1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.
  2. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Skoda Scala Style 1.0 TSI

Discuție în 'Skoda Scala' creată de Adi Z, 13 Iun 2019 la 08:48.

1. Adi Z 1st Gear Member

Salutare!

Vineri am intrat în posesia noului model Skoda Scala . Motor de 1.0 / 115cp, model de echipare Style cu următoarele extraoptiuni:

- ACC ( până la 210 km )
    - faruri Top Led cu cornering
    - blocuri optice spate Top Led
    - driving mode selection
    - kessy
    - parbriz încălzit
    - volan din piele încălzit
    - senzori fata/spate + camera
    - trapa portbagaj electrică
    - oglinzi pliabile electric și cu efect antiorbire
    - side assistant

Și încă câteva briz briz-uri decorative

Mașina este super, am făcut vreo 350 km ( un drum până la munte și înapoi ), consum bun - 5,0 in regim de mers până în 100 km/h - 6,0 overall cu București și autostradă. ACC-ul este genial și de asemenea și farurile led, noaptea se vad extraordinar ( eu chiar având probleme cu condusul noaptea )

Ce m-a speriat un pic este consumul in oraș, pe o distanță de 18 km a fost cam 11l. Știu că motorul e prezent și pe alte mașini, ceva păreri legat de acest aspect ? Am înțeles că e posibil sa sa manance ceva mai mult la început dar la ce sa mă aștept pe viitor?

Și o alta problema ( ce tine strict de mine ) nu am reușit să fac wireless Smart link-ul sa funcționeze - am nevoie de un cod de activare ceva ? Știți unde as putea găsi un ghid ceva ?

A și să nu uit, poze mai jos ( sunt făcute cu câteva zile înainte să o iau )

PS: Sper să apară în curând și rubrica in forum pentru acest model

Fișiere atașate:

efa982 apreciază asta.
  2. Little Big

Little Big Moderator

Locație:
    Bucharest
    Bine ai venit!Sa o stapanesti sanatos!Frumoasa culoare.Ce pret a avut?
    Voi ruga @admin sa creeze un board nou cu Scala.

3. Adi Z 1st Gear Member

Mulțumesc! Culoarea este velvet Red, ne-a plăcut foarte mult, și am vrut sa fie roșie având deja o Fabia de culoare roșie și știam in mare cam la ce sa mă aștept. Prețul de listă a fost aproximativ 21500 dar din care scăzut tichetul Rabla + o reducere prin compania la care lucrez => ~18700

Little Big apreciază asta.
  4. RemusF 1st Gear Member

Locație:
    Cluj-Napoca
    Salut

In primul rand, felicitari pentru masina si cat mai multi km fara incidente rutiere.

Smart Link functioneaza doar daca este conectat telefonul prin USB. Nu merge doar prin conexiune bluetooth. Cel putin asa este la Octavia. Dar poate asta e un feature nou pe noile modele de masini. Poti cauta in manualul masinii acolo ar trebui sa descrie toti pasii necesari pentru configurare

La consum nu prea are rost sa te uiti pana treci de vreo 5000 km. E normal sa consume mai mult pana se "rodeaza" motorul.
    Plus, motorul consuma mai multa benzina pana cand ajunge la temperatura optima(>80 grade la uleiul din motor). Daca mergi doar distante scurte in oras, atunci calculatorul de consum va inregistra doar consumul acela crescut cat motorul este rece.

Desi motoarele astea noi nu mai au nevoie de rodaj exista cateva chestii utile care le poti face pentru buna functionare a motorului pe termen lung:
    - in primii 1000km nu da mai mult de 4000 RPM(asta mi se pare ca scrie si in manual)
    - in primii 1000km nu folosi ACC(e ok sa il testezi asa 50-100 de km). Ideea e ca ACC iti tine turatia motorului relativ constanta, iar pentru un "rodaj" bun, trebuie sa variezi turatia.
    - in primii 1000km(si nu numai) incearca sa eviti drumurile dese pe distante foarte scurte(2-3-5 km). Motorul are cea mai mare uzura cand este rece(uleiul nu asigura ungere buna pana cand nu ajunge la temperatura optima) + consum mare de benzina

-in general incearca sa nu turezi motorul excesiv pana cand ajunge la 70-80 de grade uleiul (la skoda poti afisa temperatura uleiului pe afisajul maxidot) pentru a evita uzura prematura.

Distribuie pagina asta