1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.
  2. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Skoda Octavia Facelift vs. Toyota Avensis

Discuție în 'Skoda vs Alte marci' creată de Eastmaster, 10 Apr 2011.

1. Eastmaster 1st Gear Member

Salut! E primul meu post clubskoda si as vrea sa va intreb voi ce ati alege dintre o skoda octavia facelift si (noua) toyota avensis(indiferent de motorizare).
    Eram pana acum hotarat pt. achizitionarea unei masini de clasa medie, si dintre multe optiuni (Alfa 159, mondeo, jetta,corrola etc) am ales skoda octavia. Apoi am vazut un spot la avensis, am intrat pe site si am gasit avensis cu preturi intre 16-18000 de euro (foarte bine echipate) + o garantie ,,enervanta'' de 5 ani. Ma gandeam ca daca ar fi sa aduci o octavia la aceleasi dotari (senzori de ploaie, geamuri electrice fata/spate,ESP, jante aliaj, clima ,,bi-zonica'', frana electro-mecanica--care nici nu stiu daca e disponibila pe skoda) tot in jurul sumei de 17.000 de euro s-ar invarti..
    La design nu pot spune despre niciuna ca arata rau, dar skoda vezi la tot pasul.. Banuiesc ca fiind dintr-o clasa superioara si tinuta de drum, directia, suspensiile etc sunt superioare..Iar daca mai adaugam si garantia de 5 ani incepe sa fie chiar greu de ales..
    Sa fi ramas din skoda doar ,,badge-ul''?

2. JurasikMan

JurasikMan Skoda Expert

Locație:
    Brasov
    Skoda este altceva decat Toyota. Este o masina proiectata nemteste. Interiorul este teuton. Toyota este altfel . Fiabilitatea bate clar inspre Toyota daca este sa te raportezi la asta. Dar ... fiabilitatea Toyota este valabila doar pe modelele fabricate in Japonia. Daca modelul care te intereseaza se fabrica in Europa , fiabilitatea este doar o vorba in vant . Garantia nu acopera orice defectiune la nici o masina , motiv pentru care este bine sa citesti cu atentie ce anume (si in ce conditii) cade sub incidenta garantiei.

De exemplu, la Hyundai se acorda 7 ani garantie :haha: ... in realitate conditiile sunt urmatoarele :
    http://www.hyundai-motor.ro/content/?id=385

Dupa cum vezi , daca nu ai ochi albastri si 168 cm inaltime, mustata verde tunsa scurt si unghia de la degetul mic de 4 cm ...nu beneficiezi. :keule:.

Revenind la Toyota. Este o masina mai premium decat Skoda. Totusi ai niste avantaje la cehoaica . Multe masini comercializate ceea ce inseamna :
    - servisare relativ profi ( s-au cam lovit de toate hibele pana acum )
    - piesele de schimb relativ accesibile ...si pe stocuri ( la Toyota poti astepta si 3 luni pentru un anume semering ...timp in care te uiti la masina ) .

Skoda o poti servisa la orice dealer VAG sau orice service care beneficiaza de testere Bosch ...Toyota , doar la reprezentanta Toyota . Ca orice agregat mecanic ...se va strica si va trebui servisata si masina ta.
    Motorul Diesel de Toyota este cu doua clase ca fiabilitate peste 2.0 Tdi de la VAG.
    La configurare , Skoda are mai multe motorizari si configurari ale suspensiei din care poti alege varianta care te avantajeaza ...la Toyota nu prea.
    Este o alegere greu de facut . Iti doresc multa rabdare si putere de analiza pentru a alege corect . Sa ne spui si noua ce te-ai hotarat.

3. cristeamandrei

cristeamandrei Silver Member

Locație:
    Bucuresti
    Faptul ca vezi Skoda pe toate drumurile ar trebui sa-ti aprinda un beculet si sa te intrebi de ce toata lumea isi ia acesta marca de masina.

