1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.
  2. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Skoda Superb vs. Mercedes E-Class

Discuție în 'Skoda vs Alte marci' creată de mallkpo, 8 Dec 2010.

1. mallkpo 1st Gear Member

2. cristeamandrei

cristeamandrei Silver Member

Locație:
    Bucuresti
    Daaaaaaa..... pai eu propun Tico vs Apollo 13 :p

Ultima editare: 21 Dec 2010
  3. MMM

MMM Bronze Member

Locație:
    Bot'şăni
    Având în vedere eşecul misiunii Apollo 13, câştigă... TICO!!! :thrashi:
    Acum serios, e oarecum aiurea să compari ce nu se poate compara: săgeata înaripată de la Skoda şi covrigul cu trei spiţe de la Mercedes! Tăt dăjteptu' care este ştie că Merţanu ie maşînă şî restu' ie alceva... :puke:
    Se plăteşte, efectiv, sigla! În rest, între modele cu design german din clase similare şi motorizări apropiate nu prea ar trebui să existe diferenţe notabile! Părerea mea...

4. pritulescu

pritulescu 5th Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    Si parerea mea este ca din Mercedes a cam ramas doar renumele. Daca ne uitam prin competitiile motorizate nu prea mai vedem nimic care sa ne atraga atentia. La raliuri nu se remarca aceasta marca, la formula unu nu mai stiu dar nu avea loc de Ferari si BMV, la anduranta ereau buni la prototipuri pana cand au decolat pur si simplu si de atunci nu au mai participat.

5. cristeamandrei

Locație:
    Bucuresti
    Eu sunt de parere ce Mercedes este Mercedes, ultima oara am mers cu un Clasa S si nu cred ca exista termen de comparatie, este evident ca detaliile fac diferenta, o cusatura frumosa un masaj in scaune aripioarele de la scaune care se strang pe tine sa nu cumva sa te rastorni din scaun, silenioasa de auzi tantarul in masina chiar si daca nu zboara, cred ca se auzeau pasii tantarului :p dar acum pe bune Skoda este o masina care bate la poponet multe alte marci de masini, dar este aiurea sa o compari cu un Mercedes, cert este ca daca ai Mercedes ai si bani multi de intretinere.

PS: asa este Apollo 13 VS Tico castiga tico, dar ai vazut tu vre-un Tico sa se ridice pana la altitudinea aia la care sa ridicat Apollo ? :p

6. MMM

MMM Bronze Member

Locație:
    Bot'şăni
    1. Cratima de la "vreun" merge direct la "s-a".
    2. Ţi-am răspuns cu glumă la glumă; acum vrei şi altitudinea la care se ridică un Tico? Poate poza unui Tico luată de posesor în avion... :p
    3. Nu am mers niciodată cu vreun S-Klasse, aşa că nu pot spune cât de silențios este. Părerea mea însă (ca șofer), este că trebuie să auzi zgomotul motorului, nu?!?!
    4. Sărbăutori fericite tutulor! :jump:

7. cristeamandrei

Locație:
    Bucuresti
    Bine mai MMM, gramaticistule, dar ma intreb de ce trebuie sa auzi motorul, tie inca iti mai "moare" ? :jump:
    In gluma am raspuns si eu. :p
    Acum daca te superi sa-ti fie de bine.:drag:

8. k_cristi87

k_cristi87 Silver Member

Locație:
    Gaesti
    Nu va luati la harta,nu e frumos:box:
    Sper sa nu continuati in stilul asta ca e de datoria mea sa actionez si nu mi-ar face placere cu voi...

9. MMM

MMM Bronze Member

Locație:
    Bot'şăni
    All right, Cristi, pace-pace între doi forumişti!
    Nu-mi plac "agramaticalităţile", nici măcar la europarlamentari, dar asta e! Data trecută când i-am atras atenţia colegului Andrei a zis că a făcut-o intenţionat, iar acum... :aggressive: O fi şi aşa, dar eu rămân la părerea mea, că e bine ca şoferul să audă totuşi mersul (rotund) al motorului, nu?
    Poate facem şi un sondaj pe tema asta...

10. Black Daniel Banned

Baietii, relax please !!!
    Incepeti sa deveniti mai rai decat mine si incepeti sa imi amenintati si "brandul" si cornitele :).
    Si pe mine ma zgarie rau de tot pe retina cate o "agramaticalitate" pe care unii o baga nu din greseala, nici pentru ca le-a scapat "deshtu'" pe tastatura, ci pentru ca asa cred ei ca s-a predat la clasa in ora aia cand ei bateau mingea pe maidan.
    Haideti sa fim mai toleranti. Cel putin saptamana asta, cat e postul Craciunului.

