1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.
  2. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Sistem franare Fabia

Discuție în 'Skoda Fabia' creată de narok, 17 Feb 2009.

1. patratzel1988

patratzel1988 Silver Member

Locație:
    Focsani
    Atunci e ceva cu pompa de frana.Din cate stiu eu frana este independenta pentru fiecare roata in parte.Sa nu fie ceva din pompa de frana !!!

2. Ionut_SIG

Ionut_SIG Silver Member

Locație:
    Bacau
    Asa e si posibil vreo conducta opturata

3. fatvlad90

fatvlad90 3rd Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    reglaj frana de mana

Va salut,

Am si eu o intrebare .La skoda fabia cum se regleaza frana de mana? La masina mea tine sus si vreau sa vad cum se regleaza.

Multumesc.

4. cgadalean

cgadalean Skoda Expert

Locație:
    Cluj-Napoca
  5. dolfinu 1st Gear Member

Locație:
    constanta
    fabia 1.2 2004

De vreo 3 saptamani am inceput sa am probleme. Problema este atunci cand dau cu spatele si calc frana se aude un fel de troncanit undeva pe fata la roti si se si simte in masina de parca ceva s-ar deplasa de la locul lui, dar asta se intampla numai cand dau cu spatele si numai prima oara cand ciupesc frana, dupa aia daca mai dau incontinuare cu spatele si calc frana nu mai face si inainte daca merg si calc frana nu face deloc

6. Black Daniel Guest

Ai verificat placutele de frana ? Dar etrierii, sigurantele care tin placutele, furtunele, alea-alea ?!?
    Ai dat roata jos, ai bagat un ochi, ai pus mana, ai miscat ceva pe acolo ?!? Da si tu mai multe detalii !!!

7. cryssboy

cryssboy 1st Gear Member

Locație:
    Braila
    Frane Skoda Fabia

De curand am intrat in posesia unei fabii din 2007, sunt multumit de ea, dar singurul lucru de la care ma asteptam la mai mult sunt franele.Aproape ca la vechea dacie 1310 din 94, la care am vazut cele mai bune frane din cate dacii m-am urcat .O foarte mare diferenta nu vad sincer. Nu am nici ABS si nici discuri pe spate.Masina are 44.000 km, lichidul de frana schimbat la timp, placutele schimbate la 35.000(asa rezulta din cartea service).Discurile prezinta o uzura cam mare, in sensul ca au ”buza” destul de proeminenta.Frana de mana tine cam de la al 4-lea dinte incolo(fara sa se duca masina la vale).Revizii facute la reprezentanta IVAS Galati.
    S-a mai plans cineva de franele Fabiei? pe alte topicuri am mai vazut oameni care se plang de asta.E nasoala situatia, am parcurs circa 800 de km in 2 saptamani si am intalnit cateva situatii in care am zis ca nu mai opresc, pur si simplu .La ce masini am mai condus pana acum franele inghetau masina,fata de fabia.:(

Ultima editare de un moderator: 5 Sep 2010
  8. AndreiHTX

AndreiHTX Platinum Member

Locație:
    Bucuresti
    salut! sa o stapanesti sanatos... ciudata problema ta... eu chiar ieri am condus o fabia cu motor 1,4htp din 2007 tot asa cu tamburi pe spate si spre deosebire de tine am ramas placut surprins de franele ei...masina are 39,500 si ceva de km...din pacate nu m-am gandit sa ma uit la discuri...dar din moment ce ai spus ca buza la disc este destul de proeminenta e clar cam ce ai de facut...astazi daca ma mai intalnesc cu cel ce are fabia ma voi uita la discuri si-ti voi spune gradul lor de uzura... p.s. nici ea n-are abs..

9. ancuta

ancuta 4th Gear Member

Locație:
    Botosani
    cryssboy tu ai scris....>>Nu am nici ABS si nici discuri pe spate.....Discurile prezinta<<, ai sau nu ai discuri? ai facut un canal pe discurile de frana de pe fata,sau de pe tamburul de pe spate? daca ti s/a facut acel canal, normal ca placuta sau sabotii de pe spate nu se mai potrivesc, si nu franeaza cum trebuie, sfatul meu este sa mergi la un strungar si sa/ti alezeze canalul, sa ia la strung, iar din 2007 sigur nu ai ABS? si sa nu spui alta data pe acest forum ca un logan merge mai bine ca o skoda caci ne suparam rau, e o diferenta enorma intre masina skoda si ligheanul logan, te rog frumos...:rolleyes:

10. marius vrajitoru

marius vrajitoru 4th Gear Member

Locație:
    timisoara
    frana de mana

Ciao!

Am observat si eu la skoda mea , eram intr-o panta tare nasola trebuia sa urc( cat pe ci sa o iei la vale in dunare) cand am tras frana de mana o inceput sa intre in functiune dupa ce am traso aproape la maxim( penultima treapta atunci se observa ca este frana de mana trasa si masina statea locului, in celalalte trepte de actionare o franei de mana masina o lua la vale), CAre credeti ca ar fi problema, nevelul lichidui de frana este ok.

Multumesc frumos.

