1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.
  2. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

butuc incuietoare usa stanga fata

Discuție în 'Skoda Fabia' creată de dragosel, 27 Iul 2010.

1. dragosel 1st Gear Member

am o problema cu butucul de la usa stanga fata bag cheia inauntru rotesc si nimic se roteste cheia la 360 garde si nik
    stie careva cum se desface panoul ala din tabla care se afla sub tapitzeria de pe usa
    skoda fabia hatchback 1.4 mpi 60cp an 2001

2. amibrt

amibrt 1st Gear Member

Locație:
    Timisoara
    Dupa ce scoţi faţa de usă (cele 3 suruburi cu cheie torx situate in partea de jos, tragi uşor începând dintr-un colţ) vei avea acces la panoul de tablă. Sunt o grămadă de şuruburi (cap cheie de 10 dacă nu mă înşel) dar mare ATENŢIE !! Dacă nu te pricepi sau nu ai pe lângă tine un meşter, nu te apuca; nu vei reusi sa-l pui la loc. Treaba nasoală e la montajul la loc pentru că macaraua e prinsă pe panoul metalic şi nu e chiar usor de dibuit găurile...
    Dacă totuşi te încumeţi, fă rost de un şurub, identic cu cele desfăcute, dar mult mail lung pentru a putea centra macaraua pe găuri..

Succes-uri !!!

Ultima editare de un moderator: 27 Iul 2010
  3. fabia gt 1st Gear Member

Locație:
    Dambovita, Targoviste
    Trebuie sa dai jos si panoul care tine macaraua.Ai mare grija, iti mai trebuie neaparat pe cineva langa tine. Eu mi-am schimbat macraua de curand si stiu cum e.Sunt o gramada de fire de care trebuie sa ai mare grija.Apropo si eu am o mare problema cu incuietoarea, mie imi intra cheia doar pe jumatate, nu pot deschide usa cu cheia.SUCCES1

4. Sandu A 2nd Gear Member

Locație:
    VL
    Pana sa demontezi panoul, scoate butucul si verifica-l, e posibil ca tija din capatul butucului sa fie rupta.

demontarea e simpla
    se scoate dopul de protectie din marginea portierei;
    se desface surubul de fixare a butucului;
    manerul portierei se trage spre exterior cum ai incerca sa deschizi portiera;
    cu cheia bagata in butuc, tragi usor spre exterior, in timp ce manerul este tinut in pozitia de deschidere.

Ultima editare de un moderator: 29 Iul 2010
  5. dragosel 1st Gear Member

merci baieti o sa incerc intai sa desfac manerul daca nu de acolo o sa desfac panoul de la usa.
    cand desfac panoul de tabla trebuie sa fie geamul ridicat?
    si la mine la usa din dreapta nu intra cheia de tot doar jumate si nu stiu ce are dar vreau sa o repar macar pe cea din stanga momentan

am incercat si nu am reusit sa scot butucul am dat si spray din ala care moaie rugina si nik

Ultima editare de un moderator: 3 Aug 2010
  6. Sandu A 2nd Gear Member

Locație:
    VL
    Masca de plastic a butucului (din prelungirea manerului) se scoate cu tot cu butuc. In timp ce desurubezi, manerul trebuie tinut in pozitia "deschis" pana iese un pic mai mult decat in pozitia normala. In acel moment, tinand manerul in aceeasi pozitie, butucul poate fi scos fara probleme. La remontare procedeul e identic. Nu ai rugina la butuc. Poate e un pic prins de mizerie. Inclin sa cred ca nu ai desurubat suficient.
    Sa ai foarte multa grija la demontarea panoului. Stiu ca suruburile de fixare a geamului se slabesc numai, prin aducerea suportului de geam la nivelul orificiilor de vizitare de pe panou, care sunt obturate cu capace de protectie, dupa care se ridica geamul la maxim si se fixeaza de portiera cu banda adeziva puternica.
    Multa bafta de rezolvari usoare.

7. dragosel 1st Gear Member

am scos surubul de tot afara se misca butucul dar nu iesea afara

8. laurentziu26

laurentziu26 1st Gear Member

si eu am probleme cu butucul,pe ambele parti,bag cheia inauntru si nu se invarte in nici o parte,daca mi se strica alarma inchiderea centralizata am pus-o nu am cum sa mai deschid usile

9. cgadalean

cgadalean Skoda Expert

Locație:
    Cluj-Napoca
    Ati incercat sa bagati niste spray de contacte in butuc? Si la mine incepuse sa se invarta greu si sa nu revina cheia singura la pozitia initiala, am pus spray de contacte in butuc si de atunci (iunie 10) merge fara probleme.

10. dragosel 1st Gear Member

eu am rezolvat ceva
    am reusit sa scot butucul trebuie ambele suruburi desfacute insa nu de tot eu am mers la un service de tinichigerie am scos butucul din stanga si erau niste chestii acolo rupte.am scos si butucul din dreapta ca era si ala blocat am luat parghiile de la ala si l-am facut pe asta din stanga.
    STIE CINEVA DACA EXISTA CHIT DE REPARATII PT BUTUC?

11. Sandu A 2nd Gear Member

Locație:
    VL
    Despre problema problema asta s-a mai scris. Fara suparare, dar cu un minim efort gaseai fara sa mai intrebi.
    Pretul unui chit e undeva la 3-4 euro si se poate comanda, numai ca multi comercianti nu se complica datorita pretului redus. Chitul care are codul 1U0898001 contine colierul, siguranta, tija si arcul iar cel 1U0898002 are doar colierul si siguranta.
    Recomand din patania mea sa aveti asa ceva de rezerva, mai ales pentru cei care folosesc doar telecomanda si au butuc doar la portiera stanga.

12. octav 1st Gear Member

Salut! Îmi poate spune şi mie cineva, dacă la skoda fabia 1,2 http 44 kw an 2008 procedura de scoatere a butucului la usa stanga faţă este diferită de cea descrisă aici, deoarece nu reuşesc sub nici o formă să-l scot. Am slăbit şurubul la maxim, am dat cu spray, am urmat întocmai procedurile dar fără succes.Vă mulţumesc !
    IMG_20200505_142228.jpg IMG_20200505_142228.jpg

13. T. Carmen Skoda Expert

2:14 din videoclip:

octav apreciază asta.
  14. octav 1st Gear Member

Mulţumesc frumos.

Distribuie pagina asta