1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.
  2. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Capota blocata

Discuție în 'Intretinere' creată de banica valentin, 5 Dec 2010.

1. banica valentin 1st Gear Member

salut baieti!cum deschid capota la skoda 2 in conditiile in care cablul cred ca a cedat .Multumesc

2. turbojack

turbojack Silver Member

Locație:
    Cluj
    Deloc usor.Apeleaza la un tinichigiu cu experienta in model.

3. Tuneru

Tuneru 1st Gear Member

Locație:
    Rosiori de Vede
    ai grija la ce meserias mergi, am asistat la o faza intr-un service, tot la o octavia era capota blocata si a sectionat grila de radiator ca sa poata deschide capota.

4. pritulescu

pritulescu 5th Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    Nu stiu cum este sistemul de prindere la Octavia, dar cablul trece prin partea stanga a caroseriei. Oare nu se poate desface scutul si pe acolo cu un carlig sa se traga de cablu?

5. ohne_zucker Platinum Member

Locație:
    Viena
    Hmmm....skoda 2 ?:uhm:

Fabia, octavia, superb, roomster ???? La toate exista varianta 2.

6. Doragon

Doragon Skoda Expert

Locație:
    bucuresti
    in principiu este octavia ;)

7. lucian.1950

lucian.1950 Gold Member

Locație:
    Bucuresti
    da-ne detalii, ce intelegi prin ,,cablul cred ca a cedat'' ?!
    Daca e vorba ca tragaciul din masina se misca liber, adica daca cablul este rupt de linga tragaci, atunci problema este foarte simpla : desfaci tragaciul vezi capatul cablului si tragi de el cu un cleste, deschizi astfel capota si il schimbi.
    Daca e rupt de la incuietoarea de la capota, atunci trebuiesc miini de aur, inainte trebuie studiat bine de tot mecanismul la o alta masina si cu un cirlig improvizat incercat fie prin grila fie pe dedesubt .
    Dar in 99,99% din cazuri cablul se rupe la tragaci si atunci scapi repede ( atentie ca trebuie sa tragi de inima cablului nu de camasa lui )

8. banica valentin 1st Gear Member

capota in continuare blocata

multumesc pt sfaturi....problema este la incuietoarea de la capota ceva este blocat acolo ...tragaciul isi face treaba plus ca trage la fel ca inainte si se vede ca trage si de cablu si l aduce la pozitia initiala deci cablul cred ca este bun...maine incerca sa dau grila jos sa vad ce pot face

9. turbojack

turbojack Silver Member

Locație:
    Cluj
    Nu o poti demonta fara capota deschisa.
    Cineva sa traga de manerul de deschidere in timp ce te apesi pe capota in zona zavorului,apoi tragi de marginile capotei.Uneori cedeaza.

10. florentin 1st Gear Member

sal.mi s-a rupt manerul cu care deschideam capota la o skoda fabia,aveti idee unde as putea gasi, sau cum as putea sa fac sa deschid capota?

11. cgadalean

cgadalean Skoda Expert

Locație:
    Cluj-Napoca
    Care maner s-a rupt? Cel de la capota din grila sau cel din interior?
    Cel mai ieftin vei gasi la dezmembrari, cat despre deschis capota... nu stim de care maner e vorba.

12. sutaviorel

sutaviorel 1st Gear Member

Locație:
    Mangalia
    Skoda Octavia 2

Salut! Ai reusit sa deschizi capota de la motor ??? Spune-mi si mie care este solutia te rog,ca am patit acelasi lucru care l-ai patit tu.Tot la o Skoda Octavia 2.Multumesc!

13. Jean 1st Gear Member

Salut!
    Aceeasi problema o am si eu, am un Superb 2015, clapeta din interior actioneaza, aud zgomotul cablului, cumva, sub capota, atunci cand actionez clapeta, dar capota nu se deschide... As aprecia sfaturile voastre! Multumesc!

Distribuie pagina asta