11. cryssboy

cryssboy 1st Gear Member

Locație:
    Braila
    @ ancuta - Nu am abs, am versiunea skoda fabia avantaj, stock, fara nimic pus optional.
    Daca am spus ca nu am discuri pe spate, era de asteptat ca despre discurile fata era vorba cand am spus ca prezinta uzura.Nu am spus ca loganul este mai bun, doamne fereste ! :p
    Nu am spus ca nu am frane deloc, doar ca m-as fi asteptat la mai mult...Probabil este diferenta , fata de masinile date de mine ca exemplu, dar nah..sunt alte clase,alte preturi , aveau si abs si discuri spate....nu se pot compara...asa este.Dar fata de Dacia 1310, ....mhh probabil pt. ca e si mai grea si 4 persoane in masina..(in momentul cand simteam ca nu o mai opresc)....e discutabil.

@andrei HTX -multumesc !

O sa incerc sa fac o poza din care sa reiasa uzura discurilor, dar stiam ca se schimba undeva la 60 k km, bine depide si de stilul de condus , calitatea placutelor, etc..:rolleyes:

12. cryssboy

cryssboy 1st Gear Member

Locație:
    Braila
    Am revenit cu poza.
    Cred ca are cam 2-3 mm grosime buza aia.
    Am uitat sa specific masina are 44.000 km.

Fișiere atașate:

13. cgadalean

cgadalean Skoda Expert

Locație:
    Cluj-Napoca
    @Marius vrajitoru: in problema relatata de tine nu are nimic de-a face lichidul de frana. Daca frana de mana prinde undeva mai sus de 5 dinti atunci folosind "CAUTA" pe forum vei gasi cum sa reglezi frana de mana.

14. soarec 4th Gear Member

Locație:
    iasi
    Discurile de frana ar trebui masurate cu un micrometru si nu ar trebui sa aiba mai putzin de 19 cum e recomandat , ele merg si pan la 18 dar nu mai putin de atat ,verifica si placutele, sfatul meu e sa schimbi discurile +placute si o sa vezi ce franeaza dupa aceea, asta dupa ce se face rodajul , primii 400-500 km.

15. cryssboy

cryssboy 1st Gear Member

Locație:
    Braila
    Placutele sunt schimbate conform cartii service acum 9 mii de km !

Ultima editare de un moderator: 6 Sep 2010
  16. blanco.chj

blanco.chj 1st Gear Member

Sa nu fie vreo mizerie intrata la placutele de frane, mie mi s-a intamplat in trecut. E drept, pe alt tip de masina ( golf 5)
    In alta ordine de idei eu vreau sa schimb si placutele si discurile cu ceva mai perfromant. Bestia mea de 1.2 HTP are niste frane pe care le consider nesatisfacatoare...ceva sugestii?

Salutari!

Oare sistemul merge si pe Fabia 1.2 htp?
    Chiar sunt interesat sa vad cum pot pune niste frane mai eficiente pe bestia mea.

Multe multumiri!

Ultima editare de un moderator: 14 Dec 2010
  17. Doragon

Doragon Skoda Expert

Locație:
    bucuresti
    acest individ are un singur post
    Last Activity: 04-01-2010 04:15 PM si tot atunci s-a si inregistrat;)
    nu cred ca iti va raspunde

18. cgadalean

cgadalean Skoda Expert

Locație:
    Cluj-Napoca
    Again... blanco.chj: fara discutii la care exista deja raspunsuri. Aveti grija la ce posturi raspundeti, verificati data ultimei postari, nu mai lansati discutii inutile care pot induce in eroare ceilalti useri.

19. Petcu

Petcu 1st Gear Member

Locație:
    Calarasi
    Salutare!!
    Am si eu o mica - mare problema cu Fabiuta... De ceva timp a inceput sa imi faca figuri la franare, mai exact la orice viteza chiar si la 15-20 km/h cum apas pedala de frana imi intra ABS-ul dupa doua- trei pedale mi se aprinde martorul galben de ABS si cateodata mi se aprinde chiar si cel rosu cu semnul exclamarii ( cel de la frana de mana) intermitent si chiar insotit de sunet... Am fost cu masina la mecanic si in prima faza mi-a zis ca trebuie sa schimb discurile dar dupa ce a dat o tura cu masina si a vazut ce si cum a zis ca tine de partea electrica a pompei de ABS si ca ar trebuii inlocuita aceasta. Am uitat sa mentionez ca dupa ce se aprinde martorul galben de ABS am frana normala dar fara abs.
    Intrebarea mea ar fi daca a mai avut cineva vreo problema asemanatoare si daca da.. cum a rezolvat-o.
    Astept pareri din partea voastra :)
    Multumesc anticipat!!

20. cgadalean

cgadalean Skoda Expert

Locație:
    Cluj-Napoca
    Cand a fost umblat ultima data la sistemul de franare?
    1 - cand a fost verificat nivelul la lichidul de frana?
    2 - cand a fost schimbat ultima data vreun rulment pe fata?
    3 - cand ai verificat ultima data sigurantele din capacul bateriei?

De cele mai multe ori se intampla sa fie arsa siguranta de 40ah de pe capacul bateriei, iar prin inlocuirea ei totul revine la normal.
    Totodata trebuie verificat daca senzorii de la roata functioneaza corect, daca mai exista banda de contact pe butucul rotii.

Distribuie pagina asta