1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.
  2. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Ventilator habitaclu

Discuție în 'Skoda Fabia II' creată de akinad3, 11 Iun 2019.

1. akinad3 1st Gear Member

Locație:
    Cluj-Napoca
    Buna ziua,

Masina este Skoda Fabia II facelift (5J) combi, motor 1.6 TDI CAYC.
    Masina are climatronic pe o singura zona. Am doua probleme pe partea de ventilatie.
    A inceput cu "debit aer variabil". Mai exact, debitul aerului se schimba din secunda in secunda, cu aceeasi treapta setata pe climatronic. Am fost la reprezentanta, dupa ce m-au taxat cu 400 RON pentru test VAG si reciclare freon (problema a persistat si m-am dus din nou la ei) mi-au zis ca servomotorul care regleaza clapetele pentru reciculare face figuri. Nu stiu ce au facut si ce nu, de atunci face problema mult mai rar. Trebuie demontat bordul, manopera 750 RON, motorasul alte vreo 700.
    A doua porblema a aparut duminica, dupa ce a stat masina in parcare, iese un zgomot destul de tare de langa torpedou (99.9% ventilatorul de habitaclu). Dupa verificare cu atentie se pare ca e o punga de plastic (habar nu am cum) in ventilator. Am gasit bucati prin filtrul de polen (care se scoate tot de sub torpedou). Si la sunet asa se aude, de parca ar fi o punga.
    Intrebare:
    Banuiesc ca nu trebuie schimbat ventilatorul, numai scoasa punga. Se poate face fara demontare bord? Daca da, las problema servomotorului pentru clapete pe alta data si ma scutesc de demontat bord.
    Am cautat dar nu am gasit nimic exact despre modelul acesta.

Multumesc!

2. T. Carmen Skoda Expert

3. akinad3 1st Gear Member

Locație:
    Cluj-Napoca
    Am o veste buna. Problema s-a rezolvat dinspre capota, prin desuburarea plasticelor de sub parbriz (5 suruburi de plastic in total). Palele aerotermei se ajung din directia aceasta, si s-a scos punga.
    M-a costat 50 de lei dat la un service, unde mesterul a invatat reparand masini lovite afara :)

Distribuie pagina asta