1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.
  2. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Skoda Octavia 1.2 TSI 105cp vs Dacia Logan 1.6 16v 105cp

Discuție în 'Skoda vs Alte marci' creată de razvangry, 24 Aug 2011.

1. razvangry 1st Gear Member

salut,
    sunt un fost proprietar de skoda octavia2 1.9tdi 105cp iar in curand voi intra in posesia unei skode octavia 1.2tsi 105cp
    un prieten IT-ist este posesorul unei dacia logan 1.6 16v 105cp (el isi alinta masina cu termenul "luxul")
    ma ameninta ca o sa ma faca in sange atat la liniuta cat si la top-speed
    ce parere aveti?

2. efa982

efa982 Bronze Member

Locație:
    bucharest
    cea mai nepotrivita comparatie :hi:
    skoda va fi net superioara unor fiare logan numai cand pronunti "Skoda"
    oricum pare interesanta actiunea :) let us know

3. razvangry 1st Gear Member

asa cred si eu
    am facut insa test-drive cu 1.2tsi si e mai lenta ca ce aveam inainte, adica 1.9tdi, nu neaparat in cifre (0-100kmh si top-speed), insa cand mergeam lejer, asa pe la 2000 si ceva de ture si o calcam (nu violent), se simtea mai bine motorina
    asta pe care o iau acum are 175nm ca cuplu (fata de 250nm motorina)
    am mai cautat pe net, loganul se pare ca are 10.2 (0-100kmh) iar skoda asta de 1.2 are 10.8 (iar motorina, la aceeasi cai are 11.8)

off-topic: schimbarea o fac pt ca am avut accident (dauna totala) si doar 1.2 imi permit, asa daca aveam mai multi bani, un 1.4tsi 122cp merita...

Ultima editare: 24 Aug 2011
  4. efa982

efa982 Bronze Member

Locație:
    bucharest
    dar pune-l pe prietenu tau sa se urce in octavia ta si o sa si dea foc la logan dupa aceea :)
    si cand are loc marea confruntare?

Ultima editare: 24 Aug 2011
  5. razvangry 1st Gear Member

:)
    nu o sa fie nicio confruntare, decat poate daca ne intalnim vreodata pe un drum mai drept
    oricum nu as schimba skoda pe logan... sau nici macar n-as compara-o... comparatia vine din partea lui, nu a mea

6. cataline

cataline 3rd Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    Ce o sa faca in prima curba loganul? Ce magie va face ca sa stea in fata Octaviei?
    Poti sa compari Octavia cu Logan doar daca esti handicapat mintal.
    LE: Va rog sa ma scuzati pentru expresia folosita, insa nu m-am putut abtine. Cunosc Loganul ca pe buzunarul meu gol, la fel si Octavia.

Ultima editare: 26 Aug 2011
  7. razvangry 1st Gear Member

nici nu am comparat Octavia cu Logan
    comparatia a fost invers: Loganul e mai tare ca Octavia :)

8. bogdanpiatra 4th Gear Member

Vezi sa nu fii dezamagit, la pomul laudat nu te duce cu sacul. SKoda este peste logan, daca s-ar respecta toate specificatiile tehnice, daca service-ul ar fi mai langa client, etc, etc.Diferenta intre logan 1.6 16 V si Skoda 1.2 tsi este de 2-3-4000 E, depinde de dotari. Loganul e o masina foarte corecta , fara mari pretentii tehnologice, dar oarecum ieftina in intretinere( si nu ma refer doar la revizii).

Vezi problemele care au aparut la 1.2 tsi, daca le ai te duci pe urma bucuros la logan! Vezi problemele care au parut la Skode noi vizavi de vajaitul din masina datorate chederelor de la portiere, solutia fiind tragerea mai spre interior a portierei, se strica linia caroseriei ca la Dacia veche.:keule:

Si da, s-ar putea ca la actualul soft de la 1,2 tsi sa te faca loganul de 1.6 16 v 105 CP!!! am 1.2 tsi si stiu ce zic. Multa Bafta.

Ultima editare de un moderator: 6 Sep 2011
  9. cataline

cataline 3rd Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    Omul nu vrea sa-si ia logan, dorea sa stie daca il face la liniuta. E posibil sa il faca prin prizma greutatii reduse a loganului, insa masina in viata de zi cu zi nu o folosesti doar la liniute. Pretul loganului este incredibil de exagerat pentru ce ofera.

10. Andrei1980 6th Gear Member

Locație:
    Cluj-Napoca
    Cunosc foarte bine motorizarea 1.6 16V renault care este pus pe logan. Loganul fiind si foarte usor (1030-1050kg mai nou) si fiind un motor de turatie care trage foarte bine intre 4000-6200 rpm il face pe octavia 1.2TSI clar pana la 100km/h. Insa n-o mai face daca ar face o liniuta gen 0-160km/h unde deja s-ar simti diferenta de cuplu motor si turbina la 1.2TSI. Cel putin asa cred.

11. noobinhood 2nd Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    Ii dau dreptate lui Andrei, cu mentiunea ca si la 160KM/h Loganul tot va fi mai usor si mai sprinten decat Octavia.
    Nu vreau totusi sa-mi aduc aminte ce scandal este in Logan la 160km/h comparativ cu Octavia.

Ultima editare: 13 Oct 2011
  12. BlueHW 1st Gear Member

Logan da mai usor, dar nu poate sa plece pe putere care vine tarziu dupa 3500rpm, iar startul il ia la 2600-2800
    Octavia mai greutza, dar Tsi-ul trage de la 2000-2400rpm cu un cuplu pe care nu-l are niciodata un MPI, plus trage bine pana la 4500rpm si acolo vin calutii cu inca un zvac, iar la viteza dupa schimbarea treptei a 2-a greutatea incepe sa numai conteze, ci doar puterea motorului
    Am o masina mica sport 840kg/100cp si una 1175kg/1.2Tsi 105cp si am facut comparatia asta

O sa-l arzi pe Loganel, vezi ce cauciucuri ai, dezactiveaza ESPeu si pleaca cu rabdare, puterea turbinei o sa te rasplateasca

Distribuie pagina asta