1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Suspensie sport

Discuție în 'Alte modificari' creată de k_cristi87, 18 Ian 2010.

  1. Guest 7677 Guest

    am si eu o intrebare:se potrivesc arcurile de pe break pe hatchback?sunt mai inalte sau mai tari?
     
  2. alexandru_uaic

    alexandru_uaic 4th Gear Member

    Înscris:
    22 Aug 2011
    Mesaje:
    116
    Locație:
    Bucharest
    Dragilor,
    Asa cum am scris mai sus, pe fata am amortizoare sport (daca sunt bune si le doreste cineva, putem discuta). Masina este joasa si iarna asta m-a durut inima cand auzeam cum ating cu scutul. Clar trebuie inaltata si verificat pe dedesubt ce trebuie schimbat. Nu ma pricep la lucruri de genul asta, asa ca va intreb pe voi: imi trebuie amortizoare + arcuri noi?Doar amortizoare/arcuri? Ce-mi recomandati,tipuri, siteuri, etc? Datorita faptului ca a atins zapada/gheata, ce considerati ca s-ar fi putut strica/defecta/deteriora pe dedesubt? Cum vine salariul si se mai incalzeste vremea, cum fac operatiunea asta.
    Astept pareri de profesionisti:)
     
  3. ohne_zucker Platinum Member

    Înscris:
    23 Sep 2009
    Mesaje:
    885
    Locație:
    Viena
    Parerea mea este ca cea mai buna alegere ar fi sa revii la sistemul de suspensie original. Ai nevoie de arcuri si amortizoare, asa ca intereseaza-te cat costa unele noi, daca nu, poate gasesti la dezmembrari o masina cu mai putini km sa le iei de pe ea.
    Pe sub masina, verifica scutul, presupun ca este de plastic, vezi daca nu cumva l-ai spart, contra-aripile de plastic, posibil sa fie sparte si ele. Mai verifica conducta de esapament, racordul flexibil, toba, suportii de bascula, care sunt din aluminiu...si cam atat. Urcare pe elevator, si verifici tot!
    Cam atat cred. Baia de ulei nu cred ca are probleme, daca o loveai grav sigur ramaneai acolo cu masina.
    Insa, nici cu suspensia originala nu e prea bine pe zapada asta, mai ales cand se fac acele santuri, dar poate te mai ajuta putin. Si eu ma ingrozesc cand aud zgomotele alea, dar asta e, merg usor.
    La mine pe straduta, intre blocuri, nu cred ca vrei sa stii cum era pana acum 2-3 zile, si ce ma ofticam cand trecea cate un Logan si mergea asa frumos fara sa atinga...la mine era jale!!!
     
  4. Guest 7677 Guest

    spune.mi si mie 100 de euro ai dat pe toate 4 arcuri?le.ai montat?ce parere ai despre ele?
     
  5. andutzel 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Mar 2012
    Mesaje:
    10
    Salut
    Mai ai suspensiile?
     
  6. cossminel

    cossminel 2nd Gear Member

    Înscris:
    5 Ian 2011
    Mesaje:
    56
    100 euuro toate 4 arcurile si pot spune k sunt ok..
     
  7. radugns 2nd Gear Member

    Înscris:
    27 Iul 2013
    Mesaje:
    39
    Buna ziua,

    Detin o skoda fabia 2, din 2010, 1.2 HTP de 60cp. Masina este goala, fara dotari. Vreau sa o tin pentru un proiect, anume conversie de 1.4 TSI, insa pana atunci vreau sa ii pun niste suspensii sport. Am fost invatat cu o fabia 1, cea de 1.4 16v 101cp, care statea pe drum exceptional.
    As vrea ceva ieftin, pana la 250euro, ceva sa ma tina 3-4 ani. Am gasit FK-uri, care coboara 55 pe fata si 40 pe spate. Am zis ca aleg daca e versiunea de 55 pe fata, nu 35, fiind motorul foarte usor.
    Astept recomandari, feedback-uri despre suspensiile FK si daca merita doar arcuri pe amortizoare stoc (cum am zis, sa tina 3-4 ani) sau cu totul. Masina a rulat 1500km.
    Multumesc!

    Radu
     
  8. Doragon

    Doragon Skoda Expert

    Înscris:
    21 Iul 2009
    Mesaje:
    1.334
    Locație:
    bucuresti
    Eu am auzit ca sunt ok si Ta-urile. Vezi pe site la ei reglabile ca sunt maxim 250 ;)
     
  9. radugns 2nd Gear Member

    Înscris:
    27 Iul 2013
    Mesaje:
    39
    Multumesc de raspuns. Din pacate eu nu am gasit pentru fabia 2 la ei.
     
  10. Doragon

    Doragon Skoda Expert

    Înscris:
    21 Iul 2009
    Mesaje:
    1.334
    Locație:
    bucuresti
    Cauta pe forumuri poate au baietii de vanzare, eventual pe "fortuning"
     
  11. radugns 2nd Gear Member

    Înscris:
    27 Iul 2013
    Mesaje:
    39
    Nu am gasit altceva in afara de FK pe la noi. Avand in vedere ca amortizoarele ce le am sunt noi, rulate 1500 km, ma gandesc sa iau arcuri eibach si gata.
    A comandat cineva de pe http://www.customtuning.ro/ ?
     

Distribuie pagina asta

  1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor.
    Înlătură notificare