1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.
  2. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

demontare cd player skoda

Discuție în 'Skoda Octavia II' creată de rares_mihai36, 23 Ian 2011.

1. rares_mihai36 1st Gear Member

Salut!
    As vrea sa stiu si eu cum pot demonta cd playerul de la o skoda octavia 2. Este cel original.

2. efa982

efa982 Silver Member

Locație:
    bucharest
    Salut. E foarte simplu. Eu am vazut cum l-au demontat pe al meu la service skoda autorizat. Iti trebuie o sururbelnita sa scoti niste capace de plastic din capetele cdplayerului. Sub ele sunt ascunse suruburile prin care aparatul este prins de masina/bord. Tre sa ai putina grija la mufa de alimentare din spatele aparatului care are un mecanism de prindere. Si mai ai mufa de la antena radio. parca asa era:)
    Oricum, eu dupa ce mi l-au demontat l-am vandut cuiva si chiar eu l-am instalat pe masina cumparatorului. Sper sa nu ai probleme.

Ultima editare de un moderator: 23 Ian 2011
  3. rares_mihai36 1st Gear Member

In cele patru colturi ale cdplayerului? adica nu trebuie sa indepartez ceva vreo rama de plastic sau?

4. andreidodo

andreidodo Bronze Member

Locație:
    ploiesti, bucuresti
    din cate stiu, parca nu trebuie sa dai rama jos. oricum daca ai nevoie sa dai rama jos, bagi mana sub climatronic, unde este scrumiera si tragi spre tine, o sa sara rama aia de plastic. ca sa scoti casetofonu, ai nevoie de surubelnita stea, asta dupa ce scoti capacelele care sunt pe casetofon. n-ai cum sa le confunzi. bafta

5. JurasikMan

JurasikMan Skoda Expert

Locație:
    Brasov
    Depinde ce CDPlayer ai . Daca ai modelul Stream , ai aproape de colturi patru capace din acelasi material ca si Streamul . Acestea au cleme . cu o surubelnita dreapta le scoti afara si dedesupt vei avea niste suruburi cu capul " dinti de soarece " . Iti trebuie un inbus adecvat. Le desfaci si tragi de CDPlayer afara . Scoti cele doua mufe si ai ramas cu playerul in mana.

6. ge0

ge0 4th Gear Member

Locație:
    bucuresti
    trebuie sa scoti si rama de plastic, cel putin la mine asa a fost, aveam un cd player , iar in partea de sus are o clema. Eu am scos si rama de plastic si a iesit super usor. ( am tras ceva de ea )

7. lucyx 1st Gear Member

Eu am scos streamul de mai multe ori din bord, cu ocazia cuplarii unui cablu la mufa AUX. Poti sa nu scoti rama din jurul playerul dar asa te chinui mai mult si ai mai multe sanse sa zgarii capacele din colturi unde sunt suruburile.
    Deci mai indicat este sa scoti rama. Deschizi scrumiera, bagi mana acolo jos unde se termina rama si tragi cu ceva forta dar si cu atentie. Rama se va desprinde incet de jos in sus, permitandu-ti apoi acces facil la cele 4 capace din colturile streamului. Acolo vei folosi o surubelnita torx.
    In filmuletul acesta gasesti descrierea operatiunii.
    http://www.youtube.com/watch?v=IRSZVGjWTtE

8. andreidodo

andreidodo Bronze Member

Locație:
    ploiesti, bucuresti
    deci? ai rezolvat ceva pana acum? l-ai dat jos?

