1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.
  2. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

B200CRL

Discuție în 'Skoda mea' creată de Dumitru Sabin, 11 Ian 2020.

1. Dumitru Sabin

Dumitru Sabin 4th Gear Member

Salutare colegi!

A venit timpul sa va prezint Skodita mea

Octavia Combi Style 2016 motor 2.0l diesel, DSG

Dotari: climatronic,scaune incalzite,scaun sofer cu memorie, oglinzi retrovizoare rabatabile heliomate,senzori lumina/ploaie,haion electric, navigatie MIB2 Columbus cu Android Auto si Mirrorlink,tapiterie piele/textil,high beam assist, detector oboseala.

Retrofit.uri: Blind spot detection, Rear traffic alert, lane assist, oglinda passat, traffic sign recognition, high beam assist, faruri xenon/drl LED cu AFS, stopuri spate LED, lumini numar LED

Upgrade.uri functionale: amortizoare capota, dop vas spalator model Karoq, covorase cauciuc inclusiv cel de pe mijloc spate, tavita portbagaj cu 2 fete, suport telefon model FL, lumina priza 12V

Update.uri software: Can Gateway, Climatronic, AFS

Pe viitor: spalatoare faruri, bcm high (facelift), lumini manere usi

Toate adaptarile posibile, cand imi amintesc lista exacta o voi posta.

Sper sa va placa

Weekend placut!

Am.uitat: jante 17", folie faruri, folie proiectoare, becuri led proiectoare Osram, interior full LED osram

Poze interior

Ultima editare de un moderator: 11 Ian 2020
    Adi Sim și Little Big apreciază asta.
  2. Dumitru Sabin

Si o noua achitie: poza atasata

Columbus MIB 2 cu upgrade ecran 5E0919605M

3. Dumitru Sabin

Columbus MIB2 firmware 1433 upgraded cu monitor FL. Trim.ul de jos nu a sosit. Probabil saptamana asta la sfarsit il primesc.

4. Dumitru Sabin

Salutare. In sfarsit am spalatoare faruri: povestea e un pic mai lunga. Voi descrie operatiunea la topicul respectiv.

5. Dumitru Sabin

Urmatorul retrofit: AID (Active info display) 5E0920790A

Piesa vine din Rusia, inregistrarea cheilor si codarea o va face colegul de pe forumul drive2.ru (Mikhail).

Intrucat piesa este noua, se pot pune km reali ai masinii.

Acest retrofit se va face fara a schimba gateway-ul 5Q, navigatia MIB2 Columbus si butoanele de pe volan. Functionalitatea va fi usor limitata, dar oricum unele functii sunt nefolositoare. Si daca ma apuc sa schimb toate cele de mai sus...ce sa zic ....este o groapa fara fund.

Dupa inlocuirea BCM, am ramas fara meniul de personalizare din bord. Ceasurile nu mai comunica pe partea de personalizare cu bcm.ul intrucat sunt prea vechi.

Si am.avut de ales intre a da 200 eur pe ceasuri facelift sau sa iau AID. Am optat pt AID deoarece diferenta nu era groaznic de mare.

Revin dupa retrofit.

6. Little Big

Little Big Moderator

Locație:
    Bucharest
    O sa fie K.I.T.ul zilelor noastre aceasta masina!Stii la ce ma refer..celebrul serial..

7. Dumitru Sabin

Pai asta cred ca a fost problema...m-am uitat de prea multe ori la el :)

Nu am intentionat sa fac atatea modificari, dar la generatia asta nu exista sa vrei un lucru, si sa ramana doar ala. Orice retrofit implica alta modificare...si tot asa. Pun stop dupa asta.

Am uitat sa pun info despre luminile de la manerele interioare - se pot achizitiona de aici: https://m.nl.aliexpress.com/item/32...er_id=df20e5204e8f4f3abfc0744284558638&is_c=N

Ultima editare de un moderator: 1 Feb 2020
    Little Big apreciază asta.
  8. Dumitru Sabin

La usile din fata este relativ simplu deoarece sunt prevazute din fabrica cu locas special pt iluminat manere.

Pt manerele din spate trebuie sa modificam 2 plastice (cate unul pt fiecare usa) si sa introducem ledul in ele.

9. Dumitru Sabin

Poze din interiorul usii

10. Laurentiu06.11

Laurentiu06.11 2nd Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    felicitari pentru masina.
    Ai reusit sa faci modificarile in spate ?

Multumesc

11. Dumitru Sabin

Da. O sa pun cateva poze diseara ca sa vezi rezultatul final

12. Laurentiu06.11

Locație:
    Bucuresti
    multumesc frumos. :)

13. Laurentiu06.11

Locație:
    Bucuresti
    ai ramas dator cu pozele din interior.

Multumesc

14. Dumitru Sabin

Salut. Am avut fetitele bolnavioare si nu am mai avut timp de postat...

Distribuie pagina asta