1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.
  2. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Skoda Fabia sau Vw Polo

Discuție în 'Skoda vs Alte marci' creată de galardo, 8 Iun 2010.

1. galardo 1st Gear Member

As dori sa cumpar o a doua masina, una mai mica, pentru oras, mai ales ca in curtea firmei nu e mult spatiu. M-am gandt la cele doua modele Polo si Fabia, astept parerile voastre. M-am gandit la motorizare de 1.4 tdi.

2. cgadalean

cgadalean Skoda Expert

Locație:
    Cluj-Napoca
    Motorizarea de 1.4 tdi este una mai mult decat suficienta pentru o masina care va rula preponderent in oras. Fabia este mai incapatoare la interior decat Polo.

3. Andutzu1979

Andutzu1979 1st Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    Eu nu as merge pe motorul diesel de 1.4. E un motor in 3 cilindri si e destul de zgomotos. Incearca 1.9 daca vrei diesel sau mergi pe 1.4 benzina. Dar in mod sigur mergi pe fabia. e mai spatioasa la interior.

4. JurasikMan

JurasikMan Skoda Expert

Locație:
    Brasov
    La fel de bune ...sau la fel de proaste , depinde din ce parte privesti problema. Pe dedesupt sunt foarte asemenatoare , desi nu au platforma comuna in ciuda unor pareri care sustin contrariu. Am stat sub elevator la ambele si credeti-ma ...seamana putin, dar nu-s identice.
    La Fabia pretul de achizitie e mai mic. La Polo , pretul de revanzare e mai mare .
    Ca spatiu , stai mai bine in Fabia. Pot confirma asta deoarece conduc si un Polo si Fabia prietenei mele si spatiul interior , cel putin latimea este superioara net la Skoda. Polo este mai lucrat inauntru - plasticele sunt mai placute la atingere , Fabia este o idee mai simpluta - de fapt e simpla rau :). 1.4 Tdi de la Polo nu e stralucit . Are consum mic , dar e zgomotos si trebuie turat tare ca sa aiba putere ( pe plaje de turatie mari ai impresia ca se tureaza , dar nu mai inainteaza proportional cu turatia motorului ) .
    Eu as lua o Fabia de 1.4 mpi , dar luata din romania si cu istoric. Cele din Germania , au 200.000 km pe putin si incep sa dea rateuri .
    Mentionez ca nu ma refer la Fabia ultimul model . Cea noua mi se pare ca arata foarte nasol. O struto- camila cu aere ce Mini Cooper , dar departe de acesta . Nu este un succes de vanzari si nu cred ca va avea pret foarte bun la revanzare .

5. Orhan-Fabia 1.4TDI

Orhan-Fabia 1.4TDI 5th Gear Member

Locație:
    Constanta
    Nu inteleg de ce toti criticati motorul de 1,4TDI ! Eu vreau sa zic ca sunt foarte multumit de el! ;) Intradevar putin mai galagios... dar se misca bine!

6. JurasikMan

JurasikMan Skoda Expert

Locație:
    Brasov
    Nu am zis ca e un motor rau dar depinde de ce te astepti de la el . Este destul de clar ca nu-i o referinta in domeniu dar asta nu inseamna ca-i prost. Doar ca-i galagios ...si in ture nu face minuni . In rest , are un consum mic.

7. ladislau 2nd Gear Member

Locație:
    Brasov
    Salut

Daca te intereseaza o Fabia 1.9 SDI,arunca o privire peste anuntul meu din aria de vanzari.
    Cu stima

8. Englezu888

Englezu888 5th Gear Member

Locație:
    Ploiesti
    Ma baieti.. ce greutate are o fabie?

9. tavi83

tavi83 3rd Gear Member

in jur de 1100 kg.

Ultima editare de un moderator: 14 Iun 2010
  10. ladislau 2nd Gear Member

Locație:
    Brasov
    Mai exact 1.135
    E vb de hatchback....probabil ca break-ul e o idee mai greu,fiind ceva mai mare .

11. AndreiHTX

AndreiHTX Platinum Member

Locație:
    Bucuresti
    motorul de 1.4tdi mi se pare foarte bun si destul de fasnet in oras l-am condus destul ca sa ma convinga...(motorizarea de pe polo)

12. Orhan-Fabia 1.4TDI

Orhan-Fabia 1.4TDI 5th Gear Member

Locație:
    Constanta
    A mea are 1270kg si e hatchback... probabil ii se trage de la PDG...

13. Hypnotic

Hypnotic 1st Gear Member

Locație:
    Focsani
    La 1.2 HTP 12V , greutatea proprie este de 1105 kg

14. flavius006

flavius006 1st Gear Member

Locație:
    pitesti
    fabia

imi place mult mai mult felul in care arata fabia:rock:

15. Doragon

Doragon Skoda Expert

Locație:
    bucuresti
    acum am vazut topicul, asa ca l-am mutat aici.

16. asdd 1st Gear Member

Am de ales in Fabia si Polo, ambele noi, ambele cu motorul 1.2 TSI 90 CP.
    Pretul este identic, echiparea de asemenea, spatiul aproape la fel (putin mai mare la Fabia dar nesemnificativ - portbagajul doar cu 8% mai mare).

Fabia este echipata Smart si Polo Comfortline, fiecare cu inca cateva optiuni.
    Pretul cu tichet remat si niste discounturi este de circa 10.000 Euro.

Ce sa aleg? Este o f. greu fiind atat de asemanatoare ...

Atasaz si ofertele fara numele dealerului :)
    Astept pareri.

Vezi atașament polo.pdf

Vezi atașament fabia.pdf

Ultima editare de un moderator: 20 Apr 2016
  17. JurasikMan

JurasikMan Skoda Expert

Locație:
    Brasov
    Du-te si pune-ti fundul in fiecare dintre cele doua . Vezi cum te simti, vezi ce senzatie iti ofera. Pana la urma conteaza si geometria scaunelor. Nu stiu cat vei utiliza vreo optiune mai exotica , dar in scaun vei sta sigur atatat timp cat vei avea masina si o vei conduce.

18. asdd 1st Gear Member

Am facut deja asta. mi se par la fel, parca putin mai incapatoare la interior Fabia.

Distribuie pagina asta