1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.
  2. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Zgomot ciudat la motor

Discuție în 'Skoda Fabia' creată de ciudi, 18 Noi 2009.

1. ciudi

ciudi 2nd Gear Member

Locație:
    piatra neamt
    o intrebare! am o fabia 12,12v din 2003 motor azq distributie pe lant! de la o vreme, a inceput sa scoata un zgomot ca si cum ar bate ceva la motor! apas ambreajul, dispare zgomotul! tot de ceva timp, imi picura putin pe undeva antigel dar f putin si numai dupa ce opresc masina curg cateva picaturi! m-am uitat, e undeva langa radiator e ceva umed !stie cineva ce ar putea fi?

Ultima editare de un moderator: 18 Noi 2009
  2. turbojack

turbojack Silver Member

Locație:
    Cluj
    1.rulment presiune sau lipsa ulei in cutia de viteze.
    2.cuplaj furtun la radiator defectuos/radiator spart.

3. dayel 2nd Gear Member

Aceeasi problema o am si eu de cand am cumparat-o. Este rulmentul de presiune. Mai toti mecanicii pe care i-am intrebat mi-au zis ca nu este un motiv major de ingrijorare. Probabil asta este una din bubele generice ale Fabiei 1 , 1,2 AZQ (Si eu tot 1,2 AZQ 12v, 47 KW am)

4. marcel

marcel 2nd Gear Member

Am intrebat la reprezentanta despre treaba cu zgomotul de la ambreaj, ziceau ca asa fac toate, nu-i un defect...asa-i modelu' :) (la mine face doar cand e motorul rece, dispare sunetul dupa 5 10 minute).

Ultima editare: 3 Dec 2009
  5. AndreiHTX

AndreiHTX Platinum Member

Locație:
    Bucuresti
    si la masina tatalui meu de firma tot la fel se intampla o fabia 1 motor 1.2 si tot la fel cand e rece se aude putin apoi dupa cateva minute dispare zgomotul, de asemenea a fost la serivce si acelasi lucru "asta e damblaua lor" (am folosit cuvintele baietilor de la departametul service de la pbv)

6. ciudi

ciudi 2nd Gear Member

Locație:
    piatra neamt
    merci !am primit acelasi raspuns la service!

7. ciudi

ciudi 2nd Gear Member

Locație:
    piatra neamt
    zgomot!

salut !am o intrebare simpla:la o fabia 1,2 12v adik distributia pe lant e mai zgomotoasa ea sau are a mea probleme?aici ma refer la motor!nu face nimik decat are un zgomot parca e diesel(aproape).e normal?

Ai mai deschis un topic pentru aceeasi problema. De ce deschizi altul ?!?

Ultima editare de un moderator: 4 Ian 2010
  8. bti 2nd Gear Member

Zgomot compartiment motor

salut, detin o skoda fabia 1 din 2006.. am avut un mic incident( cineva nu mi-a acordat prioritate iar impactul s-a efectuat la aprox. 30~km/h) drept urmare: cleme far rupte, aripa indoita in colt putin si in rest zgarieturi..nu stiu cat de mult conteaza asta... de atunci la relanti mi se aude un zgomot "scartait" precum cel de la ventilatorul aerotermei (pe care l-am desfacut, dat cu spray degripant, scos frunze, curatat s.a.m.d, rezultat: disparut zgomot de la ventilatie, deci elimin varianta ca sunetul se aude de la ventilatie), deci este identic, si se aude doar cand masina este inclinata intr-o parte si cand se tureaza pana la ~1100 1200 rpm. In mers nu se mai aude deloc.. zgomotul pare sa provina din partea dreapta, de la compartiment motor pe partea cu torpedoul, ce poate sa faca asa, s-o fi deplasat ceva pe acolo?

precizez ca zgomotul se auzea si inainte de accident, dar mai rar si nu atat de intens

multumesc anticipat si imi cer scuze daca am postat gresit, desi nu am gasit un topic asemanator cu problema mea

9. T. Carmen Skoda Expert

Posibil rola intinzatoare de la cureaua de accesorii.

10. Mihăilă

Mihăilă 1st Gear Member

Salutare.
    Aceiasi problema o am si eu.Ai găsit rezolvarea?

Distribuie pagina asta