1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Skoda Fabia Comfort 04

Discuție în 'Skoda mea' creată de antoniocarsa, 11 Feb 2018.

1. antoniocarsa 1st Gear Member

Locație:
    Dej
    Salutare!!

Sunt membru nou al acestui club si doresc sa va prezint si masina mea. Mai exact o Skoda Fabia Comfort fabricatie 2004 caroserie wagon.
    Detin masina de aproape 3 ani si sunt foarte multumit de ea. Este "de suflet" tocmai de aceea am ales sa investesc in ea.

Masina am achizitionat-o in 2015 din UK si nu era decat o simpla masina, destul de bine intretinuta. Dupa primele mile rulate am stiu ca voi pastra masina. Are un motor de 1.4 diesel de 75cp euro 3 foarte capabil avand in vedere dimensiunile si un consum foarte mic.

Masina a beneficiat in ultima vreme de anumite upgrade-uri estetice/tehnice pe care le voi enumera mai jos:
    -Interior textil tip VRS
    -Ceasuri bord modificate cu indicatoare rosii provenite de pe Audi A2, cadre argintii si unitati de masura metrice
    -Volan piele+airbag model facelift 2006
    -Manson frana de mana+schimbator facelift 2006
    -Cotiera originala Skoda de pe Fabia 2 (montata cu mici ajustari)
    -Oglinda retrovizoare electrocromata cu senzor lumini automate de pe un Audi A4 B7(momentan senzorul de lumina automata nu este legat)
    -Unitate navigatie RNS originala de pe Superb 2007 (navigatia este nefunctinala momentan datorita instalatiei nefinalizate)
    -Magazie 6 CD de pe Golf 5 (montata in torpedou din lipsa de spatiu)
    -Lampa plafon de pe Superb 2007 cu lumini ambientale si butoane iluminate
    -Iluminare interior LED
    -Iluminare portbagaj dubla(stanga-dreapta pentru un plus de vizibilitate)
    -Lampi spate model facelift 2006
    -Senzori parcare spate originali Skoda Fabia 1(nefunctinali momentan din cauza instalatiei nefinalizate)
    -Cheie briceag noua de la o Skoda Octavia 2
    -Proiectoare modificate (erau exfoliate interior)
    -ASR( instalatie nefinalizata, urmeaza in primavara)

Pe viitor urmeaza sa termin ce am inceput pana acum plus:
    -Maneta semnalizazre cu functie ON/OFF Cruise Control de pe Skoda Superb 2007
    -Volan cu comenzi Cruise Control si Audio+ spirala si cablaj de pe Skoda Superb 2007
    -Antena Navigatie +cablaj de pe Skoda Superb 2007
    -Modul TMC Navi+cablaj de pe Skoda Superb 2007(nu stiu daca va fi de folos dar il am la pachet cu navigatia)
    -Geamuri spate cu tenta inchisa(sau folie in functie de ce e mai ieftin)
    -Modificare faruri pentru instalatie xenon+lupe (sau faruri noi aftermarket care au deja lupe)
    -Instalatie spalare faruri (cel mai probabil diuzele vor fi aftermarket, pompa o am deja de la un Audi A38L)

Momentan nu am la indemana poze cu masina dar maine voi posta cateva.
    Cam asta e tot. Va multumesc ca ati avut rabare sa cititi tot:))

Little Big apreciază asta.
  2. antoniocarsa 1st Gear Member

Locație:
    Dej
    si pozele promise.... IMG_20180212_083935.jpg IMG_20180212_083957.jpg IMG_20180212_083910.jpg IMG_20180212_083921.jpg IMG_20180212_084030.jpg IMG_20180212_084102.jpg IMG_20180212_084113.jpg

3. Akos Bronze Member

Locație:
    Tarnaveni, Mures
    Bun venit pe forum! Imi pare de undeva cunoscut userul tau...
    Arata bine masina din poze,are si cateva modificari.
    De ce vrei sa montezi tipul mai nou de maneta de semnalizare ?....v a trebui sa le schimbi pe ambele ca sa nu arate naspa :))
    La volanul acesta se poate face upgrade la unul cu comenzi sau trebe schimbat total?Daca trebe sa schimbi oare nu se poate adapta un volan sport de fabia 3?....arata mult mai bine.
    Pacat ca are volanul pe partea"gresita" si nu e 1.9tdi.