4. Eastmaster 1st Gear Member

Mersi mult de respunsuri !:respekt:
    @ JurasikMan Intr-adevar avensis e facut in UK dar asta nu cred ca (,) conteaza pt. ca englezii au totusi un grad inalt al standardelor.. Interesanta totusi garantia celor de la Hyundai..Vedeam intr-o zi un manager al acestei companii care se batea cu (,) caramida in piept ca ,,noi dam garantie 7 ani din bara-n bara'' :superman:
    M-am interesat...la toyota nu este asa, garantia de 5 ani acopera foarte mult si totusi toyota e un brand cu renume la acest capitol..ma indoiesc ca isi permit sa faca lucruri de genu' asta..
    Apoi chestia cu servisatul nu stiu daca e asa o mare problema..daca iti iei o masina de 20k de coco nu se mai pune problema de servisat la ,,gigi auto''.
    @cristeamandrei ..pt. ca e o masina ieftina si (relativ) buna.. pe sistemul tau de gandire dacia logan ar trebui sa fie cea mai buna masina..doar s-au facut 3 milioane ce naiba! :laugh:
    Anyways..ca sa nu ziceti ca sunt partinitor..am in familie atat o octavia(tour-2007) cat si o toyota corrola(2005)...au fost ce-i drept ingrijite diferit (corrola alergata ca naiba) dar confortul din octavia e cu 10 clase peste..
    Astept in continuare pareri din partea voastra..:salute:

5. ni5to

ni5to 5th Gear Member

Locație:
    Buzau
    Pai si daca ai in familie asa ceva (Skoda) inseamna ca ai o parere... Intra pe forumul de Toyota si ai sa vezi ca acolo baietii or sa-ti spuna sa-ti iei avensis. Sa recunoastem oricat de obiectivi am incerca sa fim, obiectivismul asta al nostru se "naste" tot din subiectivism. Stima!

6. andreidodo

andreidodo Bronze Member

Locație:
    ploiesti, bucuresti
    imi dau si eu cu parerea. Am condus masini de la 300 euro la 50.000 euro.

un aspect foarte important: depinde pentru ce piata este facuta masina
    octaviile 2 facute pentru RO = shit
    octaviile 2 facute pentru EU masina bine lucrata.
    idem si pentru alte marci.
    2. de ce ai da 18.000 e pe o skoda noua cand in banii astia iei un A4 din '08 cu 30.000 in bord , sa nu punem in discutie calitatea, comfot, dotari...etc e audi. VAG grup.
    3. Eu optez pentru o masina comuna intara in care traiesc din motive de service si intretinere. Daca esti romana, nu iti lua buick, sau Geely. Raspunsul il anticipezi.
    4. Vezi ca octavia 1 difera 90% de O2. incepand de la platforma tehnica, punti suspensie independente spate(O2), etc etc... asa ca vezi bine fiecare model in parte ce dotari are , intreaba de intretinere.
    5.cand am luat eu masina(o2), a iesit mai scumpa decat un passat. punand pe balanta dotarile/ pretul.
    6. legat de garantie....te poti lipsi de ea, sa nu zic "iti bagi ...in ea"
    la skoda si cred ca si la alte marci garantie este foarte stricta..
    - garantie 12 ani la tabla( in conditiile in care o speli in fiecare saptamana, si faci reviziile in reprezentanta) cred ca stiati asta
    - daca iti pica injectoarele, bagi motorina proasta..etc
    -bucsa ceva de genu, mergi prin gropi, tu esti de vina..
    garantia e de luat ochii.

....lista continua.

Daca ar fi sa o iau de la capat, as alege un A4 din 08-09 cu 15.000 30.000 km ca la intretinere, tot 4 litrii de ulei intra, tot un filtru mann bag...+ ca ai finisaje mult mai bune ca la octavia sau toyota

Acum, decizia iti apartine. Dar nu stiu daca merita sa dai pe 17k pe o masina care dupa un an valoreaza 12k.

7. cristeamandrei

Locație:
    Bucuresti

8. efa982

efa982 Bronze Member

Locație:
    bucharest
    @ eastmaster

cel mai bine ar fi sa te duci sa faci un drive test cu masinilie, respectiv cu motorizarile pe care le doresti pe ele...parerea mea este ca procedezi bine cand iti iei o masina noua si nu una SH...eu am prieteni care au toyota si sunt multumiti de masina...octavia este o masina nemaipomenita, pentru mine este ideala la ceea ce imi trebuie...trebuie sa te gandesti ce vrei si tu ....de exemplu la octavia portbagajul se deschide cu tot cu geamul din spate ceea ce iti da un confort sporit in cazul in care vrei sa bagi obiecte mari si adimensionate...eu nu am crezut vreodata ca o sa ajung sa car cu masina mea faianta si parchet de 500kg, saci ciment si alte bazaconii, frigider Zil rusesc, biblioteca defacuta, usi etc...:whistle2: ...la toyota nu stiu cum e si nici nu ma intereseaza...eu zic ca la detalii din astea sa te uiti si sa ti faci o lista cu pro-uri si contra pt fiecare masina
    eu am octavia din 2008, aproape 45k km si nu am schimbat decat ulei si filtre ...
    P.S. am vazut ca au redenumit skoda octavia 2 (ca cea pe care o am eu) in octavia tour...si este mai ieftina decat octavia facelift asa mi s-a parut...poate te-ar tenta :salute:

