1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.
  2. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Skoda Octavia Tour 1.9TDI de 101CP sau Alfa Romeo 156 1.9JTDM de 150CP

Discuție în 'Skoda vs Alte marci' creată de code_x90, 30 Sep 2010.

1. code_x90

code_x90 1st Gear Member

As dori sa schimb Matizul din dotare cu o alta masina pe motorina.Ar fi doua soluti: Skoda Octavia Tour 1.9TDI de 101CP sau Alfa Romeo 156 1.9JTDM de 150CP. Skoda este din 2003 si Alfa din 2004.Amandoua se incadreaza in bugetul de 5000-6000 euro.As dori sa imi spuneti parerile voastre in legatura cu cele doua masini.

2. AndreiHTX

AndreiHTX Platinum Member

Locație:
    Bucuresti
    salut.. pai in primul rand depinde de bugetul de care dispui pt revizii...din cate stiu alfa romeo au preturile destul de piperate atat la piese cat si la revizii . in al 2-lea rand depinde si ce vrei sa faci cu masina, pe unde mergi si cat mergi... daca esti genul care vrea putere cat se poate si viteza mergi pe alfa...daca esti om ponderat linistit si te intereseaza o masina fiabila,costuri de intretinere relativ mici, tinuta de drum foarte buna si siguranta atunci mergi pe Skoda!

3. code_x90

code_x90 1st Gear Member

In primul rand iti multumesc pentru parerea data AndreiHTX.
    La fiabilitate sincer nu stiu dar tind mai mult spre Skoda, la putere iti dau dreptate ca Alfa este mai ”nervoasa”, in schimb la siguranta Skoda care am vazut-o are 2 airbag-uri si Alfa 12, plus cauciucuri mai mari, plus TRC in favoarea Alfei.Oricum pana peste doua luni cand primesc finantare maiam timp sa primesc pareri de la colegi de pe forum.:)

4. Staff 1st Gear Member

salutare. am auzit foarte multe pareri proaste despre alfa. sincer sunt fan 159, dar dupa cele auzite mi-a trecut. am inteles ca sistemul electric este foarte prost si service-ul este destul de piperat pe langa cel de la skoda. sper sa nu-ti fi raspuns prea tarziu incat sa iei o decizie.

Distribuie pagina asta