Ultima editare: 23 Dec 2010
  11. patratzel1988

patratzel1988 Silver Member

Locație:
    Focsani
    Gresit,stii cate motorizari are Mercedes Benz? peste 20.Nu poti compara Mercedes Benz cu Skoda NICIODATA.E diferenta de pret de la cer la pamant,cand mercedesul avea servodirectie si aer conditionat skoda inca facea autobuze.Haideti sa nu o dam de gard aiurea.Mercedes e o masina din clasa premium,dintotdeauna a fost,si eu sper ca va ramane cu totul,nu doar cu pretul,in gama premium.
    Oricum MB nu mai este ceea ce a fost odata.Am mers cu un MB din 82 diesel 3000,de afara spuneai ca e tractor,cel putin V8 ,si cand intrai in ea,si inchideai portierele aveai impresia ca ai surzit.M-a impresionat la maximum,sincer.In ea stateai precum in sufragerie,o dadeai pe D si puteai sa joci poker cu pasagerul din dreapta.Adica....e totusi o diferenta,pentru anul 1982,destul de mare,intre Skoda si MB.Sunt eu fan Skoda,dar trebuie sa fim realisti.
    Am mers cu un E290,din 96 care este exact cat o garsoniera,hidramat,nu cai multi,in schimb se misca bine pentru un diesel clasic aspirat.
    Oricum,la capitolul tabla,MB este INCREDIBIL de prost.Rugineste mai ceva ca un cui lasat in balta.

12. MMM

MMM Bronze Member

Locație:
    Bot'şăni
    Aşa e, nu pot să spun că am "probat" prea multe modele de Mercedes; cel mai recent, am cochetat o vreme cu ideea să-mi iau un A-Klasse, dar după ce am făcut un drive-test m-am întors la Skoda! :jump:
    Oricum, comparaţia era făcută între două modele post-2000, de asta am scris ce am scris. Şi apropo de autobuze, Skoda a fabricat şi tancuri: chiar armata română a avut în dotare tancuri Skoda! :gun2: http:/www.worldwar2.ro/arme/?language=ro&article=236
    Repet, comparaţia e făcută între două modele contemporane, iar eu (şi majoritatea celor de pe forum, cred) neconducând niciunul din cele în discuţie, îmi dau cu părerea în dulcele stil românesc!
    Ah, dacă e vreunul care le-a condus pe amândouă, e invitat să dovedească cu poze! :p Dacă nu, "ciocu' mic, că noi suntem la putere!" :slap:

Ultima editare de un moderator: 24 Dec 2010
  13. Juliano

Juliano 3rd Gear Member

Avand in vedere diferenta uriasa de pret ( mai cumparai o Fabia ) iar Mercedes este DOAR mai frumos in interior si putin mai "sigura" la drum si sa nu uitam acea forma de dric ( chiar seamana cu un dric ) as alege Superb-ul.
    Nu pentru ca sunt aici pe forumul Skoda ( sincer acum, eu sunt fan mare BMW dar imi place Skoda pentru pretul ei corect si chiar este o masina foarte buna ). Daca inainte tot ce vroiam era sa detin/conduc un BMW acum imi doresc o Skoda ( dar voi iubi mereu mai mult BMW decat Skoda ).

Ultima editare: 6 Ian 2011
  14. SPIDER

SPIDER 1st Gear Member

sincer eu iau acest vs drept o gluma
    MB -E class nu se poate compara cu nici un model skoda
    si aici ma refer la noile modele

Ultima editare: 3 Mar 2011
  15. Staff 1st Gear Member

Salutare. Intradevar Mercedes este Mercedes, dar cred ca cei de la Fifth Gear au vurt sa demonstreze altceva si anume faptul ca o masina precum Skoda nu este de lasat in urma. Vor sa deschida ochii persoanelor care sunt disperate dupa nume si nu dupa ceea ce poate o masina. Skoda se apropie destul de mult de Mercedes. Intradevar nu o sa-i depaseasca prea devreme, dar e acolo si ii inteapa in coaste. Eu unul, facand abstractie de faptul ca sunt posesor de Skoda, daca as avea nevoie de o masina family si as avea de ales intre Skoda, Mercedes, BMW si alte marci cu nume mare, as ramane tot la Skoda. In primul rand stim cu totii cum sunt drumurile Romaniei si nu cred ca-ti convine sa stai sa bagi bani cu "galeata" doar pentru ca ai vrut neaparat sa ai o masina cu renumele mai mare decat Skoda. Intradevar istoria isi spune cuvantul dar totusi...traim in 2012, diferentele numai sunt asa mari intre 2 branduri la capitolul "calitatea produsului finit". Ce e drept sunt detalii care fac diferenta. Dar doar atat. Cateva detalii de care te poti lipsi sincer. Si pentru colegul care a spus ca nu trebuie sa auzi motorul, ca masina trebuie sa fie silentioasa. Sunt de acord cu ce ai spus. Dar nu in proportie de 100% pentru ca sunt persoane carora le place sa auda cum "toarce" motorul. Printre aceste persoane ma numar si eu. Superbul meu este destul de silentios dar sincer...sunt momente in care ador sa opresc muzica, sa deschid geamul si sa aud cum suna motorul. Si alta chestie...nu este o asa mare rusine sa-ti moara motorul. Este o chestie fireasca care i se poate intampla oricarui "sofer profesionist". Depinde de moment.

Distribuie pagina asta