1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Zgomot ciudat spate

Discuție în 'Skoda Fabia' creată de soriblack, 13 Iun 2013.

  1. soriblack

    soriblack 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Feb 2013
    Mesaje:
    15
    Salut!
    Am o fabiuta 1.2 scurta AZQ, si recent am observat un zgomot ciudat tare la rotile de pe spate. La mers pe drum fara denivelari, de la 20 km/h in sus, se aude ca o ticaiala, ca si cum ar pocni o piatra in asfalt (la bicicleta cand prideam o piatra in ridurile cauciucului si lovea asfaltul in mers scotea cam acelasi sunet).

    Initial am crezut ca e de la pietrele din ridurile pneului dar am mutat pneurile de pe spate pe fata (dupa ce am scos toate pietricelele din ele) si zgomotul tot din spatele masinii se aude. La gropi nu-mi troncane nimic.

    Ma poate ajuta cineva cu sfaturi? :)

    Multumesc.
     
  2. mbgd

    mbgd Gold Member

    Înscris:
    18 Mar 2011
    Mesaje:
    583
    Locație:
    bucuresti
    ridica masina pe cric si invarte de roti cu urechea "lipita"de ele. o fi rulment,o fi de la frane,daca ai discuri-o fi o piatra intre disc si placa de protectie...
     
  3. 000000

    000000 5th Gear Member

    Înscris:
    23 Oct 2012
    Mesaje:
    143
    asa face si la mine, am mai observat ca intensitatea zgomotul nu creste odata cu viteza. Chestia asta am mai auzit-o si la alte masini
     
  4. mbgd

    mbgd Gold Member

    Înscris:
    18 Mar 2011
    Mesaje:
    583
    Locație:
    bucuresti
    am mi observat la octavia 2 ceva:mansonul care protejaza amortizorul,era rupt(partea aia ca de burete-spuma) si are ca o saiba metalica pe el si se loveste de tija amortizorului .se aude cam la fel cum spui tu.doar ca e zgomot mai metalic.
     
  5. soriblack

    soriblack 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Feb 2013
    Mesaje:
    15
    Am invartit de roti cand le-am schimbat cu cele de pe fata, dar nu am auzit nimic, iar pe spate sistemul de franare e cu tambur.

    Oricum am observat zgomotul asta la scurt timp dupa ce am pus pneurile de vara.
     
  6. Cristi CSY

    Cristi CSY 2nd Gear Member

    Înscris:
    7 Apr 2013
    Mesaje:
    53
    Locație:
    Ilfov,Corbeanca
    Si la mine pe spate , la roata din dreapta daca merg cu geamul spate dreapta deschis se aude un fel de vibratie , bataie .... am schimbat cauciucurile de pe spate intre ele dar degeaba tot se aude nu-mi pot da seama ce este ... am verificat tamburii, se rotesc usor ... o sa incerc sa ma duc la o vulcanizare si sa-mi puna roata pe aparatul de echilibrat dar nu cred ca rezolv nimic ... cu vechile cauciucuri de iarna nu se auzea asa :(
     
  7. soriblack

    soriblack 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Feb 2013
    Mesaje:
    15
    Am mers cu un prieten in masina, l-am pus sa scoata capul pe geam, si aparent zgomotul e de la cauciuc :ermm:. (scade si creste intensitatea zgomtului si frecventa batailor in functie de viteza). Si daca mut roata pe alta pozitie, zgomotul pleaca dupa ea.
    Acum nustiu ce sa fac sa scap de zgomtul asta :(
    Cristi, sa pui pe cineva sa asculte daca sa mutat zgomotul :) singur e dificil sa-ti dai seama de unde vine exact.
     
    Ultima editare: 14 Iun 2013
  8. Rado46

    Rado46 Silver Member

    Înscris:
    20 Dec 2009
    Mesaje:
    425
    Locație:
    Timisoara
    cristi,foloseste roata de rezerva,,,am mai vazut bla,bla-uri de la vulcanizare ca,cauciucurile si jantele sunt bune:sigur e rulmentul!
    schimba roata pe rand pe spate si o sa-mi dai dreptate.
    bafta
     
  9. Cristi CSY

    Cristi CSY 2nd Gear Member

    Înscris:
    7 Apr 2013
    Mesaje:
    53
    Locație:
    Ilfov,Corbeanca
    am pus roata de rezerva pe patrea problema dar tot asa se aude :(( sincer nu cred ca e din rulment pentru ca ma-m uitat atent la tambur , nu are joc , nu fluiera se invarte foarte fin etc ...
     
  10. T. Carmen Skoda Expert

    Înscris:
    29 Apr 2012
    Mesaje:
    2.181
    Ultima editare: 16 Iun 2013
  11. sosonel 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Apr 2013
    Mesaje:
    4
    Salut. Eu am patit ca tine. Se auzea un "tacanit" foarte fin cand treceam peste crapaturi mici ale asfaltului. Era de la arculetul de la pastila de frana, care nu fusese pus bine si nu amortiza miscarea placutei in suport. De aici acel "TAC" "TAC"
    Insa cum la tine creste odata cu viteza....
     
    Ultima editare: 20 Iun 2013
  12. lucian.1950

    lucian.1950 Gold Member

    Înscris:
    18 Noi 2009
    Mesaje:
    740
    Locație:
    Bucuresti
    Am si eu o intrebare simpla, la roata sau rotile cu tacaneala ai capace pe ele ?
    Cind ai facut verificarile, te-ai uitat sa nu loveasca toba in caroserie, sau alte table pe acolo ?!
    Dar la multimea de bucse si bucsulite, te-ai uitat sa nu fie vre-una dusa si sa joace axul in ea ?!
     
    Ultima editare: 20 Iun 2013
  13. soriblack

    soriblack 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Feb 2013
    Mesaje:
    15
    Bucsele si restu le-am verificat, cu capace si fara capace tot face asa.
    totusi am observat zgomotul asta la foarte multe masini si ajung la concluzia ca e de la pietrele din roti.
    A inceput si un rulmet sa faca un pic de galagie, dar nu cred ca are vreo legatura. Oricum, il schimb saptamana asta. Ar fi culmea sa fie de la rulment :).
     
  14. 000000

    000000 5th Gear Member

    Înscris:
    23 Oct 2012
    Mesaje:
    143
    da, cum spuneam si eu am auzit la f multe masini, culme este ca acum la mine nu mai face de vreo saptamana si nu am facut absolut nimic.
     

Distribuie pagina asta

  1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor.
    Înlătură notificare