1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Despre sistemul de franare

Discuție în 'Skoda Octavia II' creată de OutOfCtrl, 11 Mar 2009.

  1. Sebas7 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Mai 2020
    Mesaje:
    9
    Mulțumesc pentru răspuns.
    Cat de curând o sa le schimb si o sa cer calitate mai bună.
    Am găsit si pe youtube ceva si mi se pare ca are legătură. Cum explică in video si la mine simt că frână de mână este inexistentă primele clicuri.
    Poate fi o combinație, discul cu plăcuțele de calitate mai slabă, completate de mecanismul frânei de mână care nu mai culisează complet.
     
  2. Pintiliosul

    Pintiliosul Platinum Member

    Înscris:
    30 Aug 2017
    Mesaje:
    823
    Locație:
    Baia Mare
    La toate masinile dotate cu frana de mana mecanica primele 3-4 clicuri nu au eficienta. In mod normal frana de mana incepe sa tina de la clicul 5 si ajunge maxim la 7 hai 8. Asa trebuie reglata fana de mana mecanica. Pentru ca sistemul trebuie sa aiba nitica toleranta pentru a se putea desprinde placuta de disc (necesita loc).
    Problemele apar cand frana de mana nu e folosita o perioada lunga de timp. Din cauza depunerilor de mizerie tot ansamblul are toleranta din ce in ce mai mica si astfel se ajunge la nefunctionarea corecta a sistemului. Necesitand inlocuirea unor componente.
    Pentru a depista de unde se blocheaza roata cu probleme se poate dezafecta fana de mana si se va circula o perioada de timp cu ea asa.
    *Recomand ca de fiecare data cand parcati masina sa se utilizeze frana de mana. Personal eu asa fac si niciodata, absolut niciodata de peste 30 de ani de cand conduc, nu am avut probleme cu frana de mana, decat inlocuirea sabotilor sau a placutelor in functie de masina detinuta. Cu toate ca in literatura de specialitate pe timp de iarna se recomanda sa nu fie utilizata frana de mana.
     
    cosminel24 apreciază asta.
  3. Little Big

    Little Big Esti prost? Citeaza ultimul mesaj postat!

    Înscris:
    10 Noi 2009
    Mesaje:
    2.310
    Locație:
    Bucharest
    Exact ultima fraza am auzit.o si eu de la altii mai experimentati.Iarna nu folosesc frana de mana!
     
  4. maryus_78 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Noi 2019
    Mesaje:
    15
    nu mai folosi frana de mana cand parchezi masina pe loc drept.....frana de mana se foloseste numai in rampa si in panta.............
     
  5. Pintiliosul

    Pintiliosul Platinum Member

    Înscris:
    30 Aug 2017
    Mesaje:
    823
    Locație:
    Baia Mare
    maryus_78
    Dupa cum am scris mai sus ... folosesc frana de mana la fiecare parcare a masinii de peste 30 de ani indiferent de masina detinuta si nu am avut nici cea mai mica problema cu sistemul franei de mana!
    In opinia mea de ce o folosesti mai rar de aceea ai toate sansele sa se intepeneasca datorita mizeriei acumulate in timp.
    Iar experianta dobandita in toata aceasta perioada ma face sa sustin cu tarie ceea ce afirm.
    Nu inseamna ca nu-ti respect opinia! Doar ca nu sunt deacord cu ea.
     
  6. Ionut02

    Ionut02 5th Gear Member

    Înscris:
    21 Apr 2019
    Mesaje:
    158
    Locație:
    Bucuresti
    Va salut, am o octavia 2 rs tdi și din păcate am observat ca mașina tremura foarte tare pe frânare și trebuie sa apăs pedala mai mult ca sa ma opresc decât de obicei. din ce am văzut eu frânele pe spate sunt ruginite și par ca nu acționează deloc. am încetat sa mai folosesc mașina, urmează sa o bag in service dar as vrea sa aud dacă ați patit și voi așa ceva și ce a fost in cazul vostru.
     
  7. Pintiliosul

    Pintiliosul Platinum Member

    Înscris:
    30 Aug 2017
    Mesaje:
    823
    Locație:
    Baia Mare
    Tremuratul poate fi generat de multe cauze. Doar o persoana avizata care va inspecta sistemul de franare poate spune corect cauza tremuratului.
     
  8. Ionut02

    Ionut02 5th Gear Member

    Înscris:
    21 Apr 2019
    Mesaje:
    158
    Locație:
    Bucuresti
    Am revizuit tot sistemul de frânare și nu au fost găsite probleme, a ieșit bine și la testul de frânare. Nu știu ce s-a întâmplat.
     
