1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Despre anvelope/jante

Discuție în 'Cauciucuri / Roti' creată de k_cristi87, 27 Mai 2009.

Taguri:
  1. j.tibi

j.tibi 6th Gear Member

Locație:
    Miercurea Ciuc
    Am citit cele de mai sus și da, aveți dreptate despre aerodinamica lor. Deci ideea este că acele jante au sens de rotație, astfel privind pozele puse de AdrianRomulus cred că jantele lui că nu au fost montate cum trebuie.

2. Costache

Costache 1st Gear Member

Buna ziua,de curand am achizitionat Skoda Scala Active 1.0 tsi cu jante de tabla si vreau sa ii cumpar jante de aliaj,cunoaste cineva dimensiunea jantelor ??

3. j.tibi

j.tibi 6th Gear Member

Locație:
    Miercurea Ciuc
    Salut!
    Nu știu ce dimensiuni vrei: de 16, de 17. Și trebuie să vezi și în certificatul de conformitate pe care l-ai primit care sunt dimensiunile de roți acceptate.

4. Costache

Costache 1st Gear Member

Pe 16 sunt,o sa ma uit. Multumesc.

5. j.tibi

j.tibi 6th Gear Member

Locație:
    Miercurea Ciuc
    Și eu am de aliaj, tot de 16, dar dimensiunea este scrisă în interiorul jantelor, deci ar trebui să demontez roata ca să văd.

Edit: am găsit, vezi poza.
    SCALA_Wheels_Overview_w-1440x1018.jpg

6. Costache

Costache 1st Gear Member

Ok,multumesc mult.

7. j.tibi

j.tibi 6th Gear Member

Locație:
    Miercurea Ciuc
    Deci dimensiunea pe 16 este: 6Jx16 ET38. Conteză foarte mult acel ET.

8. AdrianRomulus

AdrianRomulus 1st Gear Member

Locație:
    Sibiu
    Știe cineva un site de unde pot comanda jante de 16, nu neapărat de aliaj? Momentan am pe 17 dar pentru sezonul rece vreau sa trec la 16. Doar ca dimensiunile trecute în certificatul de conformitate sunt cam atipice, 6.0 J x 16 ET 40 sau ET 38, nu prea găsesc.

9. enedelcu

enedelcu 2nd Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    Skoda avea in oferta anul trecut pentru Scala 6.0J x 16 ET 35. Pentru specificațiile astea eu am găsit Alcar Stahlrad 6664

10. j.tibi

j.tibi 6th Gear Member

Locație:
    Miercurea Ciuc
    Poți pune 6.0J x 16 ET 40, la fel am și eu, cumpărate de la Skoda.
    scala_wheels.jpg

11. AdrianRomulus

AdrianRomulus 1st Gear Member

Locație:
    Sibiu
    Vreau sa cumpar jante aliaj si am gasit jante originale Alaris care arata foarte bine, provin de pe o skoda Kamiq, deci nu pot fi mai vechi de un an. Singura nedumerire, la una din ele am observat multi plumbi. Cel care le vinde sustine ca sunt din cauza anvelopelor Khumo DOT 2020. E normal ca o janta noua cu o anvelopa noua sa aiba atatia plumbi cati se vad in foto?

12. Pintiliosul

Pintiliosul Gold Member

Locație:
    Baia Mare
    O anvelopa chiar si noua poate avea anumite anomali din constructie, acceptate in standardele producatorului care duc la utilizarea de plumbi mai multi pentru echilibrare. Nu prea e normal dar nu ai ce face. Si eu m-am lovit de acest gen de problema la montarea unor cauciucuri noi in urma cu cca. 6-8 ani si desi am facut urat nu am reusit sa determin inlocuirea cauciucului cu pricina.
    Pentru siguranta si linistea ta poti da jos cauciucul de pe roata respectiva si sa puna janta pe aparatul de centrare ca sa determini de unde provine problema? Janta sau cauciucul necesita plumbi pentru echilibrare.

j.tibi apreciază asta.
  13. Victor Skodar

Victor Skodar 1st Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    Buna ziua ,

aveti idee daca Skoda Octavia 2 facelift 2013 se potriveste la dimensiunile prezoanelor cu niste jante folosite la Ford Mondeo 2006 ?

14. j.tibi

j.tibi 6th Gear Member

Locație:
    Miercurea Ciuc
    Nu ajunge să se potrivească diametrul jantei și dimensiunea prezoanelor, trebuie să vezi și alte caracteristici, foarte important fiind numărul ET, adică distanța dintre mijlocul benzii de rulare si suprafata pe care vine fixata janta. Poți citi mai mult în acest topic.

15. Vasile Mihnea-Ioan 1st Gear Member

Salut,am si eu o intrebare.Am niste jante de skoda octavia 3(Teron se numeste modelul) puse pe niste cauciucuri 225/45/r17.Eu vreau sa le pun pe un superb 2017,care in CIV are dimensiunea 215/55/r17.
    Se potrivesc jantele pe aceste domensiuni de cauciucuri?Multumesc!

16. Sov 1st Gear Member

Pt o skoda fabia model 2020 ce anvelope si jante recomandati, in certificat am trecute mai multe la optionale. Poza 1-anvelopele de pe masina, poza 2- anvelopele optionale.
    Si aveti idee, e mai scump la dealerul skoda decat un magazin online pe internet?
    IMG_20201119_150943.jpg IMG_20201119_145757.jpg

17. Little Big

Little Big Moderator

Locație:
    Bucharest
    Cu cat diamentrul e mai mare cu atat ai costuri mai mari.Iei de pe site.ul ce.ti da cel mai mic pret,nu de la reprezentanta..Ai dimensiunea jantei din ce vad la cele pe 15.Asadar poti alege in functie de buget.

18. Sov 1st Gear Member

Multumesc pt raspuns. Adica dimensiunea jantei e 6.000Jx15?
    Si in acest caz sa iau ultima anvelopa din poza 2, aia M+S, plus 4 jante cu nr de mai sus? ?

19. Little Big

Little Big Moderator

Locație:
    Bucharest
    MS din ce stiu sunt allseason.Iei ce doresti..ori vara,ori iarna..

Sov apreciază asta.

Distribuie pagina asta

1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor.
    Înlătură notificare