehnicienii) mi-au schimbat distributia la reprezentanta, in garantie… ! Evident zgomotul este tot acolo, si le multumesc pe aceasta cale celor de Skoda BM, urmatorul schimb il voi face la 270.000 km, si avand in vedere ca dupa 5 ani masina are 80.000 km, va mai trece ceva … :)
    Later edit: zgomotul este identic cu cel din filmul colegului de mai sus.

4. Pintiliosul

Pintiliosul Gold Member

Locație:
    Baia Mare
    kpa1gaspad
    1. In Baia Mare nu mai exista de mult reprezentanta Skoda. Este doar un service autorizat multimarca din care face parte si Skoda. Eu nu as inlocui nici macar roata de rezerva acolo. ;) Si pot veni cu argumente clare inclusiv documente in acest sens, dar nu cred ca e cazul.
    2. Cureaua de accesorii si intinzatorul acesteia in ce stare se afla? Daca a fost inlocuita distributia, desi nu inteleg de ce daca nu a fost cazul, doar la verificare se poate observa usor starea componentelor ce fac obiectul kitului de distributie, trebuiau sa le verifice si pe acestea, inclusiv rola alternatorului.
    3. Acest gen de zgomote pot fi produse de te miri ce cauze. Poate fi un capac de plastic fisurat care se freaca de ceva, de ex. etc. Pentru depistarea sursei zgomotului se foloseste un furtun pvc pus la ureche iar cu celalalt capat se plimba in diferite zone ale motorului pana zgomotul devine mai pronuntat in zona cu probleme.

CPR77 și kpa1gaspad apreciază asta.
  5. kpa1gaspad

Locație:
    Baia Mare
    Da, ai dreptate. Dar eu nu sunt un critic atat de inversunat, cu toate ca as avea motive... Atat timp cat masina a fost in garantie, am apelat la un service care are sigla Skoda. Mai mult nu spun.
    Pe de alta parte, ti-am trimis si un mesaj, poate ma ajuti sa gasesc un service de nadejde in BM.

CPR77 apreciază asta.
  6. Pintiliosul

Pintiliosul Gold Member

Locație:
    Baia Mare
    Cel mai de nadejde service din zona este unul mic din cartierul Ferneziu. Dar nici ei nu mai sunt ce au fost. Au mult de lucru si te cam trateaza de sus daca nu ai o recomandare puternica de la un frate maghiar. ;)

Capture.JPG

In rest toate is varza, in frunte cu ATPul care desi a luat cam toti mecanicii din zona (fara a mai tine cont de ce religie) tot degeaba. Cei buni au disparut. Asta se intampla cand nu-ti platesti meseriasii si acestia pot oricand pleca la un serviciu mai bine platit. Pana nu se vor alinia salariile ca afara Romania va avea mare deficit de mana de lucru calificata!

CPR77 apreciază asta.
  7. virusul 1st Gear Member

La ATP nu mai e service bun nici pentru ce vand ei, am lucrat multi ani acolo, si seful de service a plecat de acolo plus toti oameni cat de cat priceputi si asta din toate departamentele :)
    Io am facut distributia la autoclinic daca intereseaza pe cineva :) si ei sunt ex.. ATP

CPR77 apreciază asta.
  8. kpa1gaspad

Locație:
    Baia Mare
    Da, stiu… Bogdan S.

Si, by the way: la serviciu avem o miniflota de Golfuri 7, cu 1.6 TDI, zgomotul acela ciclic de sub capota motorului, deasupra rotii din dreapta, e la fel… :)

Ultima editare de un moderator: 13 Dec 2019
  9. Dan Burghelea

Dan Burghelea 1st Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    Salut! Am luat de curand Octavia 3, din 2017, cu 155000 km. La verificare generala, la reprezentanta, am intrebat in mod special de distributie si am fost surprins sa imi raspunda ca producatorul nu specifica cand sa fie schimbat kitul!!! Cica ei fac o verificare vizuala a kitului si schimba sau nu , in functie de ce constata...
    Stie cineva ce inseamna o astfel de verificare (costuri/timp)?! Sunt tentat sa merg la Avia Pantelimon, sa ii pun sa verifice tot kitul. Multumesc!

10. Ingolstadt85

Ingolstadt85 6th Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    Lasa distributia in pace. O schimbi la 210.000 km !

Dan Burghelea apreciază asta.
  11. Dan Burghelea

Dan Burghelea 1st Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    Ingolstadt85 - multumesc pentru raspuns si pentru sfat. Asa ma gandeam si eu. Totusi, as sta cu ceva grija, daca nu fac o verificare a kitului de distributie :)

12. Ingolstadt85

Ingolstadt85 6th Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    VERIFICARE da, dar nu inlocuire inainte de 210.000 km decat daca nu ai ce face cu banii si cu timpul.

Distribuie pagina asta