1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Ce service recomandati?

Discuție în 'Service' creată de cristip, 31 Mai 2008.

  1. j.tibi

    j.tibi Silver Member

    Înscris:
    24 Sep 2019
    Mesaje:
    427
    Locație:
    Miercurea Ciuc
    Garanția nu este legată de reprezentanța de unde ai cumpărat mașina, chiar dacă ei înceracă să te facă să crezi asta. Poți face reviziile și eventualele reparații la orice reprezentant Skoda.
     
  2. AndreiP 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Ian 2019
    Mesaje:
    9
    Locație:
    Oradea/Pordenone
    Imi recomanda cineva un service bun in Oradea? multumesc
     
  3. Grbn 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Mar 2020
    Mesaje:
    2
    Buna ziua, îmi puteți recomanda un service autorizat in Timisoara?
    Am o Skoda Superb 1.8 TSI 2010 și acum am scos-o din service deoarece mi-a sărit distribuția. După ce service-ul respectiv mi-a cerut o grămada de bani și mi-a ținut mașina 5 luni (am făcut tot motorul) mașina nu merge bine iar patronul service-ului încearcă sa ma convingă ca nu este așa și mașina merge perfect, prosteală pe fata.
    Așadar, doresc sa-mi recomandați un service autorizat unde sa pot face o constatare sa vedem cine are dreptate.Multumesc
     
  4. j.tibi

    j.tibi Silver Member

    Înscris:
    24 Sep 2019
    Mesaje:
    427
    Locație:
    Miercurea Ciuc
    Salut!
    Cred că ar fi bine să mergi la o reprezentanță (ai 3 în Timișoara) și să faci o diagnoză completă. Dacă găsesti orice legat de motor, întoarce-te la atelierul respectiv și arată-le.
    Baftă multă!
     
  5. Pintiliosul

    Pintiliosul Platinum Member

    Înscris:
    30 Aug 2017
    Mesaje:
    823
    Locație:
    Baia Mare
    Grbn
    Cred ca trebuie sa te adresezi OPC-ului. Faci o reclamatie in care descrii situatia si anexezi toate documentele ce apartin evenimentului. Mentionezi ca te constitui parte civila in acest proces. Masina va fi expertizata de o firma autorizata si in baza rezultatelor poti ajunge sa recuperezi prejudiciul. Drum lung si anevoios.
     
    Ultima editare de un moderator: 17 Mai 2022
    j.tibi apreciază asta.
  6. Mircea Enescu

    Mircea Enescu 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Sep 2020
    Mesaje:
    3
    Bun gasit tuturor! Caut un mecanic sau inginer de oriunde din tara care cunoaste masinile Skoda (eu am o Scala din 2019) si care ma poate consilia contra cost vizavi de masina mea: ce e de facut si cand pentru a prelungi viata masinii, ce piese si ulei e cel mai bun ca sa n-am probleme etc.

    Cand te duci la service-uri auzi tot felul de recomandari, ofertele de pret pentru revizii nu contin detalii despre piese (producator si model), habar nu am daca volumul de ore de manopera este unul real sau umflat si cred ca mai sunt si altele.

    Daca-mi recomandati pe cineva, va rog sa mentionati si de ce il recomandati pe respectivul, ca sa inteleg pe ce se bazeaza sfatul vostru. Multumesc mult.
     
  7. Corsarul

    Corsarul 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Mar 2016
    Mesaje:
    16
    Locație:
    Bucuresti
    La multi ani pentru 2023 si kilometri multi fara evenimente!
    mi-a venit si mie randul sa caut un service bun si de incredere dupa perioada de garantie. Din pacate am facut o evaluare la reprezentanta ca urmare a unor zgomote urate in fata si constatarea a fost una nu tocmai ok, in sensul ca din cauza ca pierd ulei si apa mi-au spus ca trebuie inlocuit kitul de distributie ca a intrat ulei la curea, semeringurile de la axele cu came si probabil de la arborele cotit (asta se va constata cand se desface distributia) si pompa de apa care se pare e busita. Problema nu e timpul cat tin masina in service sau piesele care pe site-urile online piese originale ma duc la 1200 lei (pompa, kit distributie, semeringurile toate, garnituri, ulei si antigel) ci pretul care mi l-au facut ei, aproximativ 6000 lei fara ulei, antigel semeringul de la arborele cotit.Personal apreciez enorm valoarea la reprezentanta cat timp piesele fac doar 1200 lei tot. Ma asteptam la 2000-2500 lei dar 6000 lei e prea mult pentru o distributie si o pompa de apa, parerea mea.
    Ma poate ajuta cineva cu un service bun si de incredere in Bucuresti, eventual in sectorul 3-4?
    Multumesc anticipat.
     
