1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Consum ulei

Discuție în 'Skoda Octavia II' creată de brigada, 10 Apr 2009.

  1. brigada

    brigada 5th Gear Member

    Înscris:
    4 Feb 2009
    Mesaje:
    151
    Am facut schimbul acum vreo 10 000 km aprox.Astazi mi s-a aprins martorul galben de la ulei.Am luat si am completat cca 400 ml caci era la minim.Acum totul e ok dar e posibil sa consume atat ulei in 10 mii de km???
     
  2. B98XAL 6th Gear Member

    Înscris:
    20 Feb 2009
    Mesaje:
    173
    Locație:
    Bucuresti
    Ce motor ai? Cati km are masina? Daca te uiti in cartea masinii, ai sa observi ca acolo scrie ca motorul consuma o anumita cantitate de ulei.
     
    FlorinBLN apreciază asta.
  3. TOMMYPLUS2006 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Mesaje:
    15
    Am un 1.9 tdi.105cp schimbul il fac la 12.000km ,consuma cam 500-600 gr.
    ce nr porti la pantof?.............
     
    SorinG și FlorinBLN apreciază asta.
  4. Black Daniel Guest

    Te-au ciupit aia din service-ul unde ai schimbat uleiul. Cei mai multi obisnuiesc sa "ciuguleasca" cate 400-500 ml de la fiecare, cat sa fie putin peste minim pe joja, si le iese si lor de o friptura sau de o ciorba de fasole.
    Si eu am patit-o la fel. Am verificat nivelul dupa cateva zile, am mai cumparat un litru de ulei, de acelasi fel, am completat pana aproape de maxim, si de atunci (7.000 km) nivelul e acelasi.
     
  5. brigada

    brigada 5th Gear Member

    Înscris:
    4 Feb 2009
    Mesaje:
    151
    Am o octavia 2 105 cp 1.9 tdi 77 kw.Nu stiam ca trebuie sa completez ulei cam 500 ml la 11 mii km la fel ca si colegul de mai sus
     
  6. turbojack

    turbojack Silver Member

    Înscris:
    8 Apr 2008
    Mesaje:
    398
    Locație:
    Cluj
    1.9 TDI are in specificatiile tehnice un consum de pana la 1L/1000km.
    Nu strica sa verificati nivelul cu joja la 2-3000 km.
    Indicatorul de pe BC este pur aleator.
     
  7. gabibrb

    gabibrb 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Mar 2009
    Mesaje:
    28
    Locație:
    Constanta
    Adica vrei sa spui ca la 10.000 km imi trebuie canistra de 10 litri?????????????????:eek: Cred ca te inseli, in carte scrie ca e normal un consum de 400-500 grame intre revizii, adica din 15 in 15.000 km. Acest consum depinde de cat de grea e talpa, deci de stilul de condus.
     
  8. turbojack

    turbojack Silver Member

    Înscris:
    8 Apr 2008
    Mesaje:
    398
    Locație:
    Cluj
    1L/1000 km este dat consum posibil in cartea tehnica pentru motorizarile 1.9TDI cu PD si asta se datoreaza constructiei injectorului.
     
  9. emytdi

    emytdi 3rd Gear Member

    Înscris:
    11 Mar 2009
    Mesaje:
    70
    Locație:
    Buzau
    in rodaj

    in 3000km cat am pana acum nu a mancat nimic. Desigur nici nu ma scarpin in talpa, accelerez lin in orice treapta!Deci depinde de cum conduci mai mult..
     
  10. elgreco 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Sep 2009
    Mesaje:
    5
    consum ulei

    In priimi 15k mi'a papat cam 700-800g
    In 15-30k a papat tot 600-700 g
     
  11. jclau

    jclau 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Sep 2009
    Mesaje:
    26
    Locație:
    galati
    sal

    domnilor...am auzit si eu ca ar consuma.. dar de la 500 km si pana la 10 000 eu am completat 100 ml !! si pot spune ca am talapa grea! acum ma apropii de revizia de 45 000 si n-am completat deloc!
     
  12. emytdi

    emytdi 3rd Gear Member

    Înscris:
    11 Mar 2009
    Mesaje:
    70
    Locație:
    Buzau
    JC ce ulei ai in masina?
     
