1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.
  2. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Volan multifunctional octavia III

Discuție în 'Skoda Octavia III' creată de Eddie, 5 Noi 2018.

1. Eddie 1st Gear Member

Salut,
    Am o octavia 3 din 2014, 1.6 diesel.
    A venit cu volan clasic, din cauciuc in 4 spite fara comenzi. As vrea sa il schimb cu unul din piele dar daca tot fac investitia asta, parca ar prinde bine si niste comenzi.
    Credeti ca ar functiona comenzile?
    Daca nu, ce altceva ar trebui sa mai fac?
    Mersi,

2. Pintiliosul

Pintiliosul Gold Member

Locație:
    Maramures/Baia Mare
    Eddie
    Bine ai venit aici!
    Noul volan cu comenzi trebie activat cu vcds ptr. a functiona. Dar totodata si echipamentul de pe masina trebuie sa suporte aceste comenzi.

3. Eddie 1st Gear Member

NU CITA ULTIMUL MESAJ,FOLOSESTE REPLY!
    Mersi, imi pot da seama cumva daca echipamentul de pe masina suporta comenzile? Nu as vrea sa cumpar volanul si sa imi dau seama ulterior ca nu am ce-i face...lasand deoparte faptul ca este mai scump, nu vreau un volan cu comenzi pe care nu le pot folosi...

Ultima editare de un moderator: 5 Noi 2018
  4. Maricel V. 1st Gear Member

Ma intereseaza si pe mine treaba asta, stiu ca volanul pe masina mea a fost schimbat undeva in trecut, acesta avand doar comanda de volum si “next/back” la muzica, dar nu functioneaza comenzile respective.

Ce as putea sa fac? :D
    Multumesc!

5. B98XAL

B98XAL 4th Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    Pentru a va funcționa comenzile de pe volan aveți nevoie ca unitatea can sa fie varianta High, in situația in care nu aveți versiunea high trebuie sa schimbați următoarele : 1. Unitate can varianta high cod 5Q0... sau varianta 3Q0 pentru Facelift; 2. Cablu air bag cod 5E0971584A; 3. Butoane volan (atenție la dotările de pe mașina sunt mai multe versiuni de butoane ex: cu dsg sau fără, cu încălzire volan sau fără, varianta pentru active info display etc); 4. Codare unitate can cu ODIS online.

6. Little Big

Little Big Moderator

Locație:
    Bucharest
    I.ai dat sah mat!

7. Maricel V. 1st Gear Member

Intradevar :)))
    In orice caz apreciez raspunsul!
    Cum se poate verifica cel mai usor daca am varianta High? Sunt destul de sigur ca am sa o las balta daca nu am..

8. B98XAL

B98XAL 4th Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    Cel mai simplu cu o scanare. Costurile nu sunt atât de ridicate, chiar dacă lista este lunga. Butoane poți găsi pe la 200 lei, can varianta high pe la 300-400 lei, cablu nou 25 -30 €. Plus montare și codare online.

9. Little Big

Little Big Moderator

Locație:
    Bucharest
    Adica o diagnoza!Depinde de unde esti..In Bucuresti toata treaba o rezolvi cu @al bundy

10. al bundy

al bundy Skoda Expert

Locație:
    Bucuresti
    NU chiar, NU am cum face codare online si scoatere CP.

Little Big apreciază asta.

Distribuie pagina asta