9. rares_mihai36 1st Gear Member

Imi cer scuze de intarziere dar pot spune ca am reusit. Multumesc mult m au ajutat sfaturile enorm.
    Metoda de scoatere a cdplayerului e simpla numai ca trebuie rabdare. Este la fel ca in acel filmulet.
    Singura dificultate: SCOATEREA RAMEI DE PLASTIC!!! (Fara sa o scoti nu iese cdplayeru) Am inceput de jos(de deasupra scrumierei partea aia iese usor) in sus cu foarte mare grija rama asta avand muuulte cleme din plastic dar problema a fost sus ca nu mai iesea. A trebuit sa folosesc doua surubelnite ca sa scot clemele de preferat este sa ai si o lanterna buna pt ca sa se vada bine unde bagi surubelnita.
    Presupun ca se putea evita aceasta neplacere cu rama (m am chinuit 2 ore sa o scot si toti mesterii pe care i sunam spuneau ca i de unica folosinta) daca incepeam de la mijloc sau poate am fost eu ghinionist.:)
    MULTUMESC MULT DE TOT PENTRU AJUTOR

10. andreidodo

andreidodo Bronze Member

Locație:
    ploiesti, bucuresti
    :)) 2 ore sa dai rama jos...bine ca ai reusit. Iar mesterii....nu-i mai suna daca ei zic de rama ca este de unica folosinta.
    mie imi ia 10 secunde sa o dau jos. am dat-o de nenumarate ori jos, si o voi da iara jos ca sa ii pun autocolant cu mahon peste. o zi buna

11. lucian.1950

lucian.1950 Gold Member

Locație:
    Bucuresti
    Rares, la rama sint doua conditii de indeplinit :
    >> sa nu faci operatiunea pe frig ( ger ) ca sint plasticul devine casant si risti sa rupi cleme
    >> sa-ti faci un sablon cu pozitia bridelor, pentru viitor, sa tragi de ele in ordine de jos in sus pe ambele parti, sa folosesti o lama lata si sa tragi fara frica, ca ies.

12. rares_mihai36 1st Gear Member

Pai vreau sa va spun ca erau minus 10 grade afara... Imi inghetasera degetele si nu mai simteam rama aia deloc...:)

13. andreidodo

andreidodo Bronze Member

Locație:
    ploiesti, bucuresti
    cat timp ai tinut cassu scos? ti-a cerut cod cand l-ai rebagat? daca da cu ai aflat? adica i-ai scos alimentare...

14. alexvio21 1st Gear Member

cod mp3 stream

Cum fac si eu rost de codul mp3 ului meu de la masina? indicii

15. ge0

ge0 4th Gear Member

Locație:
    bucuresti
    te duci la reprezentanta cu el demontat, le dai seria de pe el , seria masinii ( masina pe care a fost el scos din fabrica ) si in 10 min vei avea codul. te va costa 31 lei. eu asa am facu si acum il dau jos de cate ori vreu :D

16. andreidodo

andreidodo Bronze Member

Locație:
    ploiesti, bucuresti
    il dai jos de cate ori vrei tu, ai idee dupa cat timp iti cere codu ?
    sau daca e pus la loc pe aceeasi masina nu iti cere cod, chiar daca il tii scos 3 luni?

17. ge0

ge0 4th Gear Member

Locație:
    bucuresti
    i-am intrebat pe cei de la reprezentanta ( brady militari ) si mi-au zis ca tine minte codul cca 24 h. si eu l-am dat jos o scurta perioada de timp..30 min si nu mi l-a cerut cand l-am repus. oricum pt 31 de lei eu zic ca se merita sa aflii codul.

Ultima editare de un moderator: 25 Mar 2011
  18. andreidodo

andreidodo Bronze Member

Locație:
    ploiesti, bucuresti
    vreau sa schimb luminile in player ca ma cam obosesc astea si nu stiu cat dureaza operatiunea, nu vreau sa fac treaba pe graba sa iasa prost. Daca dureaza 24h, cred eu ca m-as incadrea in timpu asta. apoi trec la climatronic. Poate ma duc chiar in seara asta sa-l dau jos ca nu imi cere cod ala:p

19. puricele 1st Gear Member

Salut!
    Se poate schimba radio-cassetofonul OEM de pe O2 cu unul aftermarket?
    sau are vre-o forma mai dubioasa?

Multumesc!

20. al bundy

al bundy Skoda Expert

Locație:
    Bucuresti
    DA, dar o sa dea urat. nu mai bine pui unul OEM mai nou?

Distribuie pagina asta