1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Totul despre uleiurile de motor si nu numai

Discuție în 'Intretinere' creată de turbojack, 6 Mai 2008.

  1. Bughster

    Bughster 3rd Gear Member

    Înscris:
    23 Noi 2009
    Mesaje:
    81
    Locație:
    Bucuresti
    :idea:Aaaa...nu, nu...am inteles cu totii gresit. Nu am vrut sa spun nimic malitios. Ceea ce intelesesem eu este ca sunt si uleiuri pt transmisie cu aditivi cu tot. Si de aia ziceam. Scuze daca am creat neintelegeri.
     
  2. narok 6th Gear Member

    Înscris:
    29 Ian 2009
    Mesaje:
    190
    Locație:
    iasi
    Ultima editare de un moderator: 21 Ian 2010
  3. dorutzu

    dorutzu 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Ian 2010
    Mesaje:
    16
    Locație:
    Rm-Sarat
    my fabia 1.4

    salutare,vad ca posesorii de skoda,in general sunt foarte atenti la uleiul pt masina lor.din cate stiu eu (acum sper sa nu gresesc) uleiul se alege in functie de nr. de km ai motorului:rolleyes:
    fabia mea are doar 62.000 km,si ce nu i-am facut eu decand am luat-o...nu i-am schimbat uleiul:(si nu cred ca am facut tocmai bine.acum ca s-a mai ridicat putin si "ceata" din portofel as vrea sa fac si lucrul asta,dar as vrea sa stiu cam ce ulei ar fi indicat pt ea!
     
  4. cgadalean

    cgadalean Skoda Expert

    Înscris:
    7 Ian 2009
    Mesaje:
    1.216
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Welcome!!!

    Daca cautai inca de la inceputurile acestui topic sa stii ca gaseai informatia ceruta.
    Poti sa folosesti marca recomandata de multi utilizatori Aral HighTronic 5w40, iar dupa ce va incepe sa pape putin ulei vei putea trece la 10w40.

    P.S. @Dorutzu: pe viitor incearca sa citesti regulamentul si sa folosesti functia "cauta".
     
  5. Cosminbej 2nd Gear Member

    Înscris:
    20 Noi 2008
    Mesaje:
    31
    Locație:
    Bucuresti
    Salut! Daca pui 10W40 de la inceput, adica de cand e motorul nou, are ceva? Eu am mers pana la 80.000 numai cu 10W. Acum as vrea sa trec pe 5W40. Imi recomandati sa raman tot pe 10W, daca l-am "obisnuit" asa? Multumesc.
     
  6. ovidel

    ovidel 3rd Gear Member

    Înscris:
    2 Feb 2009
    Mesaje:
    63
    Locație:
    Tarnaveni
    In legatura cu uleiul la motor ultima data am bagat ARAL 10W40, si cam mananca ulei motorul dar cand merg mai sportiv, m-am lamurit ca acest tip de motor e obisnuit sa pape ulei dar mi-a zis cineva sa incerc sa schimb ceva semeringuri la supape sau sa incerc sa bag un ulei mai bun adica CASTROL prima data si sa vad daca tot asa papa ulei. Eu cred ca orice ulei ai baga tot il papa daca asa e motorul. Mi-a zis un baiat de la piese auto ca uleiul Mobil 1 nu mai e cel original si ca de un timp ii vine uleiul ba Made in turcia, ba china, ba EU, apai nu stiu ce sa mai cred. Deci ce ziceti sa raman pe ARAL sau CASTROL 10w40. Aral 80 ron 4L , si Castrol 130 ron 4L. Astept niste pereri si sugesti
     
    Ultima editare de un moderator: 26 Ian 2010
  7. Bughster

    Bughster 3rd Gear Member

    Înscris:
    23 Noi 2009
    Mesaje:
    81
    Locație:
    Bucuresti
    Am vazut ca spune lumea ca acest tip de motor consuma, prin definitie, ulei. Eu, spre exemplu, am exact aceeasi motorizare cu a ta, din acelasi an, si nu imi consuma deloc ulei la 112000 km. Am o singura problema legata de ulei, si anume ca am vazut ca mi se prelinge putin prin spatele motorului, inspre habitaclu, dar e o cantitate nesemnificativa...nu am gasit niciodata pete de ulei sub masina, nivelul este mereu acelasi, etc. Si, inca ceva...unde ai gasit Aral cu 80 si Castrol cu 130 ca trebuie sa fac si eu schimbul si nu gasesc decat Aral la 120 si Castrol la 170. Mersi.
     
  8. ovidel

    ovidel 3rd Gear Member

    Înscris:
    2 Feb 2009
    Mesaje:
    63
    Locație:
    Tarnaveni
    Am gasit aici in oras adica Tarnaveni daca nu ai vazut locatia sau si in Targu Mures am gasit la ultimul schimb din Mures mi l-am luat cu 90 lei 4L, asa ca nu mi se pare scump nici Castrol dar nu stiu daca tot il papa sa merite sa dau banii degeaba???
     
  9. Bughster

    Bughster 3rd Gear Member

    Înscris:
    23 Noi 2009
    Mesaje:
    81
    Locație:
    Bucuresti
    Lumea pe aici recomanda Aral... Ai folosit High Tronic? Daca da, nu stiu ce sa zic...poate ar trebui sa incerci Castrol macar o data. E considerat superior uleiurilor Aral si poate se intampla vreo minune...adica sa nu mai consume sau cel putin nu la fel de mult. Desi e foarte putin probabil.
     
