1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.
  2. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Suspensie - arcuri, amortizoare

Discuție în 'Skoda Fabia' creată de fabia gt, 31 Dec 2010.

1. nelu907 2nd Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    Merci pt.raspuns

2. Skoda_Fabia_1.4 1st Gear Member

Subscriu si eu ca amortizoarele Kayaba(KYB) sunt peste cele Monroe,dar si pretul e mai mare,aprx.80 de Lei in plus.Eu le-am schimbat de curand,si am montat Monroe doar datorita pretului.....Ca si garantie cei de la Kayaba ofera 18 luni garantie,iar Monroe doar 12 luni.

3. Caracal

Caracal Bronze Member

Locație:
    Bucuresti
    Eu am pus KYB fata, spate, iar dupa 4 luni, mecanicul celui ce a cumparat-o a observat ca de la unul de pe spate curgea ulei. Totusi a spus ca am fost eu ghinionist, sunt amortizoare foarte bune.

4. pacific04ape 1st Gear Member

Zgomot amortizoare față cînd trec peste denivelări în viteza medie.Eu zic că sînt rulmenții de la flanșe.Păreri !! Mulțumesc anticipat.

5. Minitehnicus 2nd Gear Member

Locație:
    Brasov
    daca nu s-au schimbat ....

pot sa fie rulmentii flanse sau chiar flansele in sine care sunt foarte tasate - cand umbli la acest ansamblu poti compara cu una noua luata din magazin ca la cea veche deja se vede metalul - o poti lua si daca nu am dreptate o duci inapoi ca pe lege trebuie sa o primeasca inapoi asta bineinteles fara sa o montezi

6. AndreiCristinel 1st Gear Member

Buna ziua! Am o skoda fabia 1.4 mpi 2002 si cand merg se aude un zgomot la denivelari in special dreapta fata,iar atunci cand apas pe capota mai cu putere se aude un sunet la arc. Ce ar putea fi?

7. JurasikMan

JurasikMan Skoda Expert

Locație:
    Brasov
    Trebuie verificat sa nu ai arcul rupt . Se poate rupe prima spira ( cea dinspre flansa ) si nu iti dai seama . De fapt , la Octavia 1 , Golf 4/5 , Fabia 1 ..arcurile fata se cam rup pe la 150.000 km , mai ales daca masinile sunt utilizate pe drumuri proaste. Eu am schimbat la Octavia 1 la 160.000 km pentru ca imi scartaia flansa cu rulment , dar cand am desfacut am vazut arcul rupt . Nu avea nici un alt simpom .

8. AndreiCristinel 1st Gear Member

Multumesc pentru sfat! o sa le verific mai amanuntit, asa ele la o prima vedere se prezinta bine

9. Speedy21 1st Gear Member

Locație:
    Reghin - MS
    Buna , am o Skoda fabia 1.9tdi break , spatele se lasa jos la greutati mici 100-150kg . As vrea sa schimb arcurile cu heavy duty , ce mi recomandati ?
    Acum are arcuri :cod culoare: portocaliu-galben-portocaliu.

10. FaniB 1st Gear Member

Salut, am pus azi la service arcuri KYB pe fata, iar baiatul a zgariat arcul din stanga, spira a doua de jos. E o zgarietura in metal de aproximativ 1 mm in adancime si 2 cm in lungime (paralel cu spira). Spune ca atunci cand a strans cu menghina a facut zgarietura.

E posibil sa am probleme, sa cedeze arcul?

Multumesc anticipat.

11. Ianutz 1st Gear Member

Dacă schimb amortizoarele pe spate trebuie obligatoriu schimbate si acele bucșe(flanșä sau rulment) din metal?

12. rflorin_72

rflorin_72 3rd Gear Member

Locație:
    Calarasi
    Daca tot le dai jos , le verifici si le schimbi doar daca este nevoie .

Ianutz apreciază asta.
  13. Ianutz 1st Gear Member

Am fost și am schimbat amortizoarele pe spate,în 40 min de lucru.Nici gând sä se înlocuiascä acele bucse.Erau intacte.Se pot pune noi doar dacä vrei sä arunci inutil niște bani.

Distribuie pagina asta