1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Despre anvelope/jante

Discuție în 'Cauciucuri / Roti' creată de k_cristi87, 27 Mai 2009.

Taguri:
  1. AndreiHTX

    AndreiHTX Platinum Member

    Înscris:
    12 Oct 2009
    Mesaje:
    851
    Locație:
    Bucuresti
    pai la carte scrie ca nu ai voie sa detii alte anvelope/ roti decat cele inscrise in talon. 2: da consumul este influentat de modelul anvelopelor... la mine diferenta de consum este de aproape 1%. puterea motorului n-am remarcat sa fie diferita!
    dar ce motor ai de spui ca se simte la putere??? cumva 1,2???
     
  2. Orhan-Fabia 1.4TDI

    Orhan-Fabia 1.4TDI 5th Gear Member

    Înscris:
    26 Sep 2009
    Mesaje:
    126
    Locație:
    Constanta
    185/60 r14 sau 175/65 R14 sau 165/70 R14 sunt recomandate! Si cele mai uitle pe timp de iarna sunt in sens invers... de la 165 --> 185
     
  3. copilu211

    copilu211 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Dec 2009
    Mesaje:
    4
    1.9 sdi, dar e posibil sa ma fi obisnuit eu cu masina, ca cineva care a mers cu mine imi zicea ca ii place cum trage... inseamna ca mi se pare mie ca trage cam greu...
    data viitoare le iau pe 60(185/60/14)
     
    Ultima editare de un moderator: 5 Ian 2010
  4. Orhan-Fabia 1.4TDI

    Orhan-Fabia 1.4TDI 5th Gear Member

    Înscris:
    26 Sep 2009
    Mesaje:
    126
    Locație:
    Constanta
    daca le folosesti numai iarna recomand 175/65 R14 ! Chiar daca nu sunt asa aspectoase ca cele 185/60 sunt mult mai eficiente! ;)
     
  5. dayel 2nd Gear Member

    Înscris:
    20 Dec 2008
    Mesaje:
    49
    Nu exagerezi! Si eu am iesit din nameti cu bine si fara sa disper ambreiajul. Fiind o masina mica este agila in trafic urban si nici nu are garda joasa. Doar sa nu dai cu spatele prin nameti daca ai scut de plastic ca il poti lasa acolo. Eu nu am patit-o dar stiu pe cineva.
     
  6. patratzel1988

    patratzel1988 Silver Member

    Înscris:
    21 Feb 2009
    Mesaje:
    439
    Locație:
    Focsani
    nu mi-am mai cumparat anvelope de iarna,dar vreau sa spun ca s-au mirat toti,cum s-a descurcat sabia in iarna asta,care aici la mine,a fost destul de serioasa.
    Degeaba ai cauciucuri de iarna daca accelerezi ca dementul,si in plus ASR -ul ala,chiar isi face banii.
     
  7. spick

    spick 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Ian 2010
    Mesaje:
    8
    Locație:
    Odobesti
    skoda fabia 1.4 TDI

    salutare!sunt nou pe aici,am si eu o intrebare se poate pune la fabia jante pe 15"?am pe 14 si vreau sa le schimb,in certificat nu scrie nimic ca merge si pe 15",va multumesc si ma bucur ca ma aflu printre pasionatii de autoturisme skoda.

    Te rog sa folosesti functia "Cauta" inainte de a deschide un topic nou.
     
    Ultima editare de un moderator: 20 Ian 2010
  8. AndreiHTX

    AndreiHTX Platinum Member

    Înscris:
    12 Oct 2009
    Mesaje:
    851
    Locație:
    Bucuresti
    bun venit

    salutare! pai in primul rand in certificat scrie abia dupa ce le omologhezi ca astfel de schimbari trebuiesc omologate deoarece cand am invatat noi o carte cand am dat de permis zicea asa: nu se monteaza anvelope/roti cu alte dimensiuni decat cele inscrise in talon. iar raspunsul este da se pot monta jante pe 15
     
  9. patratzel1988

    patratzel1988 Silver Member

    Înscris:
    21 Feb 2009
    Mesaje:
    439
    Locație:
    Focsani
    da,merge,iti puiu jante cu urmatoarele dimenisuni,185/55/r15.apoi mergi la RAR ,iti faci o programare,platesti 100 de lei,si iti modifica ei in certificat dimensiunile,ideea este ca trebuie sa te duci cu ele montate pe masina.
    Iti spun sigur ca merge.verifica site-ul de la RAR.
     
  10. Ionut_SIG

    Ionut_SIG Silver Member

    Înscris:
    10 Noi 2008
    Mesaje:
    326
    Locație:
    Bacau
    Pe noile taloane nu mai sunt trecute dimensiunile jantelor/anvelopelor, acestea sunt trecute numai in CIV si nici un organ nu iti cere la un control de rutina CIV, ci Talon, asigurare etc...
    Eu nu circul cu CIV la mine (sta acasa intr-un loc sigur cu alte acte) si nu stiu cati dintre noi circula cu CIV la ei.
    La alte dimensiuni ale jantelor/anvelopelor mai fac figuri firmele de asigurari CASCO asta daca ai, daca ai doar RCA atunci iar nu intereseaza pe nimeni.

