1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.
  2. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Suspensie - arcuri, amortizoare

Discuție în 'Skoda Fabia' creată de fabia gt, 31 Dec 2010.

1. ekoly

ekoly Bronze Member

Pana la urma le-am comandat la un magazin de piese auto din oras, au venit in aceeasi zi si tot atunci le-am si montat. Am dat 7 lei pe bucata, dar le-am inlocuit pe ambele. Desi erau de la Bosal, nu mi s-au parut chiar ok, o sa mai urmaresc pe la dezmembrari, poate gasesc ceva bun, Cele vechi (originale) erau destul de moi, se intindeau cam mult.

2. AdrianP

AdrianP 3rd Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    Salut,

De vreo saptama si ceva de cand am dat intr-o groapa imi scartaie o bucsa(cred ca este o bucsa pt ca este scartait de cauciuc) la roata dreapta fata si nu stiu care este.
    M-am uitat la bucsa brat, cea mare cu montare in spate si nu are nimic, nu se vede ca este rupta.
    Doar partea dreapta scartaie, scartaie la cea mai mica denivelare a asfaltului (ex: la trecerea de pe un drum cu asfalt mai inalt pe unul mai coborat sau la limitatoarele de viteza, cand coboara masina de pe ele nu cand urca).

3. nelu907 2nd Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    Salut.Detin si eu o Skoda fabia 1 1.4 16 v 55kw combi si am o problema cu arcurile spate.Le-am schimbat anul trecut cu unele Kayaba noi dar nu sunt multumit deloc pentru ca la o greutate relativ mica de 150-200kg.masina se lasa extrem de mult,intrebarea mea este daca trebuie sa schimb arcurile din sau este din altceva.Mentionez ca amortizoarele sunt noi Sachs pe gaz.Multumesc anticipat

4. T. Carmen Skoda Expert

Arcurile.
    Amortizoarele sunt noi.
    Arcurile OEM, nu altceva. Respecta culoarea punctelor inscriptionate pe arcuri.

5. pascalhoratiu 1st Gear Member

Salut , am o skoda octavia 2, 1.6 tdi an 2009, break si as vrea sa ii schimb amortizoarele pe spate pentru ca dupa ce se pun 3 persoane pe bancheta , la cel mai mic damb se aud cauciucurile cum freaca de contraaripa. I-as pune niste amortizoare mai tari plus ca i-as ridica si garda la sol dar nu stiu cat este de ok. Daca a mai facut cineva asa ceva rog sa imi dea informatii mai detaliate ca sa stiu ce sa cumpar. Multumesc

6. nelu907 2nd Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    Mersi Carmen.Am achiziționat de la Avia arcuri spate cost 567 RON montat la un service 50 de lei
    Acum sper sa nu mai am probleme.

7. 000000

000000 5th Gear Member

Va rog sa imi spuneti o parere. Atunci cand cobor o bordura, cu puntea spate, sau iau un viraj pe drum denivelat se aude o pocnitura puternica in punte, ca si cum ar lovi o piatra sub masina. Mecanicul s-a uitat la puntea spate si mi-a spus ca are o contructie simpla fara articulatii si ca nu are cum se fie de acolo.
    Sa fie amortizorul spate sau arcurile? Mentionez ca arcurile au o scartiala atunci can trec peste hopuri mai inalte cu viteza

8. Ursu13 1st Gear Member

Locație:
    Timisoara
    Exact aceeasi problema am avut-o eu. E arcul rupt. La un service renumit din Timisoara l-am luat cu 131 lei, producator Kayaba. Montajul a fost 60 lei.
    Sau poate ai noroc si e doar flansa dusa.

9. crt82sil 1st Gear Member

Va salut!
    Am o fabia 1 break 1,9 tdi care are garda la sol prea mare. Am comparat cu alte fabii si am vazut intr-adevar ca unele(foarte putine) au aceiasi garda la sol ca a mea, dar majoritatea sunt mai lasate. Ma deranjeaza ca este inestetic, arata urat si nici comportamentul la drum nu este prea bun.
    Intrebare: sunt mai multe tipuri de suspensie din fabrica puse pe fabia sau precedesorul proprietar a modificat masina?
    Ma gandesc sa cumpar un set de arcuri + amortizoare noi, sunt mai multe dimensiuni?
    Mentionez ca nu are vre-un chit de inaltare.

Multumesc anticipat pentru raspunsuri!

10. Little Big

Little Big Moderator

Locație:
    Bucharest
    Poate are pachet de drumuri grele sau fostul nu a montat ce e recomandat pentru modelul tau.

11. crt82sil 1st Gear Member

Pachetul de drumuri grele nu presupune niste inaltatoare(distantiere, flanse, etc.)?
    Stie cineva cate spire au arcurile originale de fabia break?

12. Little Big

Little Big Moderator

Locație:
    Bucharest
    Nu,nu ai distantiere..flanse..Parca arcurile sunt mai mari.Ai scut de otel sau plastic?

13. crt82sil 1st Gear Member

Scutul e din plastic.

14. Akos Bronze Member

Locație:
    Tarnaveni, Mures
    Arcurile difera de la o motorizare la alta,le cumperi dupa cod.

15. crt82sil 1st Gear Member

Asta vreau sa evit, sa cumpar ceva nou si masina sa stea la fel de cocotata... de asta intreb daca sunt mai multe suspensii pentru 1,9 tdi sau cate spire au arcurile...sa pot sa-mi dau seama ce sa caut.

16. T. Carmen Skoda Expert

Distantiere montate la tija amortizorului.
    Arcurile au niste marcaje. Te-ai uitat? Semnificatia lor:
    Front:
    Rear:

17. Akos Bronze Member

Locație:
    Tarnaveni, Mures
  18. crt82sil 1st Gear Member

Am dat jos azi o roata pe fata sa vad care e treaba cu arcurile. Eu le am pe cele de 130lb/in. Acum am nevoie de ajutorul vostru, cine are o fabia 1,9 tdi break care nu sta cocotata ca a mea, il rog mult sa-mi spuna si mie ce arcuri are. Multumesc anticipat!

19. nelu907 2nd Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    Salut,ma pregătesc și eu sa schimb în curând pe fata,Amortizor,Arc(o sa iau OEM),și Flanșe cu tot cu rulment (Sachs),la Amortizor ma puteți ajuta cu o clarificare intre Monroe și Sachs?.Va mulțumesc anticipat

20. gdrz 2nd Gear Member

Locație:
    Cluj-Napoca
    Eu am Monroe, dar am inteles ca ar fi foarte bune Kayaba (Kyb), peste Monroe si Sachs.

Distribuie pagina asta