1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.
  2. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Ce nu imi place la Rapid-ul meu

Discuție în 'Skoda Rapid' creată de Rapid2014, 14 Oct 2014.

1. janitor

janitor 1st Gear Member

1.0 TSI, 95 cai, manuala, 45.000 km:

1. Nu imi place ca daca ai 10km/h si retrogradezi in a 2-a, trebuie sa tii cuplul foarte mult si sa accelerezi calumea, altfel moare motorul. Ideal e sa bagi a 1-a ca sa fii sigur ca nu iti moare.

2. Nu stiu daca e doar la mine sau asa e la toate, schimbatorul agata cand bagi in treapta 1,2 sau marsalier. Cei de la service / garantie spun ca nu are nimic, evident, ca sa nu suporte ei o eventuala reparatie.

3. Nu am vazut niciodata jante care sa se murdareasca atat de repede. Le speli azi si maine sunt negre.

4. Se mai aud diverse sunete, probabil de la plasticul care plesneste cand e prea cald sau prea frig. Inca nu am identificat sursa, dar e de undeva din partea stanga si se aud din cand in cand.

Momentan cam atat, o am de 3 saptamani, dar cu siguranta o sa mai descopar pe parcurs.
    So far sunt surprins placut, dar vin de pe o Fabia din 2005, asa ca sunt usor de impresionat.

2. diablo2101 1st Gear Member

Ce nu imi place la masinuta mea (1.2TSI 90 ponei, aprox 45K):
    1. geamul sofer , cand il apuca dracii trozneste..... in service au zis ca era un burete cazut....
    2. faptul ca incalzirea in oghinzi e pe acelasi buton de reglare oglinzi... il uit activat, puteau sa il puna pe acelasi buton ca si pt dezaburire luneta.
    3. cand e foarte cald afara , la denivelari scartie ceva in fata... ca de obicei in service nu au gasit nimic in neregula.
    4. parbrizul s-a crapat mult prea repede si prea usor.... schimbat pe CASCO
    5. ma enerveaza ca nu gasesc huse pt scaune (am scaune sport) a se citi la un pret rezonabil, nu dau 500 lei pe 2 huse.

Acum o sa postez si la ce imi place :)

3. Rapid2014 Bronze Member

pct. 3: E vorba de bucsile de la bara stabilizatoare. La mine au inceput sa scartie la 17kkm, inlocuite la 19kkm,

diablo2101 apreciază asta.
  4. grig_sorin 6th Gear Member

Legat de pct 5. Și eu am scaune sport negre cusute cu ață roșie. Ce rost are sa ii pui huse la cât de frumoase sunt? Ai dat bani pe ele sa le acoperi? Huse frumoase găsești, dar cum ai spus și tu prețul sare mult peste 500 lei. Când se murdăresc scaunele, sunt atâtea spălătorii profesionale, le face ca noi.

j.tibi apreciază asta.
  5. diablo2101 1st Gear Member

NU CITA ULTIMUL MESAJ!

True. Dar am doua buburuze in spate care au o placere nespusa sa isi puna piciorusele murdare pe spatar:)

Ultima editare de un moderator: 29 Iun 2020
    Little Big apreciază asta.

Distribuie pagina asta