1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Zgomot roti la trecere peste denivelari

Discuție în 'Skoda Octavia III' creată de gonzo77, 3 Noi 2017.

1. gonzo77 1st Gear Member

Am o Skoda O3 2.0 TDI din 2015
    De ceva timp aud un zgomot ca de clanc metalic in zona rotilor atunci cand trec cu masina peste denivelari gen bumpuri de viteza, canale mai descoperite.
    Este ceva mai clar in anotimpul rece (ca acum de exemplu).
    Inainte sa ajung la service si sa mi se spuna eventual ca "mi se pare mie" as fi curios daca a mai avut cineva problema asta, ce o cauzeaza etc.

2. T. Carmen

T. Carmen Skoda Expert

Probabil vor trebui gresate bucsele de la bascule.

3. Cosmin.George 2nd Gear Member

Exact asa am pățit și eu. Face de noua și mai ales când e rece afara. Am fost la ei, au verificat-o și nu au găsit nimic. Chiar am mers cu mecanicul în test și nu s-a auzit nimic. Problema e ca nu se aude mereu. Doar în anumite circumstanțe. Masina are aproape 60mii de km. Te rog, dacă te duci la ei să-mi spui dacă ai rezolvat ceva. Și pe forumurile din afara se plâng de astfel de zgomote la platforma asta, mbq.

4. gonzo77 1st Gear Member

Am fost intr-un final astazi cu masina. Nici nu au mai scos-o in proba de drum, stiau despre ce este vorba.
    Au reglat ceva la etrieri si au gresat intr-adevar bucsele de la bascule.
    Azi a fost mai cald dar pare sa nu mai faca dupa intereventie.

Reparatia este pe garantie, fabrica facand mai demult o avertizare despre problema.

5. Cosmin.George 2nd Gear Member

Pe mine nu m-au anunțat deși am aceleași probleme ca tine. Masina mea e din 2014 și în curând o sa ma duc sa schimb uleiul. O sa vad ce îmi zic atunci. Cei de la Adria Suceava nu îs serioși deloc, deși le-am semnalat problema mai de mult, ei tot au afirmat ca masina e în regula.

Distribuie pagina asta