1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.
  2. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Despre anvelope/jante

Discuție în 'Cauciucuri / Roti' creată de k_cristi87, 27 Mai 2009.

Taguri:
  1. j.tibi

j.tibi 5th Gear Member

Locație:
    Miercurea Ciuc
    Am citit cele de mai sus și da, aveți dreptate despre aerodinamica lor. Deci ideea este că acele jante au sens de rotație, astfel privind pozele puse de AdrianRomulus cred că jantele lui că nu au fost montate cum trebuie.

2. Costache

Costache 1st Gear Member

Buna ziua,de curand am achizitionat Skoda Scala Active 1.0 tsi cu jante de tabla si vreau sa ii cumpar jante de aliaj,cunoaste cineva dimensiunea jantelor ??

3. j.tibi

j.tibi 5th Gear Member

Locație:
    Miercurea Ciuc
    Salut!
    Nu știu ce dimensiuni vrei: de 16, de 17. Și trebuie să vezi și în certificatul de conformitate pe care l-ai primit care sunt dimensiunile de roți acceptate.

4. Costache

Costache 1st Gear Member

Pe 16 sunt,o sa ma uit. Multumesc.

5. j.tibi

j.tibi 5th Gear Member

Locație:
    Miercurea Ciuc
    Și eu am de aliaj, tot de 16, dar dimensiunea este scrisă în interiorul jantelor, deci ar trebui să demontez roata ca să văd.

Edit: am găsit, vezi poza.
    SCALA_Wheels_Overview_w-1440x1018.jpg

6. Costache

Costache 1st Gear Member

Ok,multumesc mult.

7. j.tibi

j.tibi 5th Gear Member

Locație:
    Miercurea Ciuc
    Deci dimensiunea pe 16 este: 6Jx16 ET38. Conteză foarte mult acel ET.

8. AdrianRomulus

AdrianRomulus 1st Gear Member

Locație:
    Sibiu
    Știe cineva un site de unde pot comanda jante de 16, nu neapărat de aliaj? Momentan am pe 17 dar pentru sezonul rece vreau sa trec la 16. Doar ca dimensiunile trecute în certificatul de conformitate sunt cam atipice, 6.0 J x 16 ET 40 sau ET 38, nu prea găsesc.

9. enedelcu

enedelcu 2nd Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    Skoda avea in oferta anul trecut pentru Scala 6.0J x 16 ET 35. Pentru specificațiile astea eu am găsit Alcar Stahlrad 6664

10. j.tibi

j.tibi 5th Gear Member

Locație:
    Miercurea Ciuc
    Poți pune 6.0J x 16 ET 40, la fel am și eu, cumpărate de la Skoda.
    scala_wheels.jpg

Distribuie pagina asta