1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.
  2. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

skoda octavia sau audi a4

Discuție în 'Skoda vs Alte marci' creată de nt.lupu, 13 Ian 2010.

1. nt.lupu 1st Gear Member

salut
    doresc sa imi achizitionez o masina dar am o mica dilema.
    am de ales intre o skoda octavia rs 1.8t 179cai full option 160k km si un audi a4 1.8t 150cai tot full 140k km, ambele din 2002 si pret asemanator
    mentionez ca skoda este din germania si audi din romania
    niste pareri?

2. JurasikMan

JurasikMan Skoda Expert

Locație:
    Brasov
    Skoda :
    suspensie fata mcpherson - mai ieftin de servisat
    mai putin bine insonorizata
    mai putin stabila pe curbe mai ales daca are PDG
    model invechit moral

Audi
    suspensie multilink - mai scumpa si mai pretentioasa
    tinuta de drum superioara
    materiale bune la interior
    insonorizata excelenta
    modelul 2002 invechit moral

La amandoua vei pierde la pret la revanzare. La Skoda din cauza imaginii de firma iar la Audi din cauza suspensiei scumpe care cedeaza pe drumurile noastre.
    Motoarele sunt sensibil egale. Ce castigi la Skoda din CP , recuperezi la Audi dintr-o cutie mult mai buna . Daca le pui una langa alta pe un circuit , va fi o chestie de valoare a pilotului cine va castiga.
    La rulajele mentionate de tine , ai grija de starea turbinelor. Nu sunt facute sa duca cu mult mai mult, chiar daca sunt de benzina si nu de diesel .
    In rest, Audi e masina de golanas iar Skoda de om mai asezat.
    Probabil ca deja ti-ai facut o parere si ai ales , dar cauti pe cineva sa-ti confirme alegerea facuta. Ia-o pe cea mai buna tehnic . La masini de varsta asta , cateva necazuri gen : turbina bulita , caseta de directie cu joc , ambreiaj dus ( foarte plauzibil din cauza tipului de motor ) , practic iti dubleaza valoarea masinii ( jumate achizitie si jumate mentenanta ) .
    Oricum , nu vei fi regele soselelor . Va veni unul cu un Corado vechi din '92 sau un opel astra GSI si o sa iti dea gaz in nas de nu o sa te vezi :).

3. AndreiHTX

AndreiHTX Platinum Member

Locație:
    Bucuresti
    eventual un 325i e36 ahhh:wub:
    eu unul as inclina spre skoda...acum depinde si de bugetul tau disponibil pentru intretinere...toata lumea stie ca audi e mult mai scump....si la piese si la tot...si sa fim seriosi noi nu avem drumuri incat sa pui masinile la presiunile la care sunt supuse pe un circuit...in viata de zi cu zi nu faci curse cu ele...eh asa una mica la semafor se mai intampla aici are avantajul skoda deoarece e mai usoara si mai puterinca...dar daca esti in zona de munte...audi sta lipit pe asfalt...nu ca skoda ar fi instabila....insa cum a spus si jurasik totul depinde de sofer! bafta la alegere fa ce-ti dicteaza inima.... Skoda

4. nt.lupu 1st Gear Member

am gresit eu 240k la audi plus ca e in tara din 2008
    skoda e in germania
    si dupa un calcul drum taxa rar ajung cam la acelasi pret

eu tind spre audi dar km si faptu ca e de 2ani in tara ma cam fac sa bat mai mult spre skoda plus ca e modelul sport si e un plus
    si nu vreau masina de liniute, vreau una care sa sa aiba cativa cai in plus dar nici prea exagerat, cum sa zic nici prea mult dar nici sa ma rog de ea sa traga

Ultima editare de un moderator: 13 Ian 2010
  5. Pippo

Pippo 5th Gear Member

Locație:
    Tarnaveni
    Totusi sa cumperi un benzinar la 240 kkm... nu crezi is cam multi?Cum au zis si ceilalti colegi daca turbina si ambreajul nu au fost schimbate de actualul proprietar....probabil le vei face tu....costa o gramada de bani.
    Plus la consum te ai gandit? consumul in oras e pe undeva pe la 12% si cel mixt pe la 8-9L
    Si ca performate in demaraj is cam egale,fiind audi numai cu 150 cp dar cutia e mult mai buna ca la skoda...si tot pe acolo iasa.
    Parerea mea mai bine cumperi un diesel de peste 116 cai,sau ii faci modificare de soft sa mai castigi cp, si cam pe acolo v a merge ca un 1.8T dar consumul nu v a fi niciodata 12%.
    Eu am avut prima data diesel,si am zis ca e prea puturoasa si vreau benzina.Zis si facut intradevar benzinarul a fost mai silentios,in viteza 1 si 2 a sarea dar din a 3 a nu se mai ducae ca diesel ul,si consumul cu jumatate in + fata de diesel(ca si CP dieselul si benzinara erau cam egale diferenta de vre o 5 cp).
    Daca nu tii cont si de consum merita 1.8T,daca iei in calcul si consumul atunci se schimba treburile.

6. nt.lupu 1st Gear Member

nu consumu e problema. tot timpu am fost cu benzinarele si is constient de consum
    apropo audi s.a vandut. dar am mai mai gasit ceva mai scump putin si mai putini km, am gasit si un diesel 1.9 131 cai dar toate audi care le.am gasit au putine optiuni. skoda e full
    totusi nu stiu ce sa aleg

7. JurasikMan

JurasikMan Skoda Expert

Locație:
    Brasov
    Daca esti rational, o vei alege pe cea mai buna tehnic. Daca esti un tip sentimental , o vei alege pe cea mai "cool" , pe cea in care te simti mai bine la volan , pe cea care te impresioneaza mai mult la prima aruncatura de ochi .
    Deci ,
    " nu cata in departare , fericirea ta , iubite " ,cum a zis Eminescu in Floare Albastra. Fericirea ta e langa tine. Oricum vei fi dezamagit de oricare. La un moment dat se va defecta ceva si va trebui sa o repari . Atunci ai sa fi convins ca la cealalta nu s-ar fi intamplat asa o tragedie :idea:b
    Ca "EDIT " :
    ... azi am fost cu a mea la service . I-am schimbat placutele pe fata si cablul de frana de mana pe spate. Am dat cu totul vreo 350 Ron. Parca ieri o iubeam mai mult. Nu stiu de ce , dar ma simt tradat si dezamagit. :p

8. AndreiHTX

Locație:
    Bucuresti
    eu un zic sa iei skoda...pe mine ma bantuie un gand sa caut sa vand octavia mea si sa depun avansul pentru un O3 rs:wub: insa vezi sa nu ramai si fara skoda aceea...

9. nt.lupu 1st Gear Member

s-au dat alea pe germania. am gasit in tara una acum. e plecat in cursa cel cu masina; cand vine, vorbesc cu el si daca e in regula cred ca merg pe skoda.

Ultima editare de un moderator: 19 Ian 2010
  10. AndreiHTX

Locație:
    Bucuresti
    te asteptam cu poze detalii si altele:)

11. nt.lupu 1st Gear Member

mi.am luat superb pana la urma

12. AndreiHTX

Locație:
    Bucuresti
    s-o stapanesti sanatos! vino cu poze sa o vedem si noi:)

13. nt.lupu 1st Gear Member

numarul s.a schimbat intre timp si nu am apucat sa fac alte poze

Fișiere atașate:

14. mihai.cezar

mihai.cezar 1st Gear Member

Locație:
    suceava
    din pacate nu am mai putut intra pe celalalt cont. si nici pe mail nu merge. a trebuit sa fac altu...:(

Distribuie pagina asta