1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.
  2. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Stergator spate-nu merge

Discuție în 'Skoda Octavia II' creată de mihnei, 11 Dec 2010.

1. cristeamandrei

cristeamandrei Silver Member

Locație:
    Bucuresti
    Dar mie mi se pare absolut normal sa nu iti trebuiasca stergator pe spate daca nu-l ai :blahblah1: :keule:

2. andreidodo

andreidodo Bronze Member

Locație:
    ploiesti, bucuresti
    stiu unde e racordu ala, trist daca se strica ceva pe acolo, eu nu stiu cum sa pun poze cu rezolutie mare aici , ca atasam cum se da jos capacu de plastic din spatele haionului, si altele. Eu am masinile pana inclusiv 2010/2011.

3. efa982

efa982 Silver Member

Locație:
    bucharest
    Super tare cu concursul stergatorului :) la O2 break intr adevar este necesar, dar la berlina NU . Am mers in weekend in afara orasului si drumul era foarte murdar si ud. Tot spatele masinii era murdar si numarul nu se mai vedea, insa luneta era curata :drag:

4. cristeamandrei

Locație:
    Bucuresti
    Ma nu stiu cum numai mie mi se intampla, eu am venit de la munte vineri si am avut nevoie de stergatorul de pe spate.

5. andreidodo

andreidodo Bronze Member

Locație:
    ploiesti, bucuresti
    sunt de acord, uneori chiar ai nevoie de el. Mie nu imi place estetic

6. efa982

efa982 Silver Member

Locație:
    bucharest
    DA...interesant...nu stiu ce sa mai zic..cred ca e vorba si de gusturi aici. Acum daca tot il ai e pacat sa nu l folosesti :). Dar ma intrebam: de ce pe passat, audi a4, bora nu exista stergator spate? Pt ca e cam acelasi tip de masina cu fundul mai lung...:sos:

7. robi_17

robi_17 2nd Gear Member

Locație:
    Cluj Napoca
    Ma ajuta cineva, mi-a cazut stergatorul de pe suport si nu sterge luneta in totaliate (numai jumate merge), l-am pus eu inapoi dar sta numai asa de forma, mie frica sa nu-l pierd pe drum). Stie cineva cum se monteaza, cred ca ar trebui sa faca clic cand il pui la loc

8. efa982

efa982 Silver Member

Locație:
    bucharest
    Te-as ajuta cu placere, dar habar nu am...nu am asa ceva la masina.
    In cartea tehnica nu scrie nimic?

Ultima editare de un moderator: 29 Dec 2010
  9. Ionut_SIG

Ionut_SIG Silver Member

Locație:
    Bacau
    Daca nu face parte din dotarea standard a automobilului cumparat nou poate fi cerut, acesta este una din optionalele acestor masini asa ca daca vrei il poti cere la achizitionare daca nu nu, dar totusi de cele mai multe ori se merita.

Da ar trebui sa faca clic, vezi daca nu are mizerie in zona care se cupleaza, acel clic ar trebui sa fie de ajuns nu are cine stie ce sistem de siguranta.

10. lucian.1950

lucian.1950 Gold Member

Locație:
    Bucuresti
    Nu inteleg ce ti-a cazut ?! lama de pe brat sau bratul din ax ?! fii mai explicit, te rog, sa te putem ajuta .

11. robi_17

robi_17 2nd Gear Member

Locație:
    Cluj Napoca
    Mi-a picat lama de pe brat si nu mai sterge luneta pe toata suprafata. Mersi.

Ultima editare de un moderator: 29 Dec 2010
  12. cristeamandrei

Locație:
    Bucuresti
    impinge-l cu curaj spre clips, si da trebuie sa faca clic dar curata un pic locul sa nu cumva sa fie mizerie pe acolo.

13. robi_17

robi_17 2nd Gear Member

Locație:
    Cluj Napoca
    Am gasit problema, mi-a crapat suportul pentru lama la stergator, imi lipseste o bucata de plastic, gen poza atasata.
    Ma ajuta cineva unde as putea gasi plasticul (suportul) respectiv, lama e OK, la fel si bratul, numai ca nu sta lama pe brat din lipsa suportului.

14. lucian.1950

lucian.1950 Gold Member

Locație:
    Bucuresti
    Nu cred ca gasesti pe undeva capacelul ala singur asa ca pina faci rost de el iti recomand o solutie usor de realizat si care nu sare in ochi :
    Iei o capsa normala ( dintr-un capsator de la birou sau de acasa ) o incalzesti cu bricheta si o bagi calda fiind in carenajul bratului si capacel, ca in atasament.
    Poti sa-i dai pe urma cu un marker negru si nu o sa se vada decit daca stii ca e acolo si te uiti dupa ea. Daca ai nevoie vre-odata sa dai lama jos o scoti simplu... si in final pui alta .

Fișiere atașate:

15. dani16el 1st Gear Member

Locație:
    craiova
    si eu am patit la fel si nu erea nici o probelema la releu a trebuit sa schimb motorasu care e vre-o 4-5 mil

16. robi_17

robi_17 2nd Gear Member

Locație:
    Cluj Napoca
    Am rezolvta problema, mi-am luat o lama pt stergator care era cu suport inclus (40 RON, de la xxx). Multumesc pentru ajutor.

Ultima editare de un moderator: 10 Ian 2011
  17. dorde 1st Gear Member

Lamela stergatorului a ramas blocata in partea stanga a lunetei dupa ploaia de ieri si nu mai vrea sa se miste ,siguranta este buna ! Azi dimineata sa miscat 2 cm si atat.Stie cineva ceva ?

18. cgadalean

cgadalean Skoda Expert

Locație:
    Cluj-Napoca
    Lamela a ramas blocata sau bratul stergatorului?
    Din cate spui tu se pare ca problema e defapt la bratul stergatorului care din cine stie ce cauze s-a gripat. Fie ca a intrat apa la el, fie ca s-a scurs vaselina de pe angrenaj si umed fiind s-a ruginit si pana la urma s-a gripat.
    Verifica prima data daca vine curent la motoras inainte de a schimba piese pe acolo.

19. papiota 1st Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    VA salut.
    Dupa un accident in urma caruia a trebuit sa schimb haionul, nu-mi mai vine lichid la stergator.Are cineva idee cum as putea detecta unde s-a produs nasolia? Parca mi-e mila sa trag de capacul ala...are el niste cleme insa nu stiu cum sunt dispuse si mi-e frica sa nu comit o "nefacuta".

P.S. Parerea mea: stregatorul de haion este foarte util.

20. lucian.1950

lucian.1950 Gold Member

Locație:
    Bucuresti
    Pai nu ai nici-o sansa fara sa desfaci capitonajul . Trebuie sa urmaresti traseul furtunului de la trecerea de pe caroserie pe haion pina in conducta stergatorului. Numai asa vezi daca si pina unde iti ajunge lichidul . Daca nu ajunge pina in zona asta pasul doi este verificarea iesirilor la pompa si daca acolo este totul in ordine , ai incurcat-o, fiindca trebuie sa urmaresti traseul furtunului prin masina , sau sa tragi tu altul... dar nu cred ca vei ajunge pina aici.

Distribuie pagina asta