1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.
  2. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Spalator luneta defect

Discuție în 'Skoda Fabia' creată de Zorrocaesar, 16 Ian 2009.

1. Zorrocaesar 1st Gear Member

De cateva zile, nu mai merge spalatorul din luneta. Aud motorasul, stergatorul merge, lichid am, dar nici un.....spritz. Cum as putea sa verific unde e problema?

2. cgadalean

cgadalean Skoda Expert

Locație:
    Cluj-Napoca
    In spate pe partea stanga in portbagaj trebuie sa desfaci capitonajul si acolo vei vedea cablurile si furtunul de apa, in acea zona se mufeaza furtunul de la luneta cu furtunul ce vine din fata. O sa incerc sa fac rost de niste poze edificatoare dar numai mai tarziu... succes.

3. DAan 1st Gear Member

Locație:
    Oradea
    cgadalean, locatia pt butoias, e valabila pt combi sau sedan?

4. cgadalean

cgadalean Skoda Expert

Locație:
    Cluj-Napoca
    traseul furtunelor este valabil în cazul meu pentru combi(model deținut de mine) iar rezervorul pentru soluție este situat în fata rotii partea stângă

5. Ludu 1st Gear Member

Locație:
    Tirgu Mures
    Cam cat de greu se desface capitonajul?

6. cgadalean

cgadalean Skoda Expert

Locație:
    Cluj-Napoca
    Relativ usor, trebuie desfacute vreo 3 suruburi dupa care partea laterala vine aproape singura jos.

7. Ludu 1st Gear Member

Locație:
    Tirgu Mures
    dar unde sunt suruburile?:( eu nu vad decat o fasie continua de material

8. cgadalean

cgadalean Skoda Expert

Locație:
    Cluj-Napoca
    Daca e combi și ai portbagajul acoperit cu o fâșie de material care se rulează, aceasta bara(unde se rulează materialul) se scoate de deasupra scaunelor și acolo găsim 1 șurub, al 2-lea îl găsim în partea din spate unde se agață copertina de la portbagaj iar al 3-lea jur ca nu-mi aduc aminte pe unde se ascunde, poate pe sub lampa din portbagaj dar nu sunt sigur. Dar înainte de a desface ceva, folosește intensiv șprițuitorul la luneta si urmărește sa vezi pe sub mașină dacă sunt scurgeri de apa.

Ultima editare: 24 Dec 2009
  9. ovidel

ovidel 3rd Gear Member

Locație:
    Tarnaveni
    salut

Capitonajul acela de la haion la mine nu are nici un surub decat cleme pe interior si vine destul de greu jos, dar si eu am patit la fel de cateva zile si abia azi am descoperit unde eraq defectul. Incearca sa te uiti sub calculator sau ce este ala sub capota langa baterie trebuie sa fie un furtunas negru care este mufat si vezi daca nu este cumva iesit un furtunas afara din mufa , ai grj. ca este un semering mic acolo. Incearca sa-l bagi inapoi daca este iesit dar este umpic de chin ca intra cam greu. daca ai nevoie de sfaturi iti trimit nr. de tel. pentru ca si eu sunt din Judet. Mures. bafta

10. Ludu 1st Gear Member

Locație:
    Tirgu Mures
    ai dreptate, poate ca prima data ar trebui sa verific daca nu e iesit furtunasul din pompa ce duce in spate, mai revin pt. un nr. de telefon in caz ca imi prind urechile pe acolo:)

si sa nu uit... sarbatori fericite!!

11. ovidel

ovidel 3rd Gear Member

Locație:
    Tarnaveni
    La fel si tie

In legatura cu nr. de telefon ti l-am trimis la mesaje private.Cauta si il gasesti acolo. Cele bune si Sarbatori Fericite

12. DAan 1st Gear Member

Locație:
    Oradea
    eu am rezolvat problema, la mine era iesit furtunul de la pompa care ducea in spate.

13. cgadalean

cgadalean Skoda Expert

Locație:
    Cluj-Napoca
    Bine ca nu a fost nimic mai grav, si mai bine ca nu ai inceput sa demontezi nimic pe la interior.

14. DAan 1st Gear Member

Locație:
    Oradea
    mersi cgadalean!

15. e_cristina1986

e_cristina1986 1st Gear Member

Locație:
    Medgidia
    Salut, eu am aceeasi problema, motorasul se aude, nu ajunge lichidul pe luneta, dar imi curge in portbagaj.
    Eu am o Fabia Hatchback. Stie cineva cum se desface capitonajul de plastic al portbagajului meu?! Nu am reperat niciun surub, doar 2 "cleme" de cauciuc" pe care am incercat sa le scot dar mi-a fost frica sa nu stric ceva. Multumesc

16. cgadalean

cgadalean Skoda Expert

Locație:
    Cluj-Napoca
    @ e_cristina1986: daca cauti in sectiunea manuale ei gasi manualul "elemente caroserie" iar acolo la pagina 241 din acest manual vei gasi o poza cu partea care te intereseaza pe tine.

17. ovidel

ovidel 3rd Gear Member

Locație:
    Tarnaveni
    parerii

Cel mai bine ar fi sa verifici de unde curge. Daca curge in spate unde este si sistemul de inchidere al haionului inseamna ca poate cu frigurile astea a inghetat apa sau diuza pe unde sprituie apa iar cand ai dat drumul la motoras sa facut o mica presiune si a sarit afara furtunul de la diuza aceea care este in mijlocul axului de la stergator. Daca este asa trebuie dat capitonajul acela de plastic jos si sigur vei gasi problema.
    Asteptam raspunsul la rezolvarea problemei. bafta

18. ovidel

ovidel 3rd Gear Member

Locație:
    Tarnaveni
    sugestii in rezolvarea problemei

el are cleme pe interior , eu cand l-am dat jos am fortat umpic sa-l departez de tabla dupa care am bagat o surubelnita unde am vazut o clema si am fortat umpic si a iesit , uneori merge si cu mana cred depinde daca a mai fost desfacut.
    Scuze ca am dat QUOTE dar mia cazut netul si nu am putut adauga ce am uitat la EDIT . scuze moderatorilor

Ultima editare: 22 Feb 2010
  19. crior 1st Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    Problema stergator spate

Duza de la stergatorul spate nu mai stropeste lichidul. Cele din fata sunt OK. Ce poate sa fie?

20. Ionut_SIG

Ionut_SIG Silver Member

Locație:
    Bacau
    Uite ce usor.

Distribuie pagina asta