1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.
  2. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Zgomot (vajait) la rotirea volanului

Discuție în 'Skoda Octavia III' creată de Fastman68, 10 Aug 2017.

1. A.G. 1st Gear Member

O problema asemanatoare am si eu pe O3 1,6TDI, 2013, se pare ca motorul lucreaza mai zgomotos cind virez la stinga, cu un huruit ciudat in ritmul motorului. Problema se manifesta numai la virare stinga, incepind cu un unghi mic si pina la unghiul maxim. E foarte deranjant...Rog sa ma ajutati cei care au schimbat tamponul, sa-mi caracterizati un pic specificul sunetului produs de tampon.....Problema se manifesta numai in mers.
    Multumesc!

2. Troponete 1st Gear Member

Salut! Am avut aceeasi problema la Octavia 3 2.0 (150cp). Era ca un gâjâit ce aparea in mers, cand luam volan stanga. Problema s-a rezolvat cand am schimbat suportul ( tamponul ) cutiei de viteze care se afla sub baterie. Este cel descris de colegi in discutiile anterioare. Bafta!

3. adrian_l

adrian_l 1st Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    Salutare. Sunt mai nou aici, dar doar cu contul. Unde recomandati sa-l schimb? (Bucuresti). Aveti idee daca la reprezentanta accepta sa merg eu cu piesa? Am posibilitatea sa o iau mai ieftin.

4. adrian_l

adrian_l 1st Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    In caz ca mai citeste cineva. Am schimbat astazi tamponul la Avia motors Pantelimon. Pret tampon 300, pret manopera 487. Enorm de mult manopera pentru o lucrare ce dureaza aproximativ 1.5h. In fine, e bine ca am rezolvat problema.

5. Pintiliosul

Pintiliosul Silver Member

Locație:
    Maramures/Baia Mare
    adrian_I
    Pretul este unul cat se poate de decent.
    Un tampon OEM se invarte de la 180-260 lei. Cele AM 120-180lei. Nu stiu ce ti-au montat exact dar sigur nu au pus ceva pe ce nu pot da garantie!!!
    O ora si jumatate de lucru efectiv se tarifeaza ptr. 2 ore. Un tarif f. decent de 70lei pe ora ajungi la 140lei, la ei cred ca se invarte la vreo 100lei minim.
    Deci ... ?
    Data viitoare poti sa il inlocuiesti tu daca doresti mai ieftin. ;)

6. adrian_l

adrian_l 1st Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    Tamponul a fost OE. Stiam ca preturile sunt mai mari la ei si totusi am preferat sa o fac in reprezentanta.

7. Adrian153 1st Gear Member

Salutare.Detin o skoda octavia 3 achizitionata acum o luna de la vehicule de ocazie cu garantie 6 luni la cutie si motor.Aceeasi problema cu zgomote la viraj stanga o am si eu, dar nu stiu cum sa peocedez:
    -Daca merg sa cer pe garantie lucrul acesta sigur ma vor trimite la plimbare ca e altceva decat tamponul de la cutie.Cel mai probabil voi merge sa fac o constatare in servicul lor si daca constata ca e tamponul de la cutia de viteze chem imediat dealerul sa o repare pe garantie.
    -Daca rezolv singur in particular, nu mi se pare corect sa intervin asupra cutiei in garantie.De asemenea nu mi se pare ok sa platesc ceva ce are garantie.
    -Daca astept pana iese din garantie, imi e frica sa nu se rupa tamponul.De asemea daca e o problema de garantie mi se pare corect sa se rezolve pe garantie si nu de mine personal in garantie sau postgarantie.
    Acum.nu stiu cat de mult tine de cutia de viteze propriu zisa si intra pe garantie.

8. Pintiliosul

Pintiliosul Silver Member

Locație:
    Maramures/Baia Mare
    Adrian153
    In primul rand ai nevoie de o constatare oficiala, un document emis de un service autorizat Skoda (nu neaparat reprezentatnta), din care sa reiasa ca tamponul este defect si necesita inlocuire. Deabia apoi se poate discuta de garantie daca e cazul. Parerea mea e ca tamponul nu face obiectul garantiei ce ai primit-o la achizitia masinii. Dar poti incerca o discutie in acest sens ca nu moare nimeni.

