1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.
  2. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Bucse, articulatii, suspensii, amortizoare

Discuție în 'Skoda Octavia II' creată de panayx, 10 Mai 2011.

1. Universalis

Universalis Bronze Member

Prima optiune OE apoi AM.

2. Aldea Catalin Junior Member

Buna ziua,am o skoda octavia 2,an 2012 si intrebarea mea se poate sa o mai inalț un pic?

Ultima editare de un moderator: 18 Sep 2019
  3. JurasikMan

JurasikMan Skoda Expert

Locație:
    Brasov
    In principiu , da , din arcuri . Se poate si din bucse inaltatoare care se monteaza intre oala amortizorului si flansa care tine arcul . Ai doua variante . Daca mergi pe arcuri , se poate ca amortizoarele originale ( in cazul in care ai amortizoare pentru tinuta mai sport ...adica joase ) sa nu poate fi extinse cat obliga arcul ( acesta avand o spira in plus ) . Daca vrei o treaba profi , cumpari patru amortizoare si patru arcuri pentru Octavia 2 4x4 si ai rezolvat problema. Daca deja are pachet de drumuri grele , si deja are inaltimea data de acestea ....eu zic sa nu o inalti mai mult ca devina instabila pe curbe . totusi , este o masina de familie , nu un off-roader .

4. cosminel24 1st Gear Member

dacă arcurile sunt sport posibil ca amortizorul sa stea mai mult intins si de aici si uzura prematura a lor. cursa la absorbție fiint mica si bate. de aici si scurgerea de ulei. forțează simeringul.

5. Sebas7 1st Gear Member

Salut.
    Am si eu de un an, Skoda Octavia 2 MPI, fabricată în 2006 si mi se pare că nu mai e la fel de stabila. E doar o senzație care nu o observi la început sau s-a putut schimba ceva.
    Nu bate, nu se aude nimic.
    De asemenea mi se pare că tot trebuie să fac mici ajustări din volan, nu sta drept pe sosea. E tot o chestie de obișnuință?

6. Pintiliosul

Pintiliosul Gold Member

Locație:
    Baia Mare
    Sebas7
    Daca presiunea din cauciucuri este corecta atunci sigur ai probleme. Verifica bieletele antiruliu si tot ce tine de caseta de directie (caseta in sine, capete de bara chiar un brat indoit poate genera astfel de manifestari).

Distribuie pagina asta