1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Discuri frana

Discuție în 'Intretinere' creată de jerry, 24 Iul 2008.

1. Universalis

Universalis Silver Member

Cred ca am mers cu primul set de discuri Brembo 30.000 km, pana s-au dus placutele, discurile sunt la jumatate, le am de rezerva. :)
    Un set de discuri merge cu 2-3 seturi de placute.

2. pulgatory

pulgatory 5th Gear Member

Locație:
    BUCURESTI
    Va salut pentru toți posesorii de autovehicule daca vreti sa nu aveti grija sistemului de frânare terminatie cu achiziționarea produselor facute pe genunchi eu folosesc discuri de frână numai marca zimmerman in 15 ani am avut 5 masini toate skoda , 3 achiziționate de noi și 2 sh, mi am luat si eu țeapă cu diverse marci și producători de discuri de frână gen ate ,brembo ,ferodoo și chiar pe original achiziționate de la brady. Cu zimmerman nu am avut deloc probleme chiar azi am inlocuit la octavia 2 fl 1.6 mpi discurile și placutele, costschimbare =1000 ron asa ca va urez succes .trebuie doar să vă alegeți piesele conform autovehicolului pe care îl aveți 20200218_172909.jpg 20200218_172913.jpg 20200218_161434.jpg 20200218_172909.jpg 20200218_172913.jpg 20200218_161434.jpg 20200218_172721.jpg

Chiriță George apreciază asta.
  3. Universalis

Sunt foarte multumit de Brembo Max, sunt eficiente si nu se ovalizeaza, nu o sa dau 1000 de ron daca astea sunt bune pt mine, cine vrea poate sa dea.

4. pulgatory

Locație:
    BUCURESTI
    ca un exemplu pe fosta masina vrs o2 170 cp tdi am achizitionat-o cu 165,000 de km la bord , la sfatul mecanicului printre piesele schimbate au fost si discurile de frana cu tot cu placute , dupa 4 ani de folosinta a masinii de catre mine la stilul meu de viata am vandut masina in luna august 2019 cu 322,000 de km si discurile aveau uzura de doar un milimetru fara alte probleme . asta inseamna 157,000 km de functionare pentru alte persoane acesti km il fac in multi ani .tot ca un exemplu sotia mea a facut 145,000 km cu masina aceasta la care am schimbat discurile in decurs de 10 ani . ca sa intelegeti ce inseamna piesele profesionale faceti un calcul simplu 157,000 km impartit la 700 ron cat au costat doar discurile ori o medie de sa zicem 6 ani in care poti face acest numar de km eu unul consider ca aceste discuri sunt destul de ieftine ca pret . cu tot respectul fata de toata lumea de pe acest forum aceasta este parerea mea si gandirea mea personala ,fiecare este liber sa faca ceea ce doreste cu banii lui si cu autovehicolul lui . o zi minunata va doresc tuturor

Little Big apreciază asta.
  5. Universalis

Multumesc pulgatory pentru detalii, e super daca tin atat.
    La ce ma refeream eu e ca sunt piese bune pe diferite clase de pret. Evident, dupa cum ai spus, diferenta o face longevitatea.
    Comentariul meu nu a fost tendentios, poate asa pare...
    Chestia e ca nu multi stiu ce ai zis aici, dupa cum cred ca nu stiu de threadware la cauciucurile Pirelli, care este foarte bun, uzura mai mica, tin mai mult.
    O seara faina!

6. pulgatory

Locație:
    BUCURESTI
    Am inteles perfect comentariul tau de aceea am exemplificat în acest mod sa inteleaga toată lumea ca la cata țeapă mi-am luat cu comercianții ăștia care sunt in goana după bani și nimic mai mult am inceput sa pun in practica legea fizici și rezistența materialelor , învățate în școală ca să se înțeleagă mai bine problema cu discurile , pe mine personal o pereche de plăcute ma tin aproximativ 25,000de km , am un stil de condus in care ma bazez foarte mult pe frână .

Universalis apreciază asta.
  7. yuyu 1st Gear Member

Salut,
    Am avut si eu o problema cu ''ovalizatul disucrilor'' la octavia 2( 1Z5), mai exact, dupa ce am schimbat placute+discuri ATE la viteza mare, cand franam, trepida volanul.
    Initial am crezut ca sunt ovalizate, insa mi-am dat seama ca nu mai schimbasem lichdul de frana de 4 ani(si nici de la service nu au zis ca trebuie schimbat). Dupa inlocuirea lichidului de frana, am mai mers 500km cu masina si trepidatul a disparut.

8. BKY 1st Gear Member

Va salut,
    Sunt nou pe forum, chiar daca am contul de anul trecut si sunt vechi posesor de skoda.
    Detin un Superb din 2006, 1.9 TDI, AWX.
    Vreau sa imi schimb discurile si placutele de frana, si vreau sa va intreb daca stie cineva, unde as putea gasi valorile de strangere la cuplu a suruburilor de la etriere si portetriere (fata si spate), inclusiv surubul care prinde discul de frana pe tambur.
    Multumesc,

9. Adrian153 1st Gear Member

Salutare,
    Cum pot afla dimensiunile corecte pentru discurile de frână și plăcuțele de frână necesare pentru Octavia 3 1.6 tdi 105 CP?

Mulțumesc,

10. gonzo77 1st Gear Member

Salutare,

Am o Octavia 3 fabricatie 2015, motor 2.0 TDI si a venit momentul sa ii schimb discurile frana fata
    (+ placutele evident).
    In principiu as vrea sa evit reprezentanta din cauza costurilor exagerate pe piesele de origine,
    de aceea as vrea sa stiu ce discuri de producator sunt compatible sau recomandate
    Pe diverse site-uri de piese am vazut Ate, Trw, Bosch etc

multumesc

11. Little Big

Little Big Esti prost? Citeaza ultimul mesaj postat!

Locație:
    Bucharest
    Dupa seria VIN gasesti diverse marci.In functie de buget alegi!

12. gonzo77 1st Gear Member

Din pacate dupa seria VIN gasesc cate 3 sau 4 tipuri de discuri de frana de la fiecare producator. Valabil si pentru Volkswagen original (OE VW).
    Cand spun tip diferit ma refer la dimensiuni diferite pentru diametru exterior , grosime etc.
    Dupa sfatul tau ar trebui sa ma bazez 100% pe ce imi aleg cei de la magazinul de piese ?

13. Little Big

Little Big Esti prost? Citeaza ultimul mesaj postat!

Locație:
    Bucharest
    Gasesti mai multe pentru ca difera..benzina,motorina,Rs..etc..

14. Chiriță George 1st Gear Member

Urmează să pun și eu pe Skoda Octavia 3

Distribuie pagina asta

1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor.
    Înlătură notificare