Adrian153 apreciază asta.
  9. Popescu Tibi 1st Gear Member

Si la mine a fost tot tamponul de la cutie. Piesa + manopera apx. 300 lei in Târgoviste. Multumesc pentru sfaturi , Mihai.

10. Popescu Tibi 1st Gear Member

Este tamponul de la cutie de viteze. A postat cineva mai sus codul piesei. Vezi ca e diferit pentru 1.6 si 2.O. zgomotul este ca un hârjâit ca o fiecare metal pe metal si face numai pe stanga. Eu astazi l am inlocuit, ca am stiut ce sa le spun ca alltel ma puneau sa schimb altceva. Cost apx 200 piesa + 100 manopera in Târgoviste. Toate cele bune.

11. Adrian153 1st Gear Member

Salutare,
    Am incercat in prima faza sa gasesc rezolvare pentru zgomot la service unde fac interventiile la masina ( Radacini ), dar fara succes.Chiar ei mi-au recomandat sa merg la reprezentanta.
    Azi am avut programare la reprezentanta Skoda, iar dupa
    Salutare,

Am incercat sa identific sursa zgomotului, sau mai exact sa mi se confirme sursa la service Radacini, service unde fac reviziile la masina de multi ani, fara probleme. Nefiind service de marca, nu au putut sa imi spuna sursa zgomotului, motiv pentru care m-au directionat la reprezentanta, si bine au facut. Am avut azi programare, dar doar pentru constatare, urmand ca in funtie de rezultat sa vad daca repar pe garantie sau pe cont propriu. Dupa constatarea tehnica, mi-au confirmat zgomotul din zona tamponului la cutia de viteze. Pret constatare 107.50 lei,decent. La intoarcerea de la reprezentanta am oprit la dealerul auto de unde am achizitionat masina, si pentru care am primit garantie 6 luni cutie de viteze si motor, si i-am explicat situatia cu constatarea in mana.
    Explicatia a fost simpla si corecta : " Se acorda garantie la cutie ( carcasa si toate piesle interioare ), tamponul cutiei de viteze nefiind parte din cutia de viteze, fiind un consumabil, nu intra in garantie ". Explicatia e plauzibila, dar ca sa fie pe deplin convins , am zis ca o sa le fac si scris observatia, conform contract, pentru a avea o comunicare oficiala si pentru a nu exista discutii ulterioare garantiei, gen ca intra in garantie dar nu am cerut etc.

Popescu Ionel Claudiu apreciază asta.
  12. Popescu Ionel Claudiu 1st Gear Member

Același lucru am rezolvat si eu astazi la mașină ,tot o O III 1,6TDI din 2015,la 102000km!! Schimbat tampon pe original cu manopera, IMG_20190716_164457.jpg 637ron!!

Mili 21 apreciază asta.
  13. Adrian153 1st Gear Member

Am rezolvat ieri problema la Ivas Galati, prin schimbarea tamponului. Cost 756 lei. Cu aceasta ocazie, am achizitionat si un set de aparatori de noroi fata si spate de la ei ( 124 lei ).

14. Catalin G. 1st Gear Member

Salutare,

Si masina mea, Octavia 3 1.6 TDI prezinta acelasi zgomot si doresc sa schimb acest tampon. Codul 5Q0199555BG este pentru cutie automata sau manuala ? Masina mea are cutie manuala..

15. Popescu Ionel Claudiu 1st Gear Member

NU CITA ultimul mesaj!
    Este pentru cutie manuala, si a mea tot 1.6TDI!!

Ultima editare de un moderator: 9 Aug 2019
  16. Catalin G. 1st Gear Member

Multumesc frumos Claudiu, am facut programare la Skoda Metrotehnica. Am auzit pareri bune despre ei.

Distribuie pagina asta