4. antoniocarsa 1st Gear Member

Locație:
    Dej
    Buna Akos. ...prbabil iti este cunoscut de pe alte forumuri fiind proprietarul altor marci/modele de autovehicule. Sau din alta parte? Nu se stie niciodata..
    Maneta de semnalizare este aceeasi ca forma doar ca are doar functia de ON-OFF pentru Crusie Control, functia +/- si CANCEL aflandu-se pe volan. Masina deja a beneficiat de upgrade la volanul multifunctional (+un nou set se jante si anvelope pe 15) si cu aceasta ocazie tin sa mentionez ca spirala de la volan nu necesita schimbare. Totusi nu am reusit inca sa fac sa functioneze comenzile deoarece mai este nevoie de un modul (J453) care se afla in panoul de sigurante si la care se conecteaza in jur de 15 fire care habar nu am de unde trebuie sa le trag iar in lipsa unui program care sa detalieze legaturile electrice dintre module am sistat proiectul(pentru un timp). Cu toate acestea am conectat ledurile butoanelor pentru aspect(un moft). Cat despre volanul de Fabia 3 se poate monta fara probleme dar nu prea se potriveste cu interiorul de la fabia 1(parerea mea).
    Si nu in ultimul rand cateva poze cu ultimele noutati.... (jante+volan multifunctional+lumini picioare)

Fișiere atașate:

5. Akos Bronze Member

Locație:
    Tarnaveni, Mures
    Salut!
    De pe clubaudi parca,asa imi amintesc.
    Schimba mult aspectul volanul cu comenzi + ca e si util,mai ales tempomatul.Eu m am gandit ca te referi la modelul mai nou de manete gen cum e pe fabia2.
    Cred ca superb are can bus,nu e pe k line ca si fabia.Nu stiu cum vei lega comenzile de pe volan.Sigur o fi vre un DiY ratacit pe google.
    Cu cauciucurile pe 15 trebe sa ai grija cu gropile le poti taia foarte usor.
    La un upgrade la frana spate pe disc nu te ai gandit?
    La fata daca pui discuri de 280 sau 288 nu mai poti pune jante pe 14 in caz ca vre sa faci asa ceva.
    O navigatie dedicata cu android ar fi mult mai comod de utilizat + ca ar fi si mai performant,asta in caz ca nu vrei neaparat oem.

6. antoniocarsa 1st Gear Member

Locație:
    Dej
    Salut!
    Este posibil ca Superbul sa fie pe CAN-bus dar nu sunt sigur avand in vedere ca respecta soecificatiile modelelor anterioare in ceea ce priveste instalatia. Oricum trebuie sa mai adun ceva banuti si abia apoi voi putea continua proiectul. Am cautat pe google dar nu am gasit pe nimeni sa fi pus vreodata volan multifunctional pe fabia 1(care sa si functioneze). Ideea e ca sunt mai multe schimbari care intervin la schimbarea volanului. Prima este actionarea claxonului care la volanul multifunctional se face prin modulul electronic al comenzilor si care actualmente este improvizat sa functioneze pe instalatia originala.
    Legat de roti nu cred ca o sa am probleme. Anvelopele sunt ceva mai mari (195/55/15) si asa vor ramane deocamdata. Oricum unde locuiesc eu drumurile sunt foarte ok.
    M-am gandit sincer la frana spate pe disc dar momentan nu e graba. Astept sa gasesc ceva bun fara rugina si sa nu trebuiasca sa mai schimb discuri, placute, etriere(practic doar sa o montez). Oricum franele acuale isi fac treaba foarte bine. Nu doresc sa fac upgrade la discuri mai mari deoarece situatia actuala nu o cere masina fiind folosita doar ocazional si in plus am deja rotile de iarna originale foarte bune pe 14 si nu as vrea sa mai investesc alti bani pentru un set nou de roti de iarna
    Legant de navigatie, am ales varianta oem pentru aspect si sunet. Daca e sa am nevoie de navigatie, am un telefon pe care il folosesc strict pentru asa ceva mai ales ca sunt obisnuit sa folosesc functia HUD pentru navigatie ca e mai comod

Distribuie pagina asta