1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.
  2. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Deschidere automata portbagaj

Discuție în 'Exterior' creată de radu2010, 28 Oct 2010.

1. andreidodo

andreidodo Bronze Member

Locație:
    ploiesti, bucuresti
    o2 combi stiu cum e, dar care e diferenta intre sedan si hatchback ?:wtf:

2. Doragon

Doragon Skoda Expert

Locație:
    bucuresti
  3. cristeamandrei

cristeamandrei Silver Member

Locație:
    Bucuresti
    daca ati facut referire la postarea mea, sa stiti ca eu nu m-am referit numai la octavia ci la toata gama skoda, deci poate fi si hatchback.

4. patratzel1988

patratzel1988 Silver Member

Locație:
    Focsani
    Nu exista Octavia Hatchback ca si model,dar daca stam bine si ne gandim,hatchback-uri sunt acele caroserii care odata cu portiera portbagajului se ridica si geamul.Cel putin eu unul asa stiam.Deci poate fi considerata si Octavia tot Hachback,Superbul nu mai intra in aceiasi oala,deoarece geamul ramane la locul lui cand deschizi portbagajul.:undwech:

5. andreidodo

andreidodo Bronze Member

Locație:
    ploiesti, bucuresti
    deci gasim arcuri sau nu?, asta e de fapt intrebarea.

6. talpaiute

talpaiute 5th Gear Member

Locație:
    Ploiesti
    Baietzi, m-am documentat si am citit forumuri multe despre "arcuirea" hayonului. La Octavia 2 Combi merge doar cu arcurile simple. Cele albastre se slabesc in 2 luni si trebuiesc inlocuite. Se recomanda cele rosii care sunt mai rezistente (cel putin 6 luni).

La noi nu se gasesc inca, de aia pe okazii primul "importator" incearca sa profite la maxim. Pretul real de la producator este de 2 USD/buc doar ca este cam greu sa comanzi ca persoana fizica, astia livreaza cantitati industriale.

La Octavia 2 Sedan arcurile simple nu reusesc sa ridice hayonul, mai ales daca ai si eleron (RS). Trebuiesc arcuri + amortizoare mai puternice.

Pana acum nu a aparut nici o postare despre reusita 100% la Sedan, doar mici tentative care esueaza fiindca arcurile isi pierd puterea repede fara amortizoarele potrivite.

Daca face cineva sapaturi si descopera solutia il rog sa posteze aici si vom fi recunoscatori. :beerchug:

7. ni5to

ni5to 5th Gear Member

Locație:
    Buzau
    eu am dat un mail la o firma care am produc niste arcuri ce le-am vazut pe un filmulet pe youtube pe o octavia sedan. Inca nu mi-au raspuns. arcurile se numesc SZ0820, sau mai puternice SZ0830. Stima!

8. talpaiute

Locație:
    Ploiesti
    O sa încerc sa fac o comanda la o fabrica si va anunt.

9. gilbertinos

gilbertinos 1st Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    Ma gandesc....oare niste magneti pusi pe poli asemenea (minus cu minus sau plus cu plus) nu ar fi mai eficienti decat arcurile care se slabesc?

10. andreidodo

andreidodo Bronze Member

Locație:
    ploiesti, bucuresti
    daca incerci tu treaba asta, eu sunt primul care cumpara...:p
    Nu o sa reusesti niciodata. Daca ziceai pentru inchidere, da merge, dar pentru deschidere...never ever. O sa modifici masina...la greu sa faci chesti asta....

Care afla primu de arcuri, sa posteze.

