1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.
  2. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

vibratii volan la franare

Discuție în 'Skoda Fabia' creată de scott, 29 Mai 2012.

1. scott

scott 4th Gear Member

am problema din titlu la fabia mea . 1.9 sdi din 2006. si anume, cand franez vibreaza tare urat volanul. discurile si placutele au fost schimbate nu de mult si vizual nu par sa aiba ondulatii sau deformari.

mi-a zis un prieten cu un passat din 2000 ca si el are cam aceleasi problema doar ca nu-i asa de grav ca la mine, si ca lui i sa spus ca din cauza suspensiilor sau ceva legat de suspensii. nu mai tin minte exact ce piesa mi-a zis. voi ce ziceti?

2. T. Carmen Skoda Expert

Daca face asa numai la franare inseamna ca discurile sunt ovalizate.
    ,,vizual nu par sa aiba ondulatii sau deformari" ai dreptate doar vizual....
    Daca cunosti istoricul masinii, stii sigur ca n-a fost lovita ma refer la ansamblu fuzeta-butuc, poti linistit sa achizitionezi discuri noi plus placutele de frana.
    ,,discurile si placutele au fost schimbate nu de mult " ....le-ai schimbat ptr. acelasi simptom, sau din cauza uzurii?

3. scott

scott 4th Gear Member

au fost schimbate pt ca erau destul de uzate. am cumparat masina si le-am schimbat ca o masura de precautie. cred ca de atunci au aparut problemele...

de atunci am fost de mai multe ori la mechanic si mia zis asa: discurile sunt ok, bucsele si alte chestii sunt ok, amortizoarele sunt ok... el zice ca ar fi de la caseta de directie.

precizez ca nu tot timpul face. dar cam in proportie de 80% as zice ca tremura volanul la franare...

4. Sudsemnatu

Sudsemnatu Silver Member

Locație:
    Bucharest
    Si eu mai patesc asa si tot 1.9 sdi am. O problema pe care am depistat-o a fost uzura inegala la anvelopele fata, rezolvata...acuma parca nu mai face asa.
    O fi caseta?

5. T. Carmen Skoda Expert

Pai....verifica Sudsemnatule.
    Miscari rapide si scurte ale volanului stanga-dreapta. Se aude un pocanit?
    Daca da, ridici masinuta, manuta la ,,ora 9....ora 15'' si vezi exact unde este jocul: in caseta sau la bieleta directie...

Fișiere atașate:

Ultima editare: 29 Oct 2012
  6. Sudsemnatu

Sudsemnatu Silver Member

Locație:
    Bucharest
    nu se aude niciun pocanit la virarea pe loc. cred ca era unghiul de fuga sau mama masii ce o avea, ce sa ii fac- e si ea veche:)
    Chestia e ca oricum facea numai viteza mare, niciun caz la viteze mici.
    Acum cu timpul rece iar a inceput sa troncane si sa scartaie din toate incheieturile...reumatismul taica :)

7. T. Carmen Skoda Expert

Daca nu se aude, inseamna ca norocul se tine scai de tine Sudsemnatule....:)
    E bine ca nu ai acel joc de care pomeneam... daca intr-adevar era din caseta era urat de tot, cam costisitoare operatia de reconditionare a casetei, fiindca odata cu jocul inevitabil va si curge.

8. Sudsemnatu

Sudsemnatu Silver Member

Locație:
    Bucharest
    Multumesc mult

9. Sudsemnatu

Sudsemnatu Silver Member

Locație:
    Bucharest
    te pricepi si la reconditionari de casete ?:)

10. scott

scott 4th Gear Member

deci cauciucurile sunt schimbate. sunt noi. discurile si placutele sunt schimbate, sunt noi. bucsele si alte chestii care se pot duce mai usor au fost verificate si sunt ok. si mecanicul meu a zis ca poate fi si de la caseta. o sa vad intr-o zi ma pun sub masina si caut sa vad unde e caseta si daca are joc.

un pret aprox pt o caseta de directie SH ? oare se potrivesc de pe alte motorizari sau numai de pe 1.9 sdi ?

