1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.
  2. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Vitezometru defect

Discuție în 'Skoda Fabia' creată de TheDon, 26 Iun 2013.

1. TheDon

TheDon 2nd Gear Member

Salutare,
    Din cate am cautat nu am gasit ceva asemanator, in cazul in care este imi cer scuze si rog sa ma atentionati.

Astazi am observat ca vitezometrul de la masina este mort. Nu mai indica absolut nimic, nu misca deloc. Ati avut problema asemanatoare? Ce as putea sa verific ? Turometrul este ok, dar nu m-am uitat sa vad daca mai inregistreaza kilometri parcursi.

Mersi.

Ultima editare: 26 Iun 2013
  2. T. Carmen Skoda Expert

Verifica daca inregistreaza kilometrii, daca nu ii inregistreaza, atunci:

Poti sa faci o diagnoza sa vezi exact despre ce este vorba, sau un output test.

3. lucian.1950

lucian.1950 Gold Member

Locație:
    Bucuresti
    Voi cu fabiile voastre... cutia asta parca e de jucarie...

4. TheDon

TheDon 2nd Gear Member

Mersi mult,
    Pot verifica senzorul, fara sa demontez cutia, sa o scot din masina?
    Cam la ce pret se invarte un senzor de genul

@Lucian: jucarie, ca jucarie, dar isi face destul de bine treaba :D

5. Cristi CSY

Cristi CSY 2nd Gear Member

Locație:
    Ilfov,Corbeanca
    Fabia e mica mica da'' RIDICA :)))

6. Rado46

Rado46 Silver Member

Locație:
    Timisoara
    verifica exact ce ti-a recomandat Carmen pentru a putea exclude din schema partea de conectica
    in ceea ce priveste senzorul de viteza trebuie sa vedem ce model ai tu deoarece sunt de 2 tipuri(din cate stiu eu)
    -cele mecanice care au un melc de plastic si citesc impulsurile mecanice si le transforma in electrice
    -electromagnetice-citesc impulsurile magnetice de pe axul cutiei(echipata cu un cilindru compus din mai multi magneti cu poli diferiti)n stiu exact cum sa-ti explic

7. TheDon

TheDon 2nd Gear Member

Tocmai asta e intrebarea. Trebuie dusa in service, sa scot cutia afara si sa verific, sau pot sa desfac capacul de plastic deasupra cutiei de plastic din interior?

P.S. Nu inregistreaza kilometri parcursi, astazi am verificat.

8. T. Carmen Skoda Expert

Nu trebuie dusa nicaieri.
    Demontezi capacul de pe motor sa ai spatiu, si sa vezi ce faci....pui mana pe planetara lunga...si vii cu mana pe ea pana la imbinarea ei cu ....cutia de viteze.
    Nu ai cum sa nu gasesti senzorul. Eu am postat imaginea sa ai idee unde este locatia senzorului...sa nu cumva Don sa demontezi cutia de viteze...:)
    Daca nu inregistreaza, atunci: conexiunea/senzorul.

9. TheDon

TheDon 2nd Gear Member

Dupa o scurta analiza, senzorul e dus. Trebuie inlocuit.

Mersi de ajutor.

Codul este 357919149b. Ma poate ajuta cineva cu un pret ? Din cate imi aduc aminte pretul ar fi in jur de 100 lei. Sunt ceva site-uri dupa care ma pot orienta?

Distribuie pagina asta