  13. emytdi

    emytdi 3rd Gear Member

    Înscris:
    11 Mar 2009
    Mesaje:
    70
    Locație:
    Buzau
    si eu am completat cu castrol 50700 vreo 150-180ml..asta cam pe la 9.000km! oricum eu zic ca, conteaza tipul de ulei si talpa- respectiv accelerarile bruste-brutale daca vreti. Altfel nu-mi explic de ce am facut aceasta completare intre 8000 si 9000km...de ce nu am completat la 5000km??
    Din forumuri am inteles ca Valvoline PD ar fi foarte eficient la consum..foarte putin intre schimburi. Si e si ieftin. 120RON 4 litri.


    IAR DUBLU POST....la naiba...ce se intampla de imi apar posturile mele tarziu????admin help!
     
  14. rico 2nd Gear Member

    Înscris:
    8 Oct 2011
    Mesaje:
    34
    consum ulei 1.6 mpi

    Salutare. Din cauza ca atunci cand merg peste 130 km pe ora, imi dispare uleiul din motor. De ars nu mi-l arde ca nu iese fum albastru pe teava, ci iese pe aici. Este normal sa fie ulei aici. [​IMG] [​IMG] [​IMG]
    Mai am aproximativ 800 km si trebuie sa ii fac revizia, cand ma gandesc sa schimb set segmenti, etc. Imi haleste in functie de viteza. Cu vat viteza este mai mare cu atit dispare uleiul mai repede. Spre exemplu, anul trecut am fost pina la berlin via praga, si in 2800 km a halit 800gr, tinand cont ca in germania i-am dat 180 dar pe distanta scurta, aproximativ 20-30 km. Saptamana trecuta am fost pina la bacau si am mers numai cu 120, si de abia a ciupit un pic, nesesizabil. Cu alte cuvinte mai completez cu aproape un litru, un litru si ceva de la schimb la schimb. Am mai citit pe ici pe colo si am vazut cunele motoare papa ulei altele nu. Voi ce ziceti, sa il segmentez sau sa il las asa? :-/ :-/
    Masina are 116.000 km
     
  15. JurasikMan

    JurasikMan Skoda Expert

    Înscris:
    21 Sep 2009
    Mesaje:
    1.843
    Locație:
    Brasov
    Incerc eu :) .
    Cam mult ulei pe tubulatura si nu atat prezenta lui este nepotrivita , cat culoarea . Este foarte curat chiar si pentru un motor pe benzina. In mod normal , masina mananca in functie de turatia motorului si mai putin din cauza vitezei . Poti face un test de compresie pentru a vedea cat de bine mai se aseaza segmentii pe cilindru . Numarul de kilometri este mic , daca este real si nu ar trebui in mod normal sa manance ulei la rulajul acesta. Ar fi bine sa cureti putin separatorul de gaze sa nu fie cumva imbibat de depuneri si ulei si in acest caz iti arunca uleiul in sus pe tubulatura si nu mai coboara in baie cum ar fi normal .
     
  16. rico 2nd Gear Member

    Înscris:
    8 Oct 2011
    Mesaje:
    34
    Am facut anul trecut test de compresie si este ok. O sa incerc sa curat seperatorul de gaze. Este un motor pe benzina care merge cu gpl. Mersi
     
  17. JurasikMan

    JurasikMan Skoda Expert

    Înscris:
    21 Sep 2009
    Mesaje:
    1.843
    Locație:
    Brasov
    In acest caz cred ca deja cunosti o parte din problema. GPL-ul :). Stiu ca este o discutie spinoasa si ca cei care deja au apelat la aceasta solutie o considera si potrivita. In realitate , dupa multi kilometri , strica motoarele . LA urmatoarea masina , nu mai pune GPL , sau ia-o Diesel .
     
  18. rico 2nd Gear Member

    Înscris:
    8 Oct 2011
    Mesaje:
    34
    Gpl-ul il am de abia 15k, iar masina face asa de cand am cumparat-o de la altcineva.
     
  19. rico 2nd Gear Member

    Înscris:
    8 Oct 2011
    Mesaje:
    34
    Am cautat rezultatul de la testu de compresie si iata cotele:
    1-13.4
    2-14
    3-13.3
    4-13.7
     
  20. danskodaru 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Iul 2015
    Mesaje:
    1
    si mie imi consma ulei sa aprins senzorul de nuvel in 4000km de la schimb ,am facut schimbul si in500km de autostrada a scazut 5mm pe joja

    1.6 mpi -80000km
     

Distribuie pagina asta

  1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor.
    Înlătură notificare