1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.
  2. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Skoda Scala Style 1.0 TSI

Discuție în 'Skoda Scala' creată de Adi Z, 13 Iun 2019.

1. Adi Z 1st Gear Member

Salutare!

Vineri am intrat în posesia noului model Skoda Scala . Motor de 1.0 / 115cp, model de echipare Style cu următoarele extraoptiuni:

- ACC ( până la 210 km )
    - faruri Top Led cu cornering
    - blocuri optice spate Top Led
    - driving mode selection
    - kessy
    - parbriz încălzit
    - volan din piele încălzit
    - senzori fata/spate + camera
    - trapa portbagaj electrică
    - oglinzi pliabile electric și cu efect antiorbire
    - side assistant

Și încă câteva briz briz-uri decorative

Mașina este super, am făcut vreo 350 km ( un drum până la munte și înapoi ), consum bun - 5,0 in regim de mers până în 100 km/h - 6,0 overall cu București și autostradă. ACC-ul este genial și de asemenea și farurile led, noaptea se vad extraordinar ( eu chiar având probleme cu condusul noaptea )

Ce m-a speriat un pic este consumul in oraș, pe o distanță de 18 km a fost cam 11l. Știu că motorul e prezent și pe alte mașini, ceva păreri legat de acest aspect ? Am înțeles că e posibil sa sa manance ceva mai mult la început dar la ce sa mă aștept pe viitor?

Și o alta problema ( ce tine strict de mine ) nu am reușit să fac wireless Smart link-ul sa funcționeze - am nevoie de un cod de activare ceva ? Știți unde as putea găsi un ghid ceva ?

A și să nu uit, poze mai jos ( sunt făcute cu câteva zile înainte să o iau )

PS: Sper să apară în curând și rubrica in forum pentru acest model

Fișiere atașate:

Popescu Liviu, mrc și efa982 apreciază asta.
  2. Little Big

Little Big Moderator

Locație:
    Bucharest
    Bine ai venit!Sa o stapanesti sanatos!Frumoasa culoare.Ce pret a avut?
    Voi ruga @admin sa creeze un board nou cu Scala.

3. Adi Z 1st Gear Member

Mulțumesc! Culoarea este velvet Red, ne-a plăcut foarte mult, și am vrut sa fie roșie având deja o Fabia de culoare roșie și știam in mare cam la ce sa mă aștept. Prețul de listă a fost aproximativ 21500 dar din care scăzut tichetul Rabla + o reducere prin compania la care lucrez => ~18700

Little Big apreciază asta.
  4. RemusF 1st Gear Member

Locație:
    Cluj-Napoca
    Salut

In primul rand, felicitari pentru masina si cat mai multi km fara incidente rutiere.

Smart Link functioneaza doar daca este conectat telefonul prin USB. Nu merge doar prin conexiune bluetooth. Cel putin asa este la Octavia. Dar poate asta e un feature nou pe noile modele de masini. Poti cauta in manualul masinii acolo ar trebui sa descrie toti pasii necesari pentru configurare

La consum nu prea are rost sa te uiti pana treci de vreo 5000 km. E normal sa consume mai mult pana se "rodeaza" motorul.
    Plus, motorul consuma mai multa benzina pana cand ajunge la temperatura optima(>80 grade la uleiul din motor). Daca mergi doar distante scurte in oras, atunci calculatorul de consum va inregistra doar consumul acela crescut cat motorul este rece.

Desi motoarele astea noi nu mai au nevoie de rodaj exista cateva chestii utile care le poti face pentru buna functionare a motorului pe termen lung:
    - in primii 1000km nu da mai mult de 4000 RPM(asta mi se pare ca scrie si in manual)
    - in primii 1000km nu folosi ACC(e ok sa il testezi asa 50-100 de km). Ideea e ca ACC iti tine turatia motorului relativ constanta, iar pentru un "rodaj" bun, trebuie sa variezi turatia.
    - in primii 1000km(si nu numai) incearca sa eviti drumurile dese pe distante foarte scurte(2-3-5 km). Motorul are cea mai mare uzura cand este rece(uleiul nu asigura ungere buna pana cand nu ajunge la temperatura optima) + consum mare de benzina

-in general incearca sa nu turezi motorul excesiv pana cand ajunge la 70-80 de grade uleiul (la skoda poti afisa temperatura uleiului pe afisajul maxidot) pentru a evita uzura prematura.

Enescupaul apreciază asta.
  5. Enescupaul

Enescupaul 1st Gear Member

Să o stăpâniți sănătoși și sper să ne bucurăm de ele, mulți ani, fără probleme! Ieri, am luat și noi o Scala Style, pe alb. De-abia încep să fac cunoștință cu ea... fost posesor de Ford Focus Combi, motorină, 90 CP etc... Așa că, am trecut de la ClubFord (forum) la ClubSkoda. ;D
    Ceva idei de unde se pot lua protecții (ornamente) pentru praguri și portbagaj? Avem deja covorașele de cauciuc și protecție de ”tunel median” puse. Ce am văzut pe net au înscrise modelul specific, nu doar Skoda. Cele de Scala nu au apărut... încă.
    Toate cele bune!