    Ultima editare de un moderator: 9 Ian 2023
  8. Corsarul

    Corsarul 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Mar 2016
    Mesaje:
    16
    Locație:
    Bucuresti
    Hello nu mai e nimeni care sa stie un service decent pe forum?:sos::sos:
    Ma poate ajuta careva?? :anbet::anbet:
     
    Ultima editare de un moderator: 10 Ian 2023
  9. rodanny 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Aug 2015
    Mesaje:
    20
    Locație:
    Bucuresti/Ploiesti
    Pana la urma in Bucuresti un service paote recomanda cineva? VAd ca pe ultimele 2 pagini de intrebari ,....nimic concert in afara de Pantelimon Cora......ei sunt singurii?
     
  10. CristiV

    CristiV Bronze Member

    Înscris:
    29 Noi 2011
    Mesaje:
    270
    Locație:
    Bucuresti
    Din 2012 ma duc numai la AVIA Motors. Dar nu sunt ieftini insa au diverse discount-uri la piese pentru masini mai vechi dar practica tarife mai mari daca te duci cu piesele tale.
     
    Little Big apreciază asta.
  11. Corsarul

    Corsarul 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Mar 2016
    Mesaje:
    16
    Locație:
    Bucuresti
    Revin cu noi informatii. Pana la urma am ramas tot la reprezentanta la care o intretin de cand am luat-o si tot ei m-au ajutat. Datorita faptului ca masina a fost in garantie pana in iulie 2022 si ca am reclamat evenimentele imediat dupa iesirea din garantie dar si faptul ca nu am decat 33500 km cu ea au facut demersuri sa se faca reparatie pe garantie si au bagat piesele pe garantie si manopera partea mea. E mult mai ok asa deoarece toata povestea de mai sus m-a dus la 3000 lei.
    La motoarele astea noi de 1.0 TSI nu se gasesc scule pentru demontat - montat la nici un service. Eu am incercat la peste 9 service-uri recomandate din gura in gura si toti mi-au spus ca nu au scule cu ce sa demonteze, asa ca am ajuns la reprezentanta si am avut si noroc sa vrea sa ma ajute si sa incerce sa obtina o derogare pentru a se face reparatie in garantie. Ca toate reprezentantele sunt mai scumpi dar gestul lor mi-a dat incredere sa ii recomand. Poate nu vor avea acelasi noroc si altii dar macar incearca daca au probleme. :applaus::beerchug::beerchug:
     
  12. CristiV

    CristiV Bronze Member

    Înscris:
    29 Noi 2011
    Mesaje:
    270
    Locație:
    Bucuresti
    Bravo! Vezi? Nu numai prețul contează.
     
  13. Corsarul

    Corsarul 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Mar 2016
    Mesaje:
    16
    Locație:
    Bucuresti
    NU CITA ULTIMUL MESAJ!
    Corect! Nu numai pretul conteaza dar pretul este cheia cautarii. Abia dupa ce am epuizat toate variantele am injurat de toti sfintii si m-am imprumutat banii dupa care mi-am luat inima in dinti si m-am dus la reprezentanta. Daca oricare dintre service-urile multimarca la care am incercat imi spuneau ca au sculele cu ce sa demonteze ma duceam la aia iti dai seama?! Numai ca modelele astea 1.0 TSI sunt prea noi si nu au investit inca in scule pentru ele. Norocul meu a fost ca am kilometri putini si masina a iesit din garantie in vara lui 2022, daca aveam 80-100000 km nu mai imi faceau reparatia pe garantie si plateam suma initiala. Asa am scapat si de banii imprumutati ca trebuiau returnati in doar 3 luni si am avut si reparatia sigura cu piese de origine. Prima mea intrebare aici pe forum tocmai pentru bani era deoarece pretul mi s-a parut enorm in conditiile in care eu gasisem piese pe net la un sfert de pret din valoarea totala ceea ce cu manopera nu se ridica la valoarea initiala oferita de reprezentanta. Cum nimeni de pe forum nu a stiut un service serios cu preturi mai reale (cum le spun eu "romanesti") am incercat din gura in gura pe la cunostinte cu masini in afara de Dacii. La sfarsit rezultatul a fost cel scris mai sus si a trebuit sa repar cumva masina ca stateam cu ea pe dreapta de prea multe luni asa ca am facut cum am povestit pana acum.Restul il stiti acum.
     
    Ultima editare de un moderator: 16 Mar 2023

Distribuie pagina asta

  1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor.
    Înlătură notificare