  10. Englezu888

    Englezu888 5th Gear Member

    Înscris:
    22 Ian 2010
    Mesaje:
    131
    Locație:
    Ploiesti
    Ce ulei imi recomandati sa pun pe o fabia 1.9 sdi an 2001, 201350 km.. Nu stiu pe ce fel de ulei a mers pana acum, pentru ca a fost adusa din afara, si as vrea sa ii fac schimbul de ulei cat mai curand. M-am gandit la castrol 10W40... astept sugestii
     
  11. Bughster

    Bughster 3rd Gear Member

    Înscris:
    23 Noi 2009
    Mesaje:
    81
    Locație:
    Bucuresti
    Pai la kilometrajul ala cam asta as pune si eu. Oamenii zic pe aici ca si Aral merge foarte bine. Si eu sunt exact in situatia ta. Si eu sunt la primul schimb dar macar stiu ce ulei s-a folosit inainte. Castrol cred ca e, intr-adevar cea mai buna optiune.
     
  12. Englezu888

    Englezu888 5th Gear Member

    Înscris:
    22 Ian 2010
    Mesaje:
    131
    Locație:
    Ploiesti
    alte pareri? :)
     
  13. JurasikMan

    JurasikMan Skoda Expert

    Înscris:
    21 Sep 2009
    Mesaje:
    1.843
    Locație:
    Brasov
    Englezule, orice magazin care vinde piese auto si uleiuri si care se respecta are un calculator cu o baza de date in care sunt trecute specificatiile uleiurilor pe diferite tipuri de masini si motoare. Preturile difera de la producator la producator si de la vanzator la vanzator. Eu cumpar de obicei cel mai scump ulei indicat pentru masinile mele. Am ramas cu ideea ca uleiul este viata motorului si din cauza asta ii dau ce este mai bun. Conteaza cat esti tu dispus sa dai. La nivelul marilor producatori pretul iti cam da calitatea. Adica nu ma astept sa gasesc ieftin si bun. Asta este o conceptie romano-turceasca.
     
    Ultima editare de un moderator: 29 Ian 2010
  14. gigibv 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Feb 2010
    Mesaje:
    6
    Din punct de vedere al indicelui de vascozitate 5w40 este superior lui 5w30 deoarece rezista mai bine la temperaturi ridicate. Iar la noi in tara vara sunt perioade lungi de canicula asa ca e ma bun 40-ul pt masina ta
     
  15. vladutcristian

    vladutcristian 2nd Gear Member

    Înscris:
    4 Iul 2009
    Mesaje:
    56
    Locație:
    oradea
    salutare trabuie sa imi fac si eu schimbul de ulei in curand, dar eu am asa ulei motor castrol slx professional 2 l cu codul 5w-40, 2 l 5w-30, dar eu folosec momental aral blue tronic 10w-40, ce sfat imi dati sa merg tot pe 10w-40, se pot amesteca cele 2 coduri 5w-40 cu 5w-30, ce se intampla? sau sa mai iau inca 2 l dar de care sa iau?
     
  16. Englezu888

    Englezu888 5th Gear Member

    Înscris:
    22 Ian 2010
    Mesaje:
    131
    Locație:
    Ploiesti
    Cati KM ai parcursi? .. daca ai mers pe 10w, si ii pui de 5w sar putea sa iti pape ulei
     
    Ultima editare: 27 Mar 2010
  17. vladutcristian

    vladutcristian 2nd Gear Member

    Înscris:
    4 Iul 2009
    Mesaje:
    56
    Locație:
    oradea
    momentan am 109600 km si folosesc aral blue tronic 10w-40, dar am 2 l castrol slx 5w-40 si 2 l castrol slx 5w-30, se poate amesteca uleiurile intre ele, ce se intampla? momentan nu imi mananca ulei si nici nu am completat de la ultima revizie 98065 km si imi merge destul de silentios dupa ce s-a incalzit motorul. ce sfaturi imi dati?
     
  18. Englezu888

    Englezu888 5th Gear Member

    Înscris:
    22 Ian 2010
    Mesaje:
    131
    Locație:
    Ploiesti
    5 w si 10 w reprezinta vascozitatea uleiului unde 5w este cel mai sintetic, iar 30 si 40 reprezinta punctul de congelare. De amestecat nu cred ca ar fi indicat.. poate daca erau de acelasi producator dar nici atunci. La numarul de KM pe care ii are masina 5w asi pune si eu, iar dupa ce incepe sa pape putin ulei treci pe 10w.. Mai asteapta si alte pareri, ale userilor cu aceiasi motorizare ca a ta..
     
  19. vladutcristian

    vladutcristian 2nd Gear Member

    Înscris:
    4 Iul 2009
    Mesaje:
    56
    Locație:
    oradea
    uite asa am eu 2 l din fiecare, ulei castrol slx proffesional dar cu coduri diferite 5w-40 si 5w-30, atasez si o poza
     
  20. Englezu888

    Englezu888 5th Gear Member

    Înscris:
    22 Ian 2010
    Mesaje:
    131
    Locație:
    Ploiesti
    Eu unu nu le-as amesteca.. Mai asteapta ceva pareri, poate cineva a facut si treaba asata :)
     

Distribuie pagina asta

  1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor.
    Înlătură notificare