6. Pintiliosul

Pintiliosul Gold Member

Locație:
    Maramures/Baia Mare
    Adi Z
    Sa o stapanesti sanatos si sa ai noroc la ea. Bine ai venit alaturi!
    *Observ o tendinta a producatorilor europeni de a oferi o gama f. larga de modele. Dar din pacate: aceeasi Marie cu alta palarie.

7. Horatiu

Horatiu 1st Gear Member

8. Stefan Cuculeac 1st Gear Member

Salutare si sa o stapanesti sanatos. Sa ne lasi parerile tale ca si pe mine ma intereseaza una. Am fost ieri in showroom si am testat-o insa nu aveam ce vroiam eu. pe scurt eu vreau cutie automata si ceva dotari (care ajung la ~21000 euro cu tot cu reducere).

o intrebare:
    - in cat timp ti-a adus-o (daca ai configurat-o)

9. ClaudiuM 1st Gear Member

De la dealer, coduri:
    ornamente praguri : 657071303 (momentan numai pentru fata)
    folie protectie portbagaj/incarcare 657061197
    ornament protectie incarcare 657061195

PS. sau ornament praguri 3D pe rosu/negru 657 071 310

Ultima editare de un moderator: 31 Iul 2019
    Enescupaul apreciază asta.
  10. Enescupaul

NU CITA ULTIMUL MESAJ!

Mulțumesc! Toate cele bune!

Ultima editare de un moderator: 1 Aug 2019
  11. Ianculescu Stefan

Ianculescu Stefan 1st Gear Member

Locație:
    Targu-Mures
    Salutare,

Acum doua saptamani am dat si eu comanda de o Skoda Scala, echipare Style, cu motorizarea 1.0 TSI, cutie manuala, iar ca optionale am mai adaugat cotiera spate si jate Volans pe 17". Culoarea, Steel Grey, am primit-o cadou din partea dealerului. Timp de livrare 16 saptamani, iar ca pret final, in care este inclus tichetul rabla si discount-ul dat de dealer, 15650 euro.

De acum, sper ca RABLA sa inceapa in luna septembrie, cum a fost si anul trecut, si cum a preconizat si dealer-ul, si sa ajunga cat mai repede, sa ma pot bucura de jantele pe 17, pana da zapada.

Cei care ati intrat deja in posesia masinii, imi puteti da ceva impresii?

Multumesc,

12. Little Big

Little Big Moderator

Locație:
    Bucharest
    O sa plangi un pic cu jantele pe 17 la ce balon au..Dar na,e placerea ta!

efa982 apreciază asta.
  13. Ianculescu Stefan

Ianculescu Stefan 1st Gear Member

Locație:
    Targu-Mures
    Balonul e de 50 pe R17, fata de 55 pe R16, deci nu e cine stie ce diferenta. Am avut pe masina veche, balon de 45 pe rotile de 17, si nu a fost bai. Iar la test drive, masina cu care am mers, avea roti pe 17, si nu am simtit vreun discomfort la denivelari.

14. Little Big

Little Big Moderator

Locație:
    Bucharest
    Atunci ar trebui sa fie ok..45 pentru ce drumuri avem,nu stiu..50,55 e ok.

15. VasileS 1st Gear Member

Vă salut.
    Am hotărât să-mi vând Mazda și am dat săptămâna trecută avansul pentru o Scala Ambition. (Căutam de cca 2 luni o japoneză și am fost la ITP la Skoda. Stând acolo, am zis să intru în showroom. Și era expusă Scala. Și nu am mai căutat altă mașină) Vine în circa 15 săptămâni. Motor 115 cp, roșu corrida, cu ceva mici extra opțiuni și cu discount de la dealer prețul este de 15500 euro. Este prima Skoda la mine, sunt fiabile? Comparativ cu prețul. Cum sunt costurile de întreținere?
    Mulțumesc.

16. MihaiA 1st Gear Member

Salut ,

Si eu ma gandesc foarte serios la o Skoda Scala . Exista fericiti posesori care ne pot ajuta cu cateva raspunsuri?

Multumesc

17. Enescupaul

Cu drag, dacă pot și mă pricep. Aștept/ așteptăm întrebările.
    Eu am Skoda Scala 1.0TSI, Style cu ceva opționale...

