1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Ce service recomandati?

Discuție în 'Service' creată de cristip, 31 Mai 2008.

  1. Gabriel_bv 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Apr 2012
    Mesaje:
    1
    Salut, intrebarea mea este:
    Ai gasit ceva legat de instalatiile montate in Olanda, deoarece am si eu o Skoda Octavia, cu GPL din fabrica "Autogas Sistem AG600.130" si nu stiu unde sunt si ce filtre trebuie schimbate?

    Cu stima,
     
    Ultima editare de un moderator: 20 Apr 2012
  2. wakyy 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Apr 2012
    Mesaje:
    6
    Salut,

    Nu am gasit nimic...pe unde sun, toti imi spun ca nu e de ei.

    E posibil sa fie si de la sonda lamda???

    sunt alte solutii si clapeta de acceleratie sau egr-ul? sau senzorul de temperatura?

    Salut,

    Service-uri sunt destule...si bune...dar nu pentru instalatiile puse din fabrica in olanda.

    Daca m-ai putea ajuta cu un numar de telefon pentru service-ul respectiv ar fi minunat. Eu nu i-am schimbat niciun filtru de 100000 de km:))
     
    Ultima editare de un moderator: 20 Apr 2012
  3. mariusn 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Mar 2012
    Mesaje:
    15
    Locație:
    BUCURESTI
    VOLUNTARI ELMAG COM VOLUNTARI, VIS-a-VIS de RAR 0723669285
     
  4. george251 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Mai 2012
    Mesaje:
    7
    Locație:
    Bucuresti
    alte impresii depre Service Focsani?

    o sa vina in curand vremea reviziei de 15.000 si la ce lucruri minunate aflu pe aici despre serivice-uri in general, mai ca m-as apuca de un curs intensiv de mecanica sau ceva de genul, ca mi-e groaza de calitatea oamenilor - pana la urma - din service-urile tarii...
    asa ca poate imi spuneti ceva de bine (sper), pentru ca si in bucuresti treaba sta cam la fel...
     
  5. skodaO23 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Sep 2012
    Mesaje:
    1
    Nesimtire totala la serviceul IVAS Focsani

    Vin si sprijin afirmatiile colegului care a scris despre cei de la IVAS Focsani. Niste nesemintiti peste masura. Am fost la ei sa schimb un kit de ambreiaj cu tot cu volanta si supriza. Am schimbat 3 intr-o saptamana din cauza la greseala lor care nu vroiau sa o recunoasca nici morti pana i-am amenintat cu proces si am acceptat sa platesc tot eu diferenta de 500 de ron pentru kit-ul corect. In plus, m-au trimis si la service-ul lor din Galati, tot pe banii mei, sa constate si aia prostia facuta de ei si sa ma cert cu patronul care tot la fel nu a vrut sa admita greseala pana nu am acceptat sa platesc cei 500 de ron. Mentionez ca am toate reviziile facute la ei si de fiecare data am acceptat sa platesc cat face. Apropo, si eu am schimbat compresorul de la AC dupa ce le-am zis de cu un an inainte ca parca nu mai baga aer rece si m-au dus cu zaharelu ca e totul in regula. Succes daca aveti de gand sa va incercati norocul la ei.E ca la loto acolo.
     
  6. maxim

    maxim 4th Gear Member

    Înscris:
    14 Ian 2010
    Mesaje:
    98
    Locație:
    Iasi
    N-a mai trecut nimeni pe la Open Service Iasi? :)
     
  7. english dog

    english dog 2nd Gear Member

    Înscris:
    24 Oct 2010
    Mesaje:
    45
    Locație:
    Iasi
    Am fost si am comandat o contraaripa pe spate, din aia de plastic si sorturi originale la rotile din fata pe care le-am platit integral. Am asteptat 2 saptamani sa le primesc si am facut 3 drumuri la ei.
    Asta era anul trecut, dupa care cumnata-miu s-a angajat la ei si a lucrat doua saptamani dupa care a plecat cand a aflat ca sunt salariati care n-au vazut salariul de luni.
    De asemenea mi-a spus ca se fura ca-n codru, combustibil din rezervoare si se iau piese de pe masinile lasate acolo :busted_cop: .
    Se iau piese din gunoi usor avariate care au fost inlocuite la masinile cu Casco, se repara si se monteaza pe altele si se factureaza ca piesa noua. Mai am exemple dar nu vreau sa lungesc postul.
    A fost prima si ultima data cand am apelat la ei. Va sfatuiesc sa apelati la service-uri care au un feedback pozitiv, fie de pe forumuri sau de la cunostinte si incercati sa va procurati singuri piesele pentru a fi siguri ca nu-si pune si mecanicul "ceva acolo".
     
