1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.
  2. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Zgomot (vajait) la rotirea volanului

Discuție în 'Skoda Octavia III' creată de Fastman68, 10 Aug 2017.

1. Fastman68 1st Gear Member

la Skoda octavia III (dec 2013) 170000 km, servo electromecanic, mi-a aparut un zgomot ca un vajait cand rotesc de volan stanga (mai pronuntat decat dreapta) la plecarea de pe loc, in depasiri sau schimbarea benzii de mers. Zgomotul nu este pronuntat si nici nu se intareste directia. La un service de cartier mi-au zis ca ar fi caseta de directie. Urmeaza sa ajung si la Skoda dar pana atunci astept si alte pareri. Multumesc anticipat!

2. JurasikMan

JurasikMan Skoda Expert

Locație:
    Brasov
    Verifica sa nu fie flansa din capatul amortizorului , eventual spira de arc rupta . Ridica capota si , pe loc , roteste volanul stanga - dreapta . Daca este vreuna dintre flanse o sa auzi in partea de sus a amortizorului .

3. Fastman68 1st Gear Member

nu este de la flanse. ms de sfat

4. cezarc2004 1st Gear Member

Locație:
    Iasi
    I-ai dat de capăt? Am si eu aceeasi problema

5. Irinel3 1st Gear Member

De la ce era zgomotul? Am si eu aceeasi problema.

6. darknick73 1st Gear Member

se pare ca problema asta este specifica la toate modelele octavia 3. am incercat si eu sa.i dau de capat cu acest huruit la viraj stanga. m.am documentat si pe site.urile externe am vb si cu cineva din tara care avea aceeasi problema. la reprezentanta nu au nimic care sa le sugereze ce ar putea fi. dupa ultimele constatari se pare ca ar fi un rulment din cutia de viteza insa inca nu m.am bagat in ea. undeva prin anglia unui domn i.a aparut acest huruit la 13.000 km si pana nu a schimbat cutia cu totul nu a rezolvat nimic. mai asteptam...

7. Irinel3 1st Gear Member

Am schimbat eu rulmentul de la flansa.. asa mi a zis la service. Nu se mai aude asa tare si nu mereu. Se mai aude foarte putin si rar. Mi au spus ca asa e la oct 3.. ar fi un zgomot din caroserie sau ceva se genul. Pe loc nu se aude cand virez.

8. John_v 1st Gear Member

Salut! Mai aveti noutati despre zgomotul la viraj stanga? Aceeasi problema o am si eu, Skoda din 2015, deocamdata niciun mecanic nu isi da seama ce este. Practic la orice viraj stanga se aude harjaitul asta, daca urc vreo panta si virez stanga se amplifica zgomotul mai ales daca accelerez si iau viraj din ce in ce mai mult. Daca plec in marsarier cu viraj stanga se aude un fel de scartait pana se pune masina in miscare. Nu stiu ce sa fac si unde sa merg cu ea sa o rezolv. Merci mult pentru parerile voastre!

9. Florin C.

Florin C. 1st Gear Member

Salut! Mai are cineva vreo informatie despre problema cu harjaitul la rotirea volanului spre stanga?
    Am avut aceeasi problema cam de cand am luat masina, doar ca la inceput se manifesta mai mult la viraje stranse. Recent pare sa se fi acutizat, manifestandu-se la orice inclinatie a volanului spre stanga. La service au ridicat din umeri in legatura cu asta...

Nick Negrea apreciază asta.
  10. Marius Tudose 1st Gear Member

Salutare!Am aceeasi problema.La reprezentanta din Pitesti mi s-a spus ca fabrica stie despre acest defect, dar inca nu are o solutie pentru asta.Cei de la Brasov mi-au spus sa completez uleiul din caseta de directie si apoi sa ma duc la ei in cazul in care huruie la fel.Chiar nu o fi existand o solutie concreta a acestei probleme?Daca aveti un raspuns, il astept cu nerabdare, ca ma omoara huruitul, pe rtudose@gmail.com sau la telefon 0766418167.Multumesc frumos.

Si a mea e tot din 2015.La fel face.Dvs. ati rezolvat?

Ultima editare de un moderator: 3 Aug 2018
  11. Popescu Titu Vasile 1st Gear Member

Locație:
    Craiova
    Salutare, am cumparat masina acum 10 zile.180 000 km.Are acelesai simpome.Am fost cu ea la Autec Craiova.In discutiile cu consultantul ,n-am avut de lucru si i-am zis ca am citit pe forumuri ca ar fi suportul la cutie.Dupa aproximativ 30 minute ,dupa ce au urcat-o pe elevator ,scor in traseu ,a venit si mi-a zis ca e suportul la cutie.Maine (13.08) sunt programat la schimbare aprox 600 ron cu manopera cu tot.Dupa revin cu concluziile.

