1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Curatat tapiterie/cosmetica auto si vopsit diverse

Discuție în 'Intretinere' creată de momo, 18 Feb 2011.

1. momo 1st Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    De circa o luna detin o Skoda de care sunt foarte multumit. Pentru cei interesati, a trebuit sa ii mai vopsesc una alta (aripi spate, bara fata). Am fost la Porsche Aviatiei si sunt foarte multumit de ce a iesit. Drept multumire, am fost acolo si pentru a cosmetiza interiorul. Pretul a fost unul nici prea mare, nici prea mic. Curatatul interiorului a costat 310 lei, dar a iesit impecabil (mai putin o mica pata de oja rosie de pe bancheta din spate pe care am "rezolvat-o" singur cu putin diluant fara acetona si betisoare de sters in urechi). La o spalatorie de cartier (zona Ghencea, langa "Templul Fotbalului Romanesc") m-ar fi costat 250 lei, dar nu am vrut sa experimentez. Insa cei de la Porsche mi-au curatat interiorul total (inclusiv mochete, bord, usi) si mi-au spalat-o si la exterior (inclusiv solutie de cauciucuri, ceara etc.). Nici noua nu cred ca a fost asa de curata masina. Aviz amatorilor.

2. klau_johnny 2nd Gear Member

Locație:
    Arad
    clau

Salutare la toti skodisti!! Am si eu o skoda fabia si are tapiteria crem si as vrea sa o curat ce imi recomandati?????

3. Emy87

Emy87 1st Gear Member

Locație:
    BUCURESTI
    Aceeasi Fabia, aceeasi tapiterie crem si aceeasi intrebare am si eu. Ma puteti ajuta cu o recomandare, cu un pret samd? Multumesc anticipat.

4. Doragon

Doragon Skoda Expert

Locație:
    bucuresti
    Aveti si locul si pretul mai sus!

5. tudoran claudiu 1st Gear Member

arsura de tigara

Salut skodisti...sunt fericitul posesor al unei skd 2 1.9 tdi si am o mica pb. Pe sezutul scaunului fata dreapta am o arsura de tigara de vreo 5 mm care nu am nici o idee cum sa o repar sau sa o maschez. Ma deranjeaza ffff tare mai ales ca sunt nefumator. Dc are cnv o solutie proctica sau daca stiti pe cineva in cluj sau alba maieftim ca am auzit niste preturi....multam!

6. JurasikMan

JurasikMan Skoda Expert

Locație:
    Brasov
    Intrucat am tot cumparat scaune auto in ultimul timp ( vreau sa adaptez alte scaune pe una din masini ) , am ajuns expert in curatatul lor. Toate , fara exceptie , au fost jegoase , imputite mototolite ...adica fix asa cum considera potrivit sa le pastreze detinatorii de parcuri de dezmembrari . Tipic romanesc .
    Cum se face o curatare rapida si eficienta ? Cu un lighean , un dop de detergent de vase , foarte putin otet alimentar , 3-4 litri de apa si un burete mai dens .
    Ideal este sa dati scaunele sau banchetele jos de pe masina. La Skode este foarte simplu , avand doar 4 suruburi fiecare scaun .
    Si se pune mana tovaraseste si se freaca uniform , cu buretele umezit si relativ stors . Important este sa nu se frece doar zona patata ci toata partea de o culoare a scaunului , pentru ca la uscare sa nu apara pete . Daca tot devenisem expert , azi mi-am desfacut scaunele de la Octavia 2 si cam in doua ore le-am facut de zici ca-s noi . Ultima data cand am platit o firma specializata sa imi spele interiorul , mi-au dat masina uda inauntru cu atata apa , ca si dupa ce am lasat masina doua zile cu portierele deschise , pe o caldura de 30 grade , s-a imputit sarmana de imi era sila sa ma urc in ea.
    Daca scaunele sunt date jos , se pot pune la soare si uscarea se face complet si rapid .
    DEci , a venit sezonul cald ...la munca , la munca :whip:

7. Nicu7981@s 1st Gear Member

Bună ziua. O întrebare : la o skoda noua se merita sa o foliezi pentru protecția vopselei? Adică cu folii speciale contra zgârieturi gen LLUMAR sau altele?
    Ceva centre specializate în Bacău dacă știți sau cei mai buni în zona Moldova.
    Mulțumesc.

Distribuie pagina asta

1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor.
    Înlătură notificare