18. MihaiA 1st Gear Member

Salut Paul

1. Banuiesc ca te afli intr-un oras mare. Care este consumul mediu numai in oras?
    2.Cum este izolarea fonica a masina ? Stiu ca topicul e prin definitie subiectiv dar pe autostrada ti se pare zgomotos inauntru ? Dar in oras ?
    3. Eu tot la motorul de 95 HP ma gandesc. Ti se pare ca e destul de puternic pentru greutatea masinii?
    4.Top 5 lucruri care nu-ti plac asa mult sau te deranjaza ( nu ma refer la lipsa unor dotari) ?
    5. Ce ai recomanda cuiva care sa gandeste sa achizitioneze Skoda Scala ? Anumite dotari obligatorii ? Recomandare dealer ? Etc

19. Enescupaul

Încerc să răspund punctual:
    1. Nu stau în oraș mare. Stau într-o stațiune pe Valea Ph. Deci, am de urcat, coborât etc. Am fost și prin București cu ea (o am doar de 1 lună și jumătate). E motorul de 115 și sunt destul de mulțumit, ținând cont că am trecut de la un Ford Focus I, TDDI, combi și eram destul de speriat cu consumul la benzină/ turbo. La cei cca 1500km, de la început are o medie de 5,6. Asta ar însemna că în oraș ar fi cam peste 6.5 - 7, deoarece pe DN1 am avut o medie de 3,5-4 cu cca 90-110/oră. Drept e că eu mă relaxez la condus - nici pe cealaltă nu aveam un stil ”sportiv”, feroce. Am băgat benzină de 95 de la Petrom, obișnuit fiind cu cealaltă (motorină) tot de la ei- nu știu dacă e cea mai bună sau nu...
    2. Nu pot da un răspuns decât subiectiv, trecând de la un motor diesel, generație 2001, la benzină, generație 2019... Pentru mine e ca-n studio, cu acustica muzicală - am opționalul cu 6 boxe. La semafor, când opresc, se aud motoarele celor din jur și am impresia că s-a oprit al meu - Start/Stopul nu se activează dacă ai clima activă. Când forjez puțin, se aude (din punctul meu de vedere) foarte plăcut turbina și se simte forța. În rest, contează mult și cauciucurile și calitatea drumului - astea se aud. Mașina îmi place foarte mult, ca izolare fonică.
    3. Față de dieselul de 1.8l, pantele grele pe care le urcam cu a II-a, le urc cu viteza I, a III-a cu a II-a etc. Important e să ai cel puțin 2000 turații. Oricum, nu am simțit că nu m-ar duce, chiar cu 4 persoane - nu am vrut să forțez prea mult, nefiind recomandat în primii 4-5000Km.
    4. Cu plusuri, cu minusuri, ținând cont și de preț (nu e din categoria mașinilor scumpe), nu am prea mari plângeri. Se putea un reglaj electric la scaune - este mecanic, dar nu te joci toată ziua la el. Acum caut jante de aliaj pentru un set de iarnă - au dimensiuni mai puțin folosite și prețul originalelor este destul de scump. În rest, nu îmi pare rău deloc de achiziție. Repet, depinde de la ce mașină pleci, ce dotări și ce an. De spațiu, nu mai zic - i se zice hatchback dar are dimensiuni aproape de combi.
    5. Deși sunt din Prahova, cei din Ploiești nu au vrut să dea niciun discount de dealer, susținând că e mașină nouă. Așa că, dacă am vrut albă (și cea veche era), am ajuns la Bacău să o luăm. Comunicarea a fost super - am folosit internetul și ne-am dus în ziua Z de am luat-o.
    Am avut oferte la fel de bune și în București, dar erau pe albastru, velvet roșu și maron. Am luat Style, cu o echipare inclusiv opționale ceva ”standard” - am văzut că ei aduc o echipare la nivel de țară pe la 18350euro - sunt pe situl Skoda, la mașini din stoc. Opționalele, nu mori fără ele dar îți fac viața mai frumoasă - cameră și senzori spate, side assistant (te atenționează când ai mașini în stânga/dreapta cu lumină în oglinzile retrovizoare), front assistant (păstrează distanța față de mașina din față), geamuri fumurii pe spate și lunetă, smart link (pot folosi Waze, telefonul etc), proiectoare ceață cu funcția cornering, cotieră centrală, piele, oglinzi pliabile electric.
    Cam atât. Nu știu cât e de ajutor ce am zis. Cert este că, dacă vrei o mașină să faci drifturi, să cari o rulotă (deși zice că duce cca 650kg), să cari saci de ciment sau ceva de tipul ăsta, motorul de 1l nu e pentru așa ceva. Noi am vrut o mașină de familie și suntem foarte mulțumiți, deocamdată.
    Ce recomand? Un drive test obligatoriu, să vedeți dacă vă place: la noi a fost dragoste la prima vedere, după ce, timp de 6 luni am studiat Ford Focus Titanium simplu, sedan. Am făcut bine sau rău, timpul va hotărâ. Deocamdată, nu ne pare rău deloc de alegerea făcută.

20. Cnadrian 1st Gear Member

Va salut,
    Ma tot interesez de Scala, de ceva timp...aveti motorul de 115 cp? Imi puteti spune si mie despre ce dealer este vorba?
    Va multumesc frumos!

Distribuie pagina asta