12. Popescu Titu Vasile 1st Gear Member

Locație:
    Craiova
    Astazi am rezolvat problema.Inlocuit suport cutie viteze(in factura scrie lagar cutie viteze).

13. Marius Tudose 1st Gear Member

Nu am rezolvat.La Delcar Brasov au spus ca cei de la Pitesti au dreptate si ca ar fi bine sa astept solutia de la Skoda.Problema e ca m-am saturat de raspunsuri din astea idioate.Nu stiu ce sa fac.Acum a inceput sa faca si la mers inainte sau cand intra in balans de la cate o denivelare de pe strada.
    P.S. Daca descopar la vreun service din orasul in care locuiesc, ca problema nu era de la ei, ii dau in judecata.

14. Popescu Titu Vasile 1st Gear Member

Locație:
    Craiova
    NU CITA TIMUL MESAJ!
    Salut,vezi raspunsul meu de mai sus .Si a mea incepuse sa faca balans.Acum nu mai am nici o problema .Codul piesei este 5Q0199555BG

Ultima editare de un moderator: 15 Aug 2018
  15. Nick Negrea 1st Gear Member

Salutare,

Si eu am avut aceeasi problema cu haraitul la viraj stanga. Parea ca se aude de la roata, exact cum au mentionat si colegii mai sus. Aparent se auzea doar in sarcina (sau mai pronuntat in sarcina). Pe elevator cand au turat-o in gol nu prea se distingea haraitul. In urma probei de drum, mi-a spus ca este de la tamponul cutiei de viteze.

Am schimbat acel tampon acum cateva zile si haraitul a disparut. Codul piesei la mine a fost 5Q0199555BJ. Masina este o Octavia 3, 2014, 2.0 TDI 150 cai, 40k km. Si cei de la service s-au mirat ca se auzea acel tampon la asa putini km, dar aparent au mai existat cazuri si posibil ca anumite loturi de tampoane sa fi fost mai cu probleme.

Drumuri bune sa aveti!

16. Marius Tudose 1st Gear Member

Salutare!Am rezolvat si eu problema.Tamponul de la cutia de viteze pare sa fi fost problema.Codul CORECT piesei este 5Q0199555BG, nu 5Q0199555BJ.Multumesc tuturor!

17. Nick Negrea 1st Gear Member

Salut Marius. Ce motor ai? Din ce stiu eu, difera codul de la motorul de 2.0 fata de cel de 1.6 de ex. Eu am 2.0 si codul este cel de mai sus.

18. Marius Tudose 1st Gear Member

Eroarea imi apartine si imi cer scuze.Intr-adevar, codul pentru 1.6 este 5Q0199555BG si pentru 2.0 - 5Q0199555BJ.Mea culpa!Oricum, am senzatia ca cei de la reprezentante nu vor sa iti spuna din prima ce defect este. Si la Brasov si la Pitesti nu mi-au spus de tampon.Invariabil, acelasi raspuns, ca e defect de fabrica.Pana nu m-am dat un pic la ei, nu au facut nimic. Si multumesc tuturor din nou!

19. Nick Negrea 1st Gear Member

Inseamna ca eu trebuie sa ma consider norocos pentru ca mi-au spus din prima ce problema are (dupa proba de drum). Totusi, mi-au povestit cum au depistat ei aceasta problema prima data, cand efectiv nu stiau nici ei ce are masina respectiva si au luat prin excludere alte piese de la care se putea auzi acel zgomot. Cum de atunci au mai intalnit problema cu tamponul si la alte masini, si-au dat seama ca e o problema comuna.
    Sincer, din pacate, eu nu cred ca exista vreun comunicat oficial al celor de la Skoda in care sa mentioneze despre o problema de fabrica cu acest tampon. Posibil inca sa mai fie reprezentante unde inca nu au intalnit problema sau nu si-au dat seama de la ce e.
    Drumuri bune!

20. Cosstinn 1st Gear Member

Salut. Am si eu cred ca aceiasi problema. Octavia 3 2015 1.6 110 cai. 190.000 km. In sensuri giratorii sau cand virez la stanga huruie in partea stanga fata. Am inteles din comentariile de mai sus ca ar fi tamponul de la cutie. Imi puteti recomanda un service in Bucuresti unde sa l schimb. Multumesc

Distribuie pagina asta