1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Skoda Kodiaq Motorizare 1.4 TSI 150 CP

Discuție în 'Skoda Kodiaq' creată de Dragos383, 24 Apr 2017.

1. Dragos383 1st Gear Member

Salut,

Odata cu punerea la stadiu de Test Drive a modelului Skoda Kodiaq, care, dupa parerea mea, este un SUV destul de fiabil, concluzie pe care am luat-o dupa ce am efectuat un test drive pe acest model, as dori sa aflu mai multe de la eventualii posesori de automobile in cazul in care acestia si-au primit vehiculele. Test drive-ul a fost efectuat pe un motor 2.0 TDI 150/190 CP, insa pe mine ma intereseaza modelul 1.4 TSI 150 CP, din pacate acesta nu este disponibil pentru drive test. As dori daca in viitor apar proprietari ai acestui model sa-mi lase si mie un scurt review al acestei motorizari deoarece mi se pare un motor capabil "pe stand" insa as dori sa stiu cum se descurca in realitate.
    Un al doilea point al acestui post este legat de cutia de viteze DSG, mentionez ca nu am detinut o masina cu cutie automata DSG, as dori sa-mi spuneti daca se merita achizitionarea modelului cu acest tip de cutie.

Multumesc mult si va doresc o zi minunata!

2. micutzu666

micutzu666 MODERATOR

Locație:
    Bucharest
    As fi curios de un consum real,interior,exterior.

3. JurasikMan

JurasikMan Skoda Expert

Locație:
    Brasov
    Tu ai idee ce inseamna "fiabilitate" ? Cum poti sa iti dai seama de fiabilitate dupa un drive test ? Pentru tine , daca nu se strica in cele 30 de minute in care conduci o masina este semn de fiabilitate ?

sursa DEX :

FIABILITÁTE s. f. 1. capacitate de funcționare a unui aparat, a unui sistem tehnic fără defecțiuni o perioadă îndelungată de timp.

4. Dragos383 1st Gear Member

Ok, JurasikMan, permite-mi sa imi corectez afirmatia, desi nu vad ce reprezinta interventia ta in aceasta discutie, neavand treaba cu subiectul topicului, insa, imi place sa clarific : Am concluzionat, dupa cele 30 de minute petrecute in acest model ca, este o masina fiabila. Dincolo de sensul din dictionar, eu vreau sa-ti explic si inginereste, fiindca se pare ca vorbim doar filozofic: Un lucru fiabil este un lucru care nu are o grozavie de componente super sofisticate, un lucru fiabil este un lucru care efectueaza o operatiune fara multe device-uri super complicate care pot atrage dupa ele si o grozavie de probleme(Motto Skoda: Simply clever). (ca o paranteza te invit sa studiezi aceasta tematica si dupa poti sa ma citezi cu definitii din DEX)

Revenid la subiect, micutzu666, imi pare rau ca nu am facut niste poze din interiorul masinii, pot sa-ti spun ca, materialele din interior sunt 80% din Skoda Superb, calitatea este satisfacatoare.
    Legat de consum, pot sa-ti spun ca la modelul condus de mine, 2.0 TDI 190 de cai era un consum de 12.2 mediu, nu stiu cum a fost folosita masina inainte sa o conduc eu, deci nu pot sa-ti dau un raspuns precis. La cea de 150 cai nu m-am uitat.
    Exteriorul este unul apropiat de Skoda Superb, forma masinii este bine gandita ca si aerodinamicitate, nu tinde sa fie "izbita" de curentul de aer cu care intra in contat in timpul rulajului, desi fiind un SUV, nu o sa simti cum te "opresti" la contactul cu aerul.
    Ca si manevrabilitate , se comporta foarte bine, raspunde bine la comenzi, pot sa-ti spun ca , DSG-ul isi face treaba minunat!
    Per ansamblu, este un model promitator, primul lucru pe care am vrut sa-l verific a fost un potential scartait de volan, remarcat la un review de pe YouTube, insa, dupa ce am testat cele 2 modele, nu am identificat aceasta problema.

Astept cu interes si parerile voastre si eventualele probleme semnalate daca ati efectuat un testdrive.

O zi minunata !

5. micutzu666

micutzu666 MODERATOR

Locație:
    Bucharest
    Am stat si eu in el! Mi.a placut per total.Legat de consum,eu sub 7 in afara nu.l vad..mai ales Tsi.

Distribuie pagina asta