1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.
  2. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

skoda octavia sau volkswagen jetta

Discuție în 'Skoda vs Alte marci' creată de alex.tircovnicu, 8 Sep 2009.

1. alex.tircovnicu 1st Gear Member

Skoda Octavia: 1.4TSI Business, DSG + optiuni pana in 20.000E
    v.s.
    Volkswagen Jetta: 1.4TSI ComfortLine, DSG + optiuni pana in 20.000E ​

La nivel de dotari, in acesti bani, balanta se inclina spre Jetta (dar nu cu mult incat sa fie decisiv, se pot face unele compromisuri- totusi Jetta vine cu multe standard desi nu este HighLine).

Alte variante mai sunt:
    La Octavia motorul 1.9 TDI dar parca suna mai bine 122 de cai.
    La Jetta: renunt la majoritatea optiunilor dar imi iau 2.0 TSI de 200 de cai. :D
    Deci inca o dilema: multe dotari(confort) v.s. motor mare(adrenalina).

Un alt mare semn de intrebare, pentru mine, este urmatorul:
    Greutatea lor pentru aceeasi motorizare (1.4 TSI) :
    Octavia: aproape 1.9T
    Jetta : nici macar 1.4T
    De ce o diferenta atat de mare? Caroseria ?

Sincer ma mir ca nu a aparut acest thread pana acum tinand cont ca Jetta e din ce in ce mai des intalnita pe drumurile noastre.

P.S.Argumente care se bazeaza pe consumul de combustibil nu ma intereseaza.

2. cgadalean

cgadalean Skoda Expert

Locație:
    Cluj-Napoca
    Octavia - masina putin mai mare, poate fi folosita si ca masina de firma, de familie, incapatoare, fiabila... dar stati... la fel e si Jetta... te uiti la ce iti dicteaza inima si alegi, dar sa nu uiti ca motorizarile mici au taxa si impozite mai mici ...

3. alex.tircovnicu 1st Gear Member

:)

Mi-am luat Toyota

4. turbojack

turbojack Silver Member

Locație:
    Cluj
    Buna alegere.
    Ce model,motorizare?

5. cgadalean

cgadalean Skoda Expert

Locație:
    Cluj-Napoca
    Atat doar??? Mi-am luat Toyota si gata???
    Asa cum spunea si Turbojack, ne intereseaza o scurta prezentare insotita de cateva poze. Sa o folosesti sanatos si sa ai parte de drumuri bune.

6. alex.tircovnicu 1st Gear Member

:)

Am facut preluare de leasing la un RAV4.
    In mod normal nu luam second dar il cunosc pe fostul proprietar si stiu ca e OK masinuta.
    Masina face 2 ani in noiembrie, ceea ce inseamna ca mai am garantie la ea inca un an.
    Are 31.000Km, a fost bine intretinuta, fara incidente.
    Motorizare: 2.0 VVT-i (152 de cai)
    Echipare Luxury (Full option, fara navigatie). Dar am vazut pe net pe la 500E navigatii dedicate RAV4.
    Dezavantaje: Cutie manuala+suspensii tari.
    Consum: surprinzator dar ca in carte 11 urban.(Asta cat am mers 2 zile , fara AC). Afara inca nu am apucatsa ies cu ea.
    Avantaje: Faptul ca deja o am (dupa Jetta sau dupa Octavia stateam cam 3 luni ).
    Ca pret, tot pe la 20.000E o scot- desi ea noua a fost cam 33.000E.

Distribuie pagina asta