11. talpaiute

Locație:
    Ploiesti
    Am gasit pentru Octavia II Combi arcuri rosii pe acest site: http://www.industrial-springs.com
    Dupa ce intrii pe site bagi codul asta ST51150 la search, apesi Enter si apare arcul rosu pe care il poti comanda.
    La bucata este 4.71 Euro, daca iei 25 buc scade la 4.25 Euro/buc.
    Problema este ca livrarea in Romania costa cam 33 Euro. Nu merita sa cumperi doar 2 buc.
    Asa ca cine vrea sa investeasca in 25 de arcuri pe care sa le vanda ulterior este liber sa o faca, eu v-am pus la dispozitie sursa. Sper ca primesc o reducere de la investitor :)
    Am facut un calcul si iese la 25 RON bucata daca iei 25 buc + transport.
    Nu uitati, arcurile sunt testate si functioneaza doar cu varianta Octavia II Combi!
    http://www.youtube.com/watch?v=kije_h3nmqE&feature=player_embedded
    http://www.youtube.com/watch?v=lg_OJsNYEyM&feature=related

Ultima editare: 27 Apr 2011
  12. andreidodo

andreidodo Bronze Member

Locație:
    ploiesti, bucuresti
    si pentru amaratii cu berline, nu ai nimic?
    eu prefer sa dau 5 euro pe bucata si sa iau 2 decat sa iau 25...oricum transportu va fi problema.

13. talpaiute

Locație:
    Ploiesti
    Pentru berline o sa incerc dupa ce imi vine masina, la sfarsitul lui Iunie :3sadwalk:.
    S-ar putea sa exista si la noi pe piata niste arcuri cu caracteristici similare.
    O sa incerc atunci dar cred ca trebuiesc si amortizoare un pic mai puternice ca sa poata sa impinga hayonul mai greu decat cel de pe Combi.

14. lucian.1950

lucian.1950 Gold Member

Locație:
    Bucuresti
    Nu mai visati la arcuri pentru berlinele noastre care sa impinga singure haionul, nu de alta, dar e pacat de masini sa le stricati cu improvizatii .
    Ideea este ca , hai sa zicem ca gasim arcuri suficient de puternice si cu cursa necesara : cum ranforsati masina ( partea fixa si haionul ) sa reziste la fortele alea ?!, puneti intarituri cu corniere sau faceti grinzi zabrelite ?!

15. andreidodo

andreidodo Bronze Member

Locație:
    ploiesti, bucuresti
    inteleg ce vrei sa zici, dar cei care si-au facut deja operatia asta, ce au modificat? pana la urma renunt....

16. pritulescu

pritulescu 5th Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    Andreidodo
    dar cei care si-au facut deja operatia asta, ce au modificat?
    Eu unul nu am vazut pe viu la nimeni o asemenea modificare si nici colegii mei pe care i-am intrebat nu au vazut o asemenea modificare la Skoda sau alta marca. Voi ati vazut pe viu o asemenea modificare?

17. talpaiute

Locație:
    Ploiesti
    Pana acum la noi nu se gaseau arcuri, abia acum au aparut si sunt foarte scumpe la bisnitarii de pe Okazii.
    Promit sa incerc eu si o sa postez toate detaliile, dar abia prin Iulie dupa ce vine masina.

Ultima editare de un moderator: 1 Mai 2011
  18. lucian.1950

lucian.1950 Gold Member

Locație:
    Bucuresti
    Andrei, nu am vazut nici-odata, nicaieri octavia berlina cu modificarea asta facuta ...
    Apropo, am vazut impingatoare puternice puse la capota de motor, numai unul pe o parte, ca la vw si care in timp au torsionat capota... deci aviz amatorilor, renuntati la ideea cu ridicarea automata a haionului, iar la capota daca faceti ceva, neaparat sa fie cu doua impingatoare puse simetric in laterale.

Ultima editare: 3 Mai 2011
  19. ge0

ge0 4th Gear Member

Locație:
    bucuresti
    pe ebay ai incercat ? de obicei toti okazii-sti au cate 2-3 conturi acolo.

20. ni5to

ni5to 5th Gear Member

Locație:
    Buzau
    lucian scuza-ma ca-ti zic, dar la vw de ex cum au telescop numai pe o parte, ma refer la passat-uri?

Distribuie pagina asta