    Merge 100% eu am schimbat 14 cu 15 anul trecut, dar la mine nu a fost nevoie de nici o autorizare deoarece erau trecute in CIV.
    De asemenea e posibil ca in CIV sa fie trecute ca variante si atunci nici o problema pot fi schimbate fara probleme.
     
  11. spick

    spick 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Ian 2010
    Mesaje:
    8
    Locație:
    Odobesti
    va multumesc mult
     
  12. AndreiHTX

    AndreiHTX Platinum Member

    Înscris:
    12 Oct 2009
    Mesaje:
    851
    Locație:
    Bucuresti
    nu te supara ionut dar eu nu stiu ce e aia "civ" te rog frumos explica-mi si mie!
     
  13. JurasikMan

    JurasikMan Skoda Expert

    Înscris:
    21 Sep 2009
    Mesaje:
    1.843
    Locație:
    Brasov
    Cartea de Identitate a Vehicolului ?
     
  14. AndreiHTX

    AndreiHTX Platinum Member

    Înscris:
    12 Oct 2009
    Mesaje:
    851
    Locație:
    Bucuresti
    aaha...cand ionut a zis talon sus eu m-am gandit la anvelopa....scuzele de rigoare:)
     
  15. nirolf 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Ian 2010
    Mesaje:
    2
    Cauciucuri all season...

    Am o fabia 1.4,75CP,an 2002 si as vrea sa ii schimb cauciucurile pe fata.Nu prea ma pricep in domeniul asta.
    Nu prea circul mult cu ea si ma gandeam sa imi iau cauciucuri all season.Ce parere aveti...sunt ok?
    Cum se comporta iarna in comparatie cu cauciucurile de vara,dar vara in comparatie cu cauciucurile de iarna...

    Ce mi`ati recomanda...ce firma?:tapedshut:
     
  16. Bughster

    Bughster 3rd Gear Member

    Înscris:
    23 Noi 2009
    Mesaje:
    81
    Locație:
    Bucuresti
    Dupa parerea mea sunt cea mai mare prostie cele all season. E o solutie de compromis. Nici vara si nici iarna nu isi fac treaba. Iarna nu musca din zapada precum cele pentru asa ceva, iar vara creste consumul si nu ai nici o aderenta stralucita. Ca marci, nu cred ca poti spune ca unele sunt bune si altele nu pentru ca iarna nu-i ca vara. La fel cum vara nu poti tu purta hainele de iarna, iar iarna pe cele de vara, la fel nici masina nu poate. Vreau sa spun ca e vorba de doua anotimpuri diferite, care nu pot avea nimic in comun. Daca gresesc, rog colegii sa ma contrazica.
     
  17. bogd1 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Feb 2010
    Mesaje:
    4
    Locație:
    Tulcea
    Am nevoie de o parere, vreau sa imi iau un set de anvelope de iarna pentru fabia mea. M-am orientat la:
    Dunlop WinterResponse
    Dunlop Winter M2
    sau
    Continental TS 780

    Daca a testat careva un anume model as dori sa stiu cum s-a comportat.
    Altceva mai scump nu imi permit si nici alte dimensiuni pentru ca le pun pe jantele din fabrica, tot din motive financiare.

    :sos:
     
  18. cgadalean

    cgadalean Skoda Expert

    Înscris:
    7 Ian 2009
    Mesaje:
    1.216
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Eu am pe masina Dunlop Winter Sport M3 si sunt super multumit de ele. Nu pot decat sa le recomand cu placere.
     
  19. ladislau 2nd Gear Member

    Înscris:
    29 Ian 2010
    Mesaje:
    58
    Locație:
    Brasov
    DUNLOP WNTERSPORT M2 este o anvelopa ALL SEASON,adica nici nu asi face treaba ca lumea iarna,iar vara e f zgomotoasa...iar DUNLOP WINTERRESPONSE,nu se apropie nici la degetul mic,calitativ vorbind...de modelul WINTERSPORT M3.
    Deci,din ce ai enumerat tu pe-aici...eu zic sa mergi pe CONTI...dar verifica sa nu fie facute la Timisoara...atunci mai bine mergi pe M3,asa um ziceam .
    Daca chiar nu vrei sa dai f multi bani pe anvelope...poti sa iti iei si ceva de "buget"...eu ,de ex am pe masina TIGAR WINTER1..o marca de buget a lui MICHELIN...si se comporta impecabil.
     
    Ultima editare: 14 Feb 2010
  20. iusufachi

    iusufachi 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Sep 2009
    Mesaje:
    9
    Locație:
    Brasov
    Eu am rulat iarna asta pe Pirelli Winter Carving 185/60 R14 si pot zice ca sunt niste anvelope exceptionale. M-a prins iarna cu anvelopele stock si am vazut ce inseamna sa nu poti merge in siguranta (relativa) cu mai mult de 30 km/h. Cand le-am pus a fost lux. Pe serpentinele de pe Cheia, inainte sa vina plugurile, nu am avut nici cea mai mica problema chiar si la viteza mai mare decat cea recomandata.
    Imi pare rau totusi ca m-am zgarcit si nu am cumparat niste jante pentru anvelopele de iarna. "Meseriasii" ce le-au schimbat au reusit sa-mi zgarie fiecare janta. Asa ca mai fac o singura data schimbul, in primavara, dupa care achizitionez jante pentru iarna.
     

Distribuie pagina asta

  1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor.
    Înlătură notificare