1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Ajutor înlocuire Radio Swing

Discuție în 'Skoda Rapid' creată de Andrei Claudiu Deznan, 30 Iun 2021.

1. Andrei Claudiu Deznan 1st Gear Member

Locație:
    Arad
    Salutari,

Sunt nou pe aici deci nu prea stiu sa caut in detaliu. Va rog sa ma scuzați daca am postat in locul gresit.

Acum… eu am o Skoda Rapid 1.6 TDI cu prima înmatriculare in 12.2014, deci cred ca este MY15.

In noua era, se folosește tot mai mult Bluetooth iar eu am Radio-ul Swing fără modul sub scaun (deci fără Bluetooth).
    Ma poate cineva lamuri cu ce unitate OEM pot sa fac upgrade? RNS315 (Amundsen+)? Sau poate un Swing 2 (5ja 035 871 a)? Swing 3(5ja 035 871 c)?

Multumesc in avans pentru ajutor :)

O zi buna!

2. Andrei Claudiu Deznan 1st Gear Member

Locație:
    Arad
    Salutari din nou!

Poate mai sunt colegi ce vor sa facă upgrade-ul asta la Mediaplayer, asa ca am venit cu update la ce am descoperit eu:

Dupa 06.2015 sa modificat tipul de Quadlock, deci Swing 2 in sus deja au noul Quadlock.

Rapid înainte de 06.2015 poate primi plug&play maxim unitățile Amundsen/Amundsen+ si Columbus.

Daca chiar doriți una din unitățile mai noi, Swing 2 sau Bolero 2… aveți nevoie de adaptor de Quadlock de la 40 de pini la 52 de pini, iar apoi aveți nevoie de Dealer sa va lege unitatea noua de seria voastră de șasiu. Am inteles ca mai sunt si câțiva colegi din Polonia ce reușesc sa modifice sau sa rescrie complet softul unei unități noi ca sa fie recunoscuta fără deblocare de masina, dar eu personal nu as risca.

Asa ca, eu fiind decis pe OEM si nu ceva chinezesc aftermarket sau Brand aftermarket (de genul Pioneer sau Kenwood pentru ca nu urmează sa imi transform masina intr-un sistem audio pe roti) am sa caut un RNS315/Amundsen+ pentru funcția bluetooth.

Succes colegilor ce urmeaza sa se înhame la o schimbare de Mediaplayer!

O zi faina :)

Distribuie pagina asta

1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor.
    Înlătură notificare