9. Weltmeister 1st Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    Salut,
    Inca de la inceputul postarii doresc sa mentionez urmatoarele :
    Am condus(asta inseamna minim 5000 de km per masina) :
    - Toyota Corola Verso diesel(2,2),C.V. benzina (1,8),Avensis Diesel(2,2),Avensis benzina(2,0),(masini de serviciu)
    - Skoda Octavia 2 1,9 TDI,acum am Octavia 2 FL 4x4 2.0 TDI(masini personale)

Daca ar fi sa aleg intre Toyota Avensis si Skoda Octavia as alege "fara sa clipesc" Octavia!

Toyota a ramas mai mult un mit !
    Succesul acesteia s-a bazat pe cei trei factori de baza ai marcii : masina solida,fiabila si ieftina.
    In prezent:
    - nu mai este o masina ieftina
    - nu mai este o masina fiabila si din cate stiu este marca cu cele mai multe rechemari in service in ultimii 5 ani pe plan mondial
    - GARANTIA de "100 de ani" - un concept de marketing adresat necunoscatorilor prin care pentru o garantie la "vopsea,volan,maneta de viteze!:) " te obliga sa-ti efectuezi toate reparatiile in service-urile lor cu preturi nesimtite::salute:
    Noul Avensis atrage prin noul sau look putin mai inspirat fata de cele mai vechi dar fata de Octavia are urmatoarele "bube" :
    - consuma real mai mult
    - scaunele mai mititele pentru "japonezi"
    - tinuta de drum mult mai slaba
    - spatiu interior mai mic
    - portbagajul ok ca si capacitate dar cu un hayon ce nu se deschide destul pentru obiecte voluminoase
    - garda la sol mult mai mica
    - retea de service mult mai redusa
    Referitor la masinile produse "pentru Romania" - NU EXISTA ASA CEVA ! O linie de productie costa peste 1 miliard de euro si nimeni isi permite 2 astfel de linii ! Exista intradevar drumuri mai proaste si "SOFERI!!!" care isi bat joc de masini - in special cand parintii platesc mentenanta masinii sau banii se obtin foarte usor! Exista intradevar diferente de echipare ,sa spunem "Elegance" care in Germania sunt mai dotate cu optionale,fata de acelas nivel de echipare in Romania.
    Referitor la SH mai premium versus masina noua eu sunt 500% pentru masina noua !
    Mentionez ca este o opinie personala si "Gusturile nu se discuta"
    Succes in alegeri!:)
    -

Ultima editare: 14 Apr 2011
  10. cataline

cataline 3rd Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    In banii astia eu mi-as lua ceva din (2007-2008) Audi A4 B8 sau BMW 320D, asta din urma da cu ele de pamant din toate unghiurile la motoare de 2000 cmc. Gasesti masini cu foarte putini km, in care nu vei baga bani decat in consumabile multi ani. Am condus Avensis, pozitia la volan e o mare porcarie, incomparabila cu nemtoaicele de mai sus, nici macar apropiata de Octavia 2.

11. ionutmarian 1st Gear Member

skoda ti-se pare tie a fi nemtoaica? :) sry de oFF :)

12. cataline

cataline 3rd Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    :sign_ot:
    NUU!:wtf: Nemtoaicele sunt B8-ul si E90-ul, masini premium adevarate. Octavia este ruda de la tara a nemtoaicelor.