  9. Ct34lam

    Ct34lam Junior Member

    Înscris:
    6 Mai 2021
    Mesaje:
    0
    Salut! Am o octavia facelift 1.2 tsi 2012. Într-o zi am fost nevoit sa calc frâna brusc iar de atunci când acționez pedala ea se duce încet la fund (atunci când o țin apăsată) iar cand ii dau drumul, în timp ce revine la loc, se aude un fluierat. În bord nu am nici un bec aprins.
     
  10. Ionut02

    Ionut02 5th Gear Member

    Înscris:
    21 Apr 2019
    Mesaje:
    158
    Locație:
    Bucuresti
    Salut, am montate in prezent pe mașina de aprox 20.000 km discuri și plăcute noi zimmermann care m au dezamăgit maxim, cred ca sunt pătrate, nici măcar ovalizate, la 140 kmh îmi zboară volanul din mana. Aveți recomandări pt alte firme? Am folosit și ate aceeași problema
     
  11. Little Big

    Little Big Esti prost? Citeaza ultimul mesaj postat!

    Înscris:
    10 Noi 2009
    Mesaje:
    2.310
    Locație:
    Bucharest
    poate butucii sunt ovalizati!
     
  12. Ionut02

    Ionut02 5th Gear Member

    Înscris:
    21 Apr 2019
    Mesaje:
    158
    Locație:
    Bucuresti
    Din ce cauza sa se ovalizeze butucii?
     
  13. Little Big

    Little Big Esti prost? Citeaza ultimul mesaj postat!

    Înscris:
    10 Noi 2009
    Mesaje:
    2.310
    Locație:
    Bucharest
    nu cunosc..Eu am de ex ATE discuri si placute si nu am probleme.
     
  14. Ionut02

    Ionut02 5th Gear Member

    Înscris:
    21 Apr 2019
    Mesaje:
    158
    Locație:
    Bucuresti
    Am avut ATE pe BMW și la fel sunt, ce-i drept acolo am cumpărat originale după ce m am saturat de toate problemele astea și pe original mi-au venit pe trw atât discuri cât și plăcute și nu am mai patit de vreo 3 ani absolut nimic, o sa incerc și la skoda.
     
  15. cosminel24 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Apr 2017
    Mesaje:
    26
    Salut. Revin cu impresii după aproape 2 ani cu discurile originale, cumpărate de la reprezentanta Skoda din Militari Avia Motors. Au mers perfect în primul an, acum la viteza de 100 km/h, dacă apăs mai tare pe frână, trepideaza volanul, când scade viteza nu mai trepideaza. Dacă apăs încet pe frână, nu trepideaza volanul. Rămân surprins de discuri, luate de la Skoda. Nu ști ce sa mai cumperi.Vezi postarea din 11.oct.2019.
     
  16. Ionut02

    Ionut02 5th Gear Member

    Înscris:
    21 Apr 2019
    Mesaje:
    158
    Locație:
    Bucuresti
    Deci același lucru și cu discuri originale. Nu mai exista calitate, trebuie sa ne obișnuim ca după maxim 5000km încep sa se ovalizeze.
     
    cosminel24 apreciază asta.
  17. maryus_78 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Noi 2019
    Mesaje:
    15
    de ovalizat se pot ovaliza foarte repede, merci cu masina, pui frane dese, se incing discurile si incepe o ploaie sau dai in baltoaca aparuta pe carosabil si invevitabil se racesc prea repede si de aici apare ovalizarea lor.....
     
  18. Ionut02

    Ionut02 5th Gear Member

    Înscris:
    21 Apr 2019
    Mesaje:
    158
    Locație:
    Bucuresti
    Greșit, in mers oricât s-ar încălzi in orice apa ai da discul se mișcă pe plăcute și reia caldura extrem de rapid. Ovalizarea din cauza apei se întâmpla când te opresti de tot in apa sau o speli cât frânele sunt calde.
     
  19. Florin Mihaila

    Florin Mihaila 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Sep 2021
    Mesaje:
    1
    Salutare am și eu o Skoda Octavia 2 Facelift și pedala de frâna sa blocat abia se mai poate apasă și trebuie sa bag piciorul in ea cu putere ca sa pot reduce și se mai și aude un zgomot ca pierde presiune și dacă o las pe liber și apăs frâna se turează mașina ce poate sa aibă ???
     

Distribuie pagina asta

  1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor.
    Înlătură notificare