1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.
  2. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Stergator spate-nu merge

Discuție în 'Skoda Octavia II' creată de mihnei, 11 Dec 2010.

1. Little Big

Little Big Moderator

Locație:
    Bucharest
    Motorasul asta nu ar trebui sa fie capsulat,ferit de umezeala?

2. lucian.1950

lucian.1950 Gold Member

Locație:
    Bucuresti
    Pai este el ambalat cit de cit, dar axul trebuie sa iasa afara, este mobil si pe acolo intra apa ...

3. BogdanRa 1st Gear Member

Unde gasesc, va rog, o schema de demontare a plasticului de la usa protbagajului pentru a ajunge la motoras?
    Multumesc anticipat

Ultima editare de un moderator: 13 Aug 2016
  4. T. Carmen Skoda Expert

5. BogdanRa 1st Gear Member

T.Carmen: acum ma uit, multumesc. Intre timp am trecut de partea cu clipsurile care jumatate au ramas pe portbagaj (hahaha, noroc ca nu rupte). Am facut si poze, ce am gasit inauntru era cutremurator ;-) Le pun diseara sau maine.

Cu ocazia asta am desfundat si duza de apa pe spate, dar nu am trecut mai departe.

Acum nu stiu cum sa scot motorasul. Am scos cele x suruburi mari + x suruburi mici cu floare hegaon-interior (inbus) + cele 3 piulite obisnuite cu saibe mari + am scos si piulita de deasupra de la stergator dar nu iese de pe soclu... Teoretic ar trebui s apot scoate ansamblul motor+pinioane+etc de tot, sau trebuie sa lucrez cu el prins de stergator? Am scos si priza de curent si legatura la duza de apa

Mai am o problema... incercand sa fac teste nu am reusit pentru ca motorul nu functioneaza cand portabagajul este deschis, deci nu reusesc sa mai vad daca motorul are sau nu curent ;-(

PS: site-ul ala este extraordinar... imi reamintesc si limba lui Voltaire, chit ca el nu a avut Skoda

Idei, va rog frumos?

Ultima editare: 13 Aug 2016
  6. T. Carmen Skoda Expert

7. BogdanRa 1st Gear Member

Multumesc! Foarte util... dar cred ca stiu si care este cauza. Eu eram la alt pas, pana la urma.
    Axul motorului sta prins pe bratul stergatorului, este plin de mizerie si nu nu se da scos, din pacate ;-(
    Am incercat si cu niste lovituri fine cat de cat, am incercat si cu tragere de inima pe ambele parti... Nu vrea sa iasa si basta! Chiar daca, sa zicem, motorul ar fi ars, tot acolo ar trebui sa ajung. Si nu pot... Am dat azi cu un degripant antirugina la greu si astept dimineata.

Oricum doua site-uri pline de resurse pt O2. Pana acum am dus-o doar in service Skoda, dar cand pentru a verifica ce a patit stergatorul mi-au cerut 700 de lei am stat si am zis pas... 700 de lei este o locomotiva buna, ca sa nu mai spun ca sunt 100 de beri baute la terasa ;-)

Mai citeam pe un forum de VAG despre problema asta a scoaterii bratului de stergator de pe axul de la motor, acolo spuneau ca u rezolvat-o cu ceva batai de ciocan... ;-)

PS: Am observat ca Skoda face sau foloseste piese facute in Ucraina. Interesant ;-)

8. al bundy

al bundy Platinum Member

Locație:
    Bucuresti
    Iti trebuie o presa de scos stergatoarele.

9. Hau 1st Gear Member

Salutare,am si eu o Scoda OC FL din 2013 Combi,ma poate ajuta cineva cu o informatie.
    De ce functioneaza stergatorul din spate cind sint cu masina in mers sau pun on fara sa-i dau nici o comanda?

Distribuie pagina asta