13. octavia2 3rd Gear Member

salut.stiu ca e de mult postul,nu stiu de si-a mai cumparat colegul masina sau nu dar vreau sa spun si eu parerea mea.
    le-am condus pe amindoua
    avensis d4d2000cc diesel din martie 2004 vreo 50000km eu am vinduto cu 150000 fara probleme,deci fara probleme,am vinduto pentru bani.
    acum am octavia2 din decembrie 2004 o am de vreo 10000 km,masina are acum 150000km,si pentru cit este ridicata in slavi eu sunt tare dezamagit de ea.
    --motor- la toyota silentios la o2 destul de galagios
    --insonorizare(zgomot in interior)-la toyota nu auzeam nimic in masina la octavia e plin doar acest forum de posturi de ""zgomot si suerat serios""iar cind intru pe drumuri de astea pavate scirtie toate plasticurile in masina.
    --mecanica-tocmai ce am schimbat volanta bimasa si ambreiajul 1100 de € si am esit eftin,cu toyota incarcata pina in cupola modelul cu portbagaj cu tot cu geam, 2 drumuri de 10000 km in jumatate de an si nu scirtiia nimic la ea.
    --suspensii,bucse-toyota avea suspensile foarte bune.nici moi nici tari.se aseza in curbe foarte bine ,pasurile de zebra se aseza foarte bine nu te zgiltiia deloc.de bucsaraie la cit de incarcata a fost si ce fugareala lua nu scirtiia nimc la ia.skoda suspensii cam tari,sunt bune si astea dar sa prinzi un hop la 160 si in curba sa vezi cum te salta de zici ca te arunca de pe strada cu totul.nu mai zic de hopuri sau pasuri de zebra din astea inaltate,iar bucsile cu 150000km scirtie toate.
    altceva ce sa mai zic,cd de vreau sa schimb melodia se blocheaza,doar doua boxe,fara cotiera nici nu este separat pentru o2...
    le gasesti pe toate drumurile pentru ca sunt eftine,spatioase,nu consuma mult,ai ateliere si mecanici pe toate drumurile pentru ca ai si cerinta.
    eu unul nu recomand skoda pe toyota.sa nu uitam ca toyta este marca ,iar skoda s-a ridicat datorita motorului de vw,in rest este o masina,nu are nici macar plasticul dintre portiera si fata de portiera care si asta e prinsa in cleme ce se rup de incerci sa le scoti.
    de ma intreaba cineva de ce mi-am luat skoda atunci ,pt ca-i eftina si spatioasa si asta.

14. ionutmarian 1st Gear Member

toyota e marca :))? hai ca am trait sa o vad si pe asta .. ( o lasam asa ) :))...cat despre dotarile tale din fabrica ( PDG sau mai stiu eu ce .. de zic ca suspensiile sunt tari si nu stiu cum ) .. si cu cele 2 boxe ..care defapt puteau fi 4 ... eu nu dau 2 bani pe toyota .. sunt printre cele mai slabe masini dupa parerea mea ..

daca am gresit cu ceva .. scuzati.. + sry de off

15. aureliandan 1st Gear Member

Ionut, este prea generalizat sa spui ca toyota este masina slaba, eu am o corolla din 2002, 150.000 km si nu am schimbat mai nimic la ea, consumabile si amortizoarele fata prin 2005 si de atunci nimic, este adevarat ca nu este chiar fun sa conduci o toyota dar de fiabila este fiabila, acum, dupa aproape 10 ani am trecut la skoda, ar trebui sa vina saptamana viitoare un 1.4 tsi cu dsg7 ... tot citesc pe forumuri despre problemele skodei si m-am cam speriat, nu sunt invatat cu statul prin serviceuri ... trebuie sa tin degete incrucisate sa nu am probleme cu skoda asta :)

Ultima editare de un moderator: 23 Oct 2011
  16. ionutmarian 1st Gear Member

Te felicit pentru achizitia ( ce va sa vina ) si sper sa fie exact cum iti doresti tu ...
    cat despre ce am spus .. este strict parerea mea .. daca am jignit pe cineva .. scuze :)

Scuze de offf :-"

17. mihayio

mihayio 1st Gear Member

Locație:
    bucuresti
    :banghead:eu unul rar am vazut pe cineva sa i-si critice marca de auto pe care o poseda.nu exista masini fara probleme, sa fim seriosi.fiecare i-si alege ce vrea.eu am avut de ales intre cruze si skoda 2 FL .am ales skoda si pana acum nu regret nimic....si inca ceva:CREDETI CA IN FABRICILE UNDE SE FABRICA MASINILE,LUCRATORII :banghead::banghead: STAU ACOLO PE BANDA DE PRODUCTIE SA SORTEZE MASINILE???..ASTA E PT ROMANIA ,ASTA PT GERMANIA,ASTA PT ..ETC ETC

18. cristeamandrei

Locație:
    Bucuresti
    Dar de C.T.C ai auzit ?
    ei fac clasificarile la fiecare masina in parte.

19. rayn Bronze Member

Locație:
    Bucuresti
    sal

Si daca exista CTC so what?? sa nu uitam ca pina la urma fabrica nu face decit caroseria vopsita restul sint componente "consumabile" Fiabilitatea unei masini este data de fiabilitatea ,calitatea pieselor de prim montaj care citeodata au defecte ascunse de fabricatie

Distribuie pagina asta