1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.
  2. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Skoda Octavia 2 facelift - 1,6TDI - DSG7

Discuție în 'Skoda mea' creată de Pintiliosul, 16 Sep 2017.

1. Pintiliosul

Pintiliosul Silver Member

Locație:
    Maramures/Baia Mare
  2. Laurentiu06.11 1st Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    da, doar fata:) nu stiu daca difera pretul de la 1.6 la 2.0 ( eu am 2.0 tot dsg ) , le montez la ei .. masina este garantie si nu vreau sa am surprize pe viitor

3. Pintiliosul

Locație:
    Maramures/Baia Mare
    Dupa cca. 1 an si jumatate am decis sa dau jos colantul (imitatie de piele neagra) de pe elementele interioare al masinii. Asta ptr. ca au aparut bule in coturile interioare si pe la canturi. Am decis sa le vopsesc cu vopsea auto. Din pacate operatia de curatare a adezivului, ramas in urma dezlipirii, este extrem de anevoioasa. Personal nu recomand nimanui sa colanteze elemente din interiorul masinii. Am folosit un gri albastrui. rezultatul este multumitor in opinia mea. In poze culoarea nu este evidentiata prea bine.
    Pentru curiosi ...

20190403_182347.jpg 20190403_182536.jpg

4. Pintiliosul

Locație:
    Maramures/Baia Mare
  5. Pintiliosul

Locație:
    Maramures/Baia Mare
    Cu aceasta ocazie am inlocuit si becul scrumierei care era ars. Defapt l-am reparat montand un bec de 12v 1,2w baioneta. Originalul e cu tot cu conector.

Bec scrumiera Skoda O2FL.JPG
    Iar consola in final e asa

Final.jpeg

6. Pintiliosul

Locație:
    Maramures/Baia Mare
  7. Pintiliosul

Locație:
    Maramures/Baia Mare
    Daca ceva ma dezgusta sunt toate brizbrizurile lipite pe sau in masini cu banda dublu adeziva. Drept ptr. care nu am folosit elemente de design sau tuning de acest fel.
    Dar producatorul Skoda ma dezamageste cu o garnitura lipita pe far ptr. etansarea fata de aripa.
    Bineinteles ca acest adeziv nu poate sa aiba o viata prea lunga tinand cont de mediul in care este folosit, astfel acesta dupa o perioada se dezlipeste.
    Asa cum am patit si eu ...

1.jpg

Foarte deranjant. Nu am stiut ce suiera la viteze mai mari.
    Astfel ca am fost nevoit sa folosesc banda dubluadeziva ptr. a remedia problema.
    Am curatat suprafetele cu nitica Acetona.

2.jpg

ORAFOL 1359 este o banda cu specificatii bune (-40 grade pana la +140 grade) in acest sens dar nici ea nu va face fata mult timp la stat in soare si ierni geroase.

3.jpg

A trebuit sa tai surplusul deoarece banda era mai lata decat garnitura.

4.jpg

Apoi am lipit garnitura pe locul ei initial.

5.jpg

Dupa ce am terminat toata treaba mi-am dat seama ca aveam prin casa o garnitura cam de aceeasi grosime dar de culoare alba si ca in detrimentul aspectului (cu aceasta de culoare alba e posibil sa arate mai urat si sa se ingalbeneasca in timp) viata acesteia sa fie mai lunga decat a celei negre prin faptul ca nu atrage caldura soarelui atat de tare.

6.jpg

Totusi nu am folosit garnitura alba deocamdata ... poate pe viitor.
    Cei care doresc sa vada despre ce e vorba.

7.jpg

Adi Sim și efa982 apreciază asta.

Distribuie pagina asta