  8. maxim

    maxim 4th Gear Member

    Înscris:
    14 Ian 2010
    Mesaje:
    98
    Locație:
    Iasi
    nasol atunci ca au ajuns cum era Tester sau Casa Auto vis-a-vis de Practiker in Tudor...
    Management defectuos si oameni scapati de sub control in service.
    Uite asa dau faliment prostii care nu stiu sa faca bani.
     
  9. danutlupu 2nd Gear Member

    Înscris:
    6 Dec 2011
    Mesaje:
    31
    Locație:
    Iasi
    Stie cineva un service bun in Iasi unde pot schimba un ambreiaj sau volanta ?
     
  10. maxim

    maxim 4th Gear Member

    Înscris:
    14 Ian 2010
    Mesaje:
    98
    Locație:
    Iasi
    eu am fost ultimele dati la Ford (Ati Motors) vis-a-vis de Metro, la intrarea in Iasi si am fost multumit.
    Trebuie sa suni pentru programare sau tragi o fuga pana acolo.
     
  11. nasuenache 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Noi 2012
    Mesaje:
    1
    spune-mi ce marca de masina ai ?
     
  12. maxim

    maxim 4th Gear Member

    Înscris:
    14 Ian 2010
    Mesaje:
    98
    Locație:
    Iasi
    Serios?

    Mai nasuenache nu crezi ca ai cam intrecut masura?
    Tu ai citit numai ce ti-a convenit tie din toate posturile astea.
    Open Service Iasi este PRAF neica. Nu ori toti de pe acolo dar majoritatea sunt.
    Sa-ti dau si cateva exemple:
    - auzeam un pacanit pe partea dreapta fata si mi-au spus ca e dus rulmentul si ca trebuie sa le schimb pe ambele ca asa se face (670 ron x 2) -> m-am dus la alt service si pacanitul venea de la un CUI infipt in cauciuc (13 lei vulcanizare)
    - trancanea masina si m-am dus sa vad ce are si implicit sa schimb ce este defect: mi-au sps ca trebuie sa schimb ambele brate pe fata (la 650 ron bucata x2 socoteste si tu un pic) => m-am dus in alta parte si mi-am schimbat bucsele (500 ron)
    -> nu-mi mai accelera masina si m-am dus la ei sa vad ce are si mi-au spus ca trebuie sa schimb TURBINA (cam 5000 ron) => m-am dus in alta parte si mi-su schimbat valva EGR (530 RON).

    De fiecare data am platit 110 ron DIAGNOZA! De ce am dat eu banii astia imi poti explica? Nu-i asa ca sunt niste amatori iar managementul este PRAF?
    Sunt praf mai nasuenache' ce sa o mai dam cotita.

    CUm explici tu cele 3 exemple clare patite de mine?

    Cum de-ti permiti TU sa jignesti membrii forumului? TU care esti un neica-nimeni aici?
    Vezi-ti te rog de OpenService-ul tau si mai fa curatenie acolo, odihneasca-se in pace saracul open service ca a facut SKODA de kkt.

    NU sunt mecanic si de aia merg la service dar cand merg am pretentie ca oamenii aia STIU ce fac ca de aia sunt acolo.

    CUm explici tu ca un amic de-al meu care si-a dus masina de firma in service la ei si dupa 2 LUNI i-au schimbat aia TAPISERIA COMPLET mai nei si i-au pus una SH toata uzata si rupta?!?!

    Ce alte dovezi mai vrei ca OPENSERVICE IASI este PRAF?
    Vrei sa ne vedem fata in fata si sa ti le transmit pe viu grai?
    Se rezolva.
    Daca tot lucrezi la OPENSERVICE ceea ce este deja evident, TRANSMITE si tu mai departe ce ai vazut pe aici si POATE baga ceva la cap si CONDUCEREA OPENSERVICE.

    Sa stii ca nu suntem toti nisste pierde vara care pierdem vremea in fata calculatorului ca nu ne-am permite sa mergem la OPENSERVICE sa ne reparam masinile daca ar fi asa.

