1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.
  2. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Terminarea lichidului de parbriz prea repede

Discuție în 'Skoda Fabia' creată de bti, 8 Oct 2015.

1. bti 2nd Gear Member

In primul rand imi cer scuze daca am postat gresit..
    Am si eu o fabia din 2007 si astazi umplu vasul pt lichid parbriz a doua zi este gol.. Scurgeri nu am vazut sa aiba( spaland parbrizul pe jos nu curgea nimic..) ce poate sa aiba? Multumesc anticipat

2. Rado46

Rado46 Silver Member

Locație:
    Timisoara
    in zona calculatorului de bord(ECU) este o imbinare de furtune ce distribuie lichidul fata-spate.verifica acolo ca sigur a sarit furtunul

3. bti 2nd Gear Member

astazi am apucat sa umblu la ea.. m-am uitat la imbinare, am demontat masca de la roata stanga fata si sunt puse bine amandoua[daca la aceasta te referi], iar pe langa calculatorul de bord nu mi-am dat seama care poate fi furtunul pt parbriz sau luneta.. acum am observat apa pe mocheta in dreptul usii stanga spate.. se pare ca este lichid de parbriz iar atunci cand actionez maneta, spala putin si mocheta apoi se duce si pe luneta :)

aa si inca ceva, cand actionez maneta pentru spalare luneta, pe duzele din fata ies niste balonase si putin lichid

http://postimg.cc/gallery/1qpselnf4/ imbinarea de la roata si zona ecu, nu stiu pe unde ar trebui sa umblu acolo, poate imi spuneti voi? :)

Ultima editare: 10 Oct 2015
  4. cocosamba 3rd Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    print screen windows

Vezi imbinarea indicata in cercul rosu. Eu la imbinarea asta am avut probleme in sensul ca nu mai ajungea deloc lichid in spate, la luneta, si curgea pe jos in momentul in care actionam spalarea lunetei. Sprituitoarele din fata mergeau in schimb fara probleme. Scoti filtrul de aer cu tot cu carcasa si fix sub ECU vei da de imbinarea respectiva. Furtunasele au 2 plastice la capat si intra unul in celalalt.

Ultima editare: 10 Oct 2015
  5. Colldy 1st Gear Member

Nu ai zis daca iti spala bine si parbriz si luneta,ai presiune ?daca nu sunt infundate inseamna ca ai furtunasu spart odata ce iti da lichid sub mocheta..Cum zicea coco ,acolo la ECU e un fel de mufa care se capseaza,eu am avut inghetate furtunasele si mi-a sarit,am dus-o intr-o parcare incalzita capsat la loc capul ala si nu am mai avut probleme

6. bti 2nd Gear Member

In fata am presiune , spala bine.. In spate nu prea am presiune.. Arunca de aruncat dar nu cum trebuie.. Dar daca era sarit furtunul de langa ecu nu trebuia sa am scurgeri sub masina cand actionam spalare oarbriz/luneta?. Manunchiul acela de cabluri din dreptul ultimei liniute din poza de mai sus l.am vazut sub prag usa stanga spate daca nu ma insel( sau in orice caz e unul asemanator), banuiesc ca furtunul trece pe acolo si e spart, de acolo si mocheta uda..

Ultima editare: 14 Oct 2015
  7. cocosamba 3rd Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    Treaba cu mocheta umeda e discutabila...la mine de fiecare data cand ploua imi intra apa pe la usa spate-stanga si gasesc mocheta si presul ude...

8. weasell 1st Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    Salutare....aceeasi problema ca si cocosamba am si eu la fabia sotiei, am incercat sa mufez furtunele dar se pare ca mufa este defecta. Aveti ideei de unde pot cumpara piesa? Sa nu ma judecati gresit dar e prima Skoda din familie si chiar nu stiu de unde sa cumpar piese pt ea la un pret decent...:P
    Va multumesc anticipat.
    Adrian.

9. cocosamba 3rd Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    Dezmembrari.

10. bti 2nd Gear Member

Salut.. Revin dupa ceva timp, sa incep
    Dupa cum se stie, la fabii intra apa in masina cand ploua.. Eu de 2 ani am rezolvat acea problema si nu am mai avut probleme.. Mocheta a fost udata de lichidul de parbriz 100%.. Se pare ca si.a revenit, nu mai are nimic… ce.i drept nici luneta n.am mai spalat.o, si nici n.o mai spal pana nu rezolv cu furtunul spart.. Aa si nici mocheta n.am mai gasit.o uda

Ultima editare: 15 Noi 2015
  11. ekoly

ekoly Bronze Member

Salutare!
    Imi poate spune si mie cineva cum ajung sa verific rezervorul sau pompa? Tot pierd lichidul si vreau sa vad unde e problema.
    Am uitat sa schimb lichidul de vara si a inghetat. Dupa ce s-a incalzit zilele astea am observat ca mergea doar pe fatza. Am inlocuit lichidul cu altul de iarna si tot nu merge pe spate.

Distribuie pagina asta