11. rayn Bronze Member

Locație:
    Bucuresti
    sal

Sincer nu vad ce treaba ar avea caseta de directie cu vibratia din volan la frinare?!!:unsure: :sign_ot: tot aici pe forum parca se plingea cineva ca a schimbat 3 rinduri de discuri de frina in 15000 km acum mai conteaza si marca/pret vorba romanului; cit dai atita face

12. Fesnic Laurentiu

Fesnic Laurentiu 1st Gear Member

Locație:
    Turda
    Pai daca discul de frana este ovalizat ce treaba are cu trepidatiile in volan?
    Daca cauciucul este ,,stramb" ce treaba are cu vibratiile in volan?
    Ce sa facem daca caseta de directie face legatura intre trenul de rulare si volan....iar volanul este ,,nervul" trenului de rulare....unde vrei sa simti vibratiile ....in caseta nu ai cum....fiindca este sub masina.
    Jocul din caseta de directie.....doar in volan o sa-l simti, nu altundeva.:shrug:

13. rayn Bronze Member

Locație:
    Bucuresti
    sal

Ai tu joc la caseta de directie si simti vibratii in volan la frinare???????????Pentru ca eu am joc dar nu simt nici o vibratie doar atunci cind am avut discurile ovalizate asta dupa ce am luat o balta de juma de metru Personal nu cred sa fie din caseta vibratia mai degraba din discuri.:rock: mai ales ca are legatura cu frinarea??!!/quote/am problema din titlu la fabia mea . 1.9 sdi din 2006. si anume, cand franez vibreaza tare urat volanul. discurile si placutele au fost schimbate nu de mult si vizual nu par sa aiba ondulatii sau deformari.

Ultima editare: 31 Oct 2012
  14. Sudsemnatu

Sudsemnatu Silver Member

Locație:
    Bucharest
    eu cred ca aici se face niste confuzii!

vorbim de vibratii in pedala, vibreaza masina sau vibratii in volan? Pe franare corect?

Sa diferentiem putin!

15. lucian.1950

lucian.1950 Gold Member

Locație:
    Bucuresti
    Recapitulind :
    = vibratiile date de cauciucuri deformate apar in volan, dar apar atit la frinare cit si in mers, si se simt simultan cu vibratii ale caroseriei, sau cum zic mecanicii batrini masina ,,faineaza'' adica tremura stinga-dreapta ca si cum ar imprastia faina....
    = vibratiile date de discuri ovalizate apar in volan numai la frinare si apar simultan si cu vibratiile in pedala de frina ( de fapt la deformatii mici apar vibratiile in pedala iar cind deformatiile sint mari atunci se simte si in volan)
    = jocul mare la caseta de directie, inclusiv bucsaraia de pe fata fac ca o parte din vibratiile date de roata sa nu mai ajunga la volan, ci sa se piarda pe drum.

16. Sudsemnatu

Sudsemnatu Silver Member

Locație:
    Bucharest
    Acum mi-am vazut greseala: Se fac niste confuzii! scuze

17. T. Carmen Skoda Expert

Butucul rotii lovit sau deformat, merge atasat la ,,= vibratiile date de discuri ovalizate apar in volan numai la frinare si apar simultan si cu vibratiile in pedala de frina.
    Intotdeauna lumea schimba discurile Luciane, iar dupa 5-6 luni apar din nou vibratiile pedala/volan, dar putini pun un ceas comparator pe butucul rotii....si prefera sa dea vina pe ,,discurile nu sunt de calitate".
    Un coleg de-al nostru cu aceeasi probleme pe care le-ai enumerat....
    Un lucru facut ,,ca la carte" :

Fișiere atașate:

Ultima editare: 31 Oct 2012
  18. rayn Bronze Member

Locație:
    Bucuresti
    sal

Ce treaba are butucul rotii lovit sau deformat cu vibratia??? ar avea doar daca janta montata pe butuc nu este originala [adica janta nu pica perfect pe conul de centrare al butucului]si daca este mai mare atunci da ar avea vibratii la frinare si mai tot timpul Oricum mai pot fii si alte cauze.Eu as verifica si etrieri+placute

19. lucian.1950

lucian.1950 Gold Member

Locație:
    Bucuresti
    Carmen are dreptate, imagineaza-ti ca iei o sirma perfect dreapta si o invirtesti in mina intre degete ... se invirte in acelasi ax, adica virful sirmei sta pe loc, adica nu are bataie.
    Indoaie un pic partea libera a sirmei si roteste-o din nou si o sa vezi traiectoria virfului sirmei...
    ... imagineaza-ti ca pe sirma aia ( fuzeta sau butuc ) ai montata roata ....

20. rayn Bronze Member

Locație:
    Bucuresti
    sal

Se prea poate sa aiba dreptate dar DARRR nu ar trepida tot timpul roata !!!!daca suprafata butucului ar fii deformata/ovalizata??!! Omul a spus clar ca doar pe frinareeee simte trepidatia Ar putea cauza trepidatii si portfuzeta/rulment/butuc?!! ca sa ne lamurim odata si sa inchidem subiectul :readit: mai cercetez

Ultima editare: 1 Noi 2012

Distribuie pagina asta