    Sa ai o zi faina.
     
  13. balboa 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Ian 2013
    Mesaje:
    1
    autec pitesti= excroci ordinari!

    Am schimbat bateria la autec pitesti si dupa un an si dua luni a picat complet.Cand le am spus problema,jegosii mi au raspuns in doi peri ca nu am exploatato cum trebuie.Atata timp cat ei au montato nu vad ce regim de exploatare ar fi trebuit !
    Pe scurt:Autec Pitesti=excroci ordinari!:mad:
     
  14. JurasikMan

    JurasikMan Skoda Expert

    Înscris:
    21 Sep 2009
    Mesaje:
    1.843
    Locație:
    Brasov
    Daca inca ai garantie , da un e-mail la protectia consumatorului dupa care trimite-le si lor ( la Autec ) o copie a acestui e-mail in care ii informezi ca ai sesizat problema organelor competente. OPC este obligat sa iti dea raspuns si sa cerceteze cazul , dar numai daca ai acte doveditoare ca bateria este luata de la ei si ca montajul s-a facut tot la ei.
    Sunt sanse mari ca atitudinea sa se schimbe si porblema ta sa se rezolve.
     
  15. Dodo 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Mar 2013
    Mesaje:
    11
    Am citit ,unde cu siguranta nu ma voi duce la nici o revizie la skoda mea,dar spuneti-mi alte sevice-uri unde m-asi putea duce pentru revizi la o octavia pachet de drumuri grele,ca nu toti oameni cunosc mecanica si am avut niste experiente neplacute....astept respunsuri cu service-uri verificate de voi nu reclame prostesti:p,service-uri din Iasi,multumesc.
    :idea:
     
  16. gheorghe ion 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Iul 2011
    Mesaje:
    1
    climatizare

    posed skoda octavia II fabricata in 09.2008. De ceva timp(2 sapatamani) nu mai functioneaza cu eficienta climatizarea, nu mai baga frig. Am verificat si completat conform instructiunilor, cantitatea de agent de racire. Efectul a fost unul contrar, baga mai mult caldura decat frig, cu selectorul de temperatura al climatizarii la "lo". Ce este de facut?
     
  17. alexandrusiri

    alexandrusiri 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Aug 2012
    Mesaje:
    9
    Locație:
    iasi
    salutare.cum vi se pare pretul de 900 de lei sau mai mult pt prima revizie ( cea de 15000 km )la o skoda octavia elegance motor 1.4 tsi,revizie la care se vor schimaba toate filtrele si uleiul pt ca asa am cerut eu,pretul este de la openservice iasi,fata de aprox 600 de lei cat mi-au zis cei de la adria suceava?
     
  18. acsa

    acsa 2nd Gear Member

    Înscris:
    7 Mai 2013
    Mesaje:
    40
    Locație:
    Iasi
    Eu am mers de mai multe ori la service-ul ager de pe sf andrei.Baietii sunt tineri dar buni mecanici, imi place ca nu sunt aroganti.Totusi service-ul nu este intotdeuna liber.

    Un alt service bun este cum o iei din zimbru spre bariera tigarete mergi pana la linia ferata si acolo faci dreapta si mergi pe langa linia ferata pana la o poarta pe dreapta.Mecanicii sunt buni dar service-ul este foarte aglumerat.

    Primul service l-am incercat personal,al doilea probabil in viitorul apropiat il voi incerca.Mi-a fost recomandat de un instructor auto.
     
  19. vgeorge 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Mar 2010
    Mesaje:
    20
    Mi s-a dus macaraua spate de la Octavia mea.Caut un service in Bucuresti, eu fiind din Pitesti nu am cunostiinte de serviceuri prin Bucuresti, care sa imi poata schimba macarua.
    Deocamdata geamul sta cu duct tape.
    Mentionez ca panoul de la usa este prins in nituri.
    Cineva care ma poate ajuta?
     
  20. Little Big

    Little Big Esti prost? Citeaza ultimul mesaj postat!

    Înscris:
    10 Noi 2009
    Mesaje:
    2.305
    Locație:
    Bucharest
    Masterkraft.str Fizicienilor,vis-a-vis de o vulcanizare.
     
    Ultima editare: 26 Iul 2013

Distribuie pagina asta

  1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor.
    Înlătură notificare