1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.
  2. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Skoda Yeti in 2019

Discuție în 'Skoda Yeti' creată de panteraroz, 2 Noi 2019.

1. panteraroz 1st Gear Member

Salut,

A venit vremea sa ma despart de dragul meu Seat Leon 1.9 TDI TCM Stage 1 cumparat acum 7 ani si 100.000 km. O masina cu adevarat exceptionala, dar cum are 12 ani, am decis sa o schimb, din fericire ramane intre prieteni.

Avand in vedere ca stau pe un drum ingust, neasfaltat, in panta, si am o pasiune pentru munte in toate anotimpurile (saracul Leon, unde nu a fost!) , as vrea sa imi iau un SUV mic 4x4 nu mai vechi de 5 ani, max. 80.000 km in bord si nu mai scump de 15.000 euro. M-am uitat la japoneze/coreene, dar n-am gasit ceva sa imi placa, doar motoare puturoase (1.6 aspirat) sau cu cilindree peste 2000 fara a dezvolta o putere pe masura.

Am revenit la VAG-uri, Karoq/Ateca/T-roc mi se par inca prea scumpe pt ceea ce fac asa ca am zis sa ma uit la modelele anterioare. Cum am mai avut Skoda (Fabia Combi 1.9 TDI din 2003, super si aia), mi-a atrast atentia o Skoda Yeti cu motor 2.0 TDI euro 6, 150 CP, cutie DSG 6+1, care intruneste criteriile vechime + km, pret 14.500 eur. Evident m-am uitat si dupa un Tiguan, sunt mai multe pe piata SH decat Yeti. Modelul abunda atat pe weltauto cat si pe OLX/Autovit, cu diferente mari de pret.

Pe weltauto sub 15.000 l-am gasit doar pe acesta https://www.dasweltauto.ro/detail/1...uan&sortAsc=true&sortCol=price&antrieb=Allrad dar cu motor euro 5 si transmisie manuala.

Pe OLX/Autovit sunt cateva sute, mult mai ieftine decat pe weltauto sau mobile.de si cu suspect de putini km in bord (gen masina de 5 ani cu 30-45.000 km) ceea ce ma face sa cred ca vreun an au stat sub o prelata cu fata zob sau au diferenta mare de km intre cutie si ECU.

Intrebarile sunt:
    - daca am sanse sa gasesc la 15.000 euro un alt SUV mic decent gen Tiguan, cu tractiune 4x4, cutie automata buna (m-am saturat de manuala), maxim 5 ani vechime si 80.000 km (o uzura normala de 15-16.000 km/an)
    - daca Yeti de 3 ani in stare perfecta, echipare Style, merita 14.500 euro.
    Multumesc!

Distribuie pagina asta