1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.
  2. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Skoda Octavia RS (2001) vs Ford Fiesta 2009

Discuție în 'Skoda vs Alte marci' creată de bgy, 13 Feb 2011.

1. bgy

bgy 1st Gear Member

salut..mai direct:
    Octavia RS 1.8T, 180 cai.
    Ford Fiesta 1.6, 120+20 (evacuare)

am un prieten care are fiesta si spune ca daca ar da o liniuta ar fi cu 0.1 secunde in spate la RS (asta calculata de el cu Power to weight ratio)
    nu intelege ca la o masina exista si turbo care ajuta foarte mult
    pe langa la rs cuplu e vreo 230nm si la fiesta 152nm

deci spus de el:
    cuplu nu conteaza la o liniuta si nici turbo..."eu plec in 4000 la cuplu maxim si tot la fel ma duc"

puteti sa-mi dati un raspuns si mie? 0.1 secunde? :))

2. Black Daniel Banned

Da. Continuati cu NFS.

3. bgy

bgy 1st Gear Member

nu serios....trebe sa-i arat postu la asta....el moare tot cu power to weight..

4. AndreiHTX

AndreiHTX Platinum Member

Locație:
    Bucuresti
    startul cu siguranta l-ar castiga fiesta dar dupa treapta a 2-a se duce skoda... (am fost martor la o liniuta intre un vRS si un r19 16v)

5. Staff 1st Gear Member

gandeste-te doar la faptul ca soferul face totul la o masina...sa-ti dau un exemplu, acum puteti sa ma considerati cum vreti dar realitatea este aceasta. Am un superb 1.9 TDI, 115 cp. Am facut o intrecere oarecum "completa" cu un Opel GTS 1.9 TDI 150 cp. Toata treaba se intampla pe splai intre grozavesti si unirii. Am facut cursa cu el si la absolut toate capitolele skoda mea a castigat. Tin sa spun ca opelul pe langa cei 35 de cai in plus are si un cuplu mai mare, si o greutate cu 100 kg mai mica, dar s-a intamplat. De asta spun ca nu masina conteaza cel mai mult ci soferul. Sustin ceea ce a spus andrei, si anume ca fiesta il face la plecare. Fiesta e mai usoara. Dar atat. Skoda catiga categoric daca sunt soferi care stiu sa faca o